۱۵ هزارو ۶۱۸ نفر برای مجلس نام‌نویسی کردند
کد خبر: 980820
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00479g
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
افزایش ۲۹ درصدی متقاضیان انتخابات یازدهم
سرویس سیاسی جوان آنلاین: رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: ۱۵هزار و ۶۱۸ نفر برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند.
به گزارش مهر، جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور روز گذشته در نشست خبری با اهالی رسانه پیرامون اعلام گزارش ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همانطور که در شنبه گذشته پیش‌بینی اولیه از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان صورت گرفت، تقریباً همان پیش‌بینی محقق شد. ۱۵هزار و ۶۱۸ نفر آمار کل ثبت‌نامی‌هاست. وی عنوان کرد: با توجه به ازدحام جمعیت و به دلیل اینکه از لحاظ قانونی با مشکل مواجه بودیم، فرم‌ها به شکل دستی پر شد و اگر در سامانه ثبت شود این رقم به ۱۶هزار و ۱۴۵نفر خواهد رسید.
رئیس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: از این تعداد به لحاظ ترکیب جمعیتی حدود ۸۸درصد آقایان و ۱۲درصد خانم‌ها هستند. به لحاظ میانگین سنی، سن ۳۶ تا ۴۰سال ۳هزار و ۲۰۹نفر ثبت‌نام کردند و نوعی جوانگرایی صورت گرفته و بعد از آن ۴۱ تا ۴۵سال با ۲ هزارو ۸۳۷ نفر ثبت‌نام کردند و کمترین میانگین سنی ۷۱ تا ۷۵سال است که ۶۱نفر ثبت‌نام کردند.

وی افزود: بیشترین گروه شغلی کارمندان با ۵هزار و ۴۶۴نفر و کمترین گروه شغلی، نظامیان با ۹۰نفر بوده است. ایثارگران ۲۶درصد از کل ثبت‌نام‌ها را با ۴هزار و ۱۰۱نفر به خود اختصاص دادند. عرف افزود: داوطلبان ادوار گذشته ۴درصد برابر با ۶۳۳نفر ثبت‌نام کردند. داوطلبانی که قبلاً در مجلس داوطلب بودند ۲۳درصد بودند یعنی ۳هزار و ۵۳۳نفر. ثبت‌نام قطعی نمایندگان کنونی مجلس ۲درصد از کل است، یعنی ۲۴۸نفر که البته امکان دارد تغییر کند. به لحاظ تحصیلات هم بیشترین رنج تحصیلات کارشناسی ارشد با ۱۲هزار و چهارنفر است. ۶۸۰نفر نیز با تحصیلات حوزوی ثبت‌نام کردند که ۲۹درصد نسبت به گذشته افزایش مشارکت داشته‌ایم. عرف در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در رابطه با اینکه در جریان ثبت‌نام‌ها شاهد این بودیم که برخی نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار شهرستان‌ها با تغییر حوزه‌های انتخابیه خود، از حوزه تهران ثبت‌نام کردند، آیا میزان اقبال برای ثبت‌نام در شهر‌های کوچک کاهش پیدا کرده است؟ تأکید کرد: براساس آمار، تمام حوزه‌های ما بیش از ظرفیت صندلی‌ها داوطلب دارد.

وی افزود: در خود تهران برای صندلی‌های سی‌گانه بالغ بر حدود ۵هزار نفر ثبت‌نام کردند و سایر حوزه‌ها نیز همین گونه است، لذا از این حیث مشکلی نیست و در مرحله صلاحیت‌ها این بحث‌ها بیشتر گفته خواهد شد. رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار مهر، در رابطه با اینکه آیا آماری از ترکیب سیاسی ثبت‌نام‌کنندگان دارید و چه تغییراتی نسبت به دوره قبل در نام‌نویسی سیاسیون دو جناح داشتیم؟ گفت: الان خیلی زود است در این خصوص آماری بدهیم، در حال حاضر آنالیزی از ۱۶هزار ثبت‌نام‌کننده اتفاق نیفتاده است، از سوی دیگر تمام کسانی که ثبت‌نام کردند وارد گردونه رقابت نمی‌شوند. باید اجازه دهید تا در مراحل بعد به این سؤالات راحت‌تر پاسخ بدهیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این سؤال که آیا ستاد انتخابات کشور بر رفتار انتخاباتی صدا و سیما نظارت دارد، عنوان کرد: قاعدتاً ارزیابی تبلیغات قبل از زمان برگزاری انتخابات در دستور کار ماست و دستگاه‌های ناظر هم جهت پیشگیری در قوه قضائیه هستند و بررسی خواهند کرد، اگر با مواردی برخورد شود ابتدا تذکر می‌دهیم و اگر به لحاظ قانونی جواب ندهند به مراکز قضایی معرفی خواهند شد. وی در رابطه با آمار افرادی که از ثبت‌نام جامانده‌اند، گفت: طوماری ۲۰نفره نوشته شده بود که پشت در بودند و یکی از معاونان وزیر با من تماس گرفتند که اگر امکان دارد داخل بیایند و این زمانی بود که حدود ۳۰۰نفر جمعیت هم در داخل باقی مانده بودند و به دلیل اینکه اعلام کرده بودیم ساعت ۶ ثبت‌نام اتمام پیدا می‌کند این امکان وجود نداشت، بنابراین گفتم باید بررسی شود، لذا حدود حداکثر ۳۰نفر پشت در ماندند که ۱۰برابر آن‌ها در سالن‌ها بودند و اگر موافقت می‌شد، تعدادی می‌گفتند مگر این‌ها با شما نسبتی دارند؟
عرف افزود: این آمار‌های دوگانه‌ای که گفته شد، ۵۲۷ نفر هستند که مربوط به همان‌هایی بودند که ما عرض کردیم و به شیوه دستی فرآیند ثبت‌نامشان انجام شد. دیدیم افراد با انگیزه‌ای هستند، بنابراین کارهایشان انجام شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار