دیکتاتوری دیجیتالی
کد خبر: 980560
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00475U
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
یادداشتی از مهدی فضائلی
پنجه‌های فولادی دموکراسی غربی و به‌خصوص آمریکا با روکشی از مخمل در نوع دیجیتالش نیز قابل مشاهده است!
سرویس سیاسی جوان آنلاین: مهدی فضائلی، تحلیلگر مسائل سیاسی طی یادداشتی در روزنامه صبح نو ضمن اشاره به بسته شدن صفحه عربی فیسبوک رهبر انقلاب این اقدام را حکایت دیکتاتوری دیجیتالی نامید. متن کامل یادداشت او بدین شرح است:
 
«دیکتاتور» ظاهرا از واژه دیکته گرفته شده و به‌معنای فرد خودکامه یا حکومتی است که قوانین در آن توسط یک فرد تعریف و به دیگران تحمیل می‌شود. دیکتاتوری مانند استعمار، شکل‌های نوینی دارد و دیکتاتور‌های قرن ۲۱ برخلاف دیکتاتور‌های قرون پیشین ظاهری بسیار موجه و مدرن دارند.

یکی از جدیدترین انواع نظام‌های دیکتاتوری، دیکتاتوری‌های دیجیتالی است. استبدادی که در شبکه‌های اجتماعی امروز جهان اعمال می‌شود، شباهت‌های زیادی با نظام‌های مستبد قرن‌های قبل دارد. این شبکه‌ها، قوانین را خودشان و البته کاملا بر اساس قوانین آمریکا وضع می‌کنند (به همین دلیل با دولت‌های اروپا نیز درگیرند) و مفسرش نیز خودشان هستند و هرگونه هم که بخواهند آن‌ها را اعمال می‌کنند.

در حکومت‌های دیجیتالی از قبیل توییتر و اینستاگرام و فیس‌بوک به بهانه‌های گوناگونی از جمله مبارزه با تروریسم و خشونت با حساب‌ها و پست‌های مختلف برخورد حذفی می‌شود. در حالی که در این شبکه‌ها سردار سلیمانی و سیدحسن نصرالله و حزب‌الله لبنان اجازه فعالیت ندارند شبکه‌های تروریستی مستظهر به نظام سلطه فعالیت دارند و یکی از مهم‌ترین بستر‌های سازماندهی و هدایت عملیات گروه‌های تروریستی از جمله منافقین و داعش همین شبکه‌های اجتماعی هستند. (البته گاهی برای حفظ ظاهر و در موارد خیلی علنی برخورد‌هایی می‌شود)

هرازگاه هزاران صفحه ضد‌صهیونیستی در این شبکه‌ها بسته می‌شوند، اما صهیونیست‌ها و دولت تروریست‌شان در این شبکه‌ها آزادانه جولان می‌دهند. بگذریم از اطلاعات خصوصی انبوه موجود در این شبکه‌ها که دقیقا معلوم نیست از آن‌ها چگونه استفاده می‌شود!
 
از جمله برخورد‌های مستبدانه این شبکه‌ها، باید به برخورد‌های حذفی با پست‌ها و حساب‌های کاربری مربوط به رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کنم. بستن چندباره صفحه اینستاگرام خط حزب‌الله، حذف پست‌های متعدد از صفحه اصلی اینستاگرام رهبر انقلاب و حذف پست‌هایی از توییتر عربی و انگلیسی و حتی صفحه اینستاگرام یک نوجوان نمونه‌های تکرارشده توسط دیکتاتور‌های دیجیتال قرن ۲۱ است.
 
در جدیدترین اقدام این شبکه‌ها باید به اقدام فیس‌بوک اشاره کنیم. فیس‌بوک، صفحه عربی رهبر انقلاب با بیش از ۱۰۰ هزار دنبال‌کننده را که چندی پیش به بهانه نقض قوانین این شبکه با محدودیت مواجه کرده بود روز گذشته به طور کامل پاک کرد. پنجه‌های فولادی دموکراسی غربی و به‌خصوص آمریکا با روکشی از مخمل در نوع دیجیتالش نیز قابل مشاهده است!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار