دولت می‌توانست به روش بهتر سهمیه‌بندی بنزین را اجرا کند
کد خبر: 980434
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00473S
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
نماینده مردم درگز در مجلس گفت: دولت می‌توانست به روش بهتر افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین را اجرا کند تا این همه هزینه برای مردم ایجاد نشود.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: عبدالله حاتمیان نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین گفت: اتفاقی که در بحث افزایش قیمت سهمیه‌بندی بنزین رخ داده، خارج از چهارچوب اقتصاد رایج است. دولت می‌توانست به روش بهتر افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین را اجرا کند تا این همه هزینه برای مردم ایجاد نشود.

وی افزود: نظارت فرمایشی بر بازار تا زمانی که دولت کنترل را داشته باشد، افزایش قیمت اتفاق نمی‌افتد، اما به محض اینکه دولت نظارت را کم کند، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند، چرا که این سیستم یک سیستم دستوری است حتی شاهد افزایش قیمت شدیدی هم در بازار خواهیم بود.

حاتمیان اظهار داشت: در اقتصاد‌های دستوری یا باید کنترل و نظارت به صورت مداوم وجود داشته باشد و یا اینکه بازار به حال خود گذاشته شود و با توجه به اینکه اقتصاد ما به خاطر بنزین یک اقتصاد دستوری است، بعد از کم شدن کنترل‌ها و نظارت‌ها جهش قیمت ایجاد خواهد شد.

وی اظهار داشت: توسعه واقعی در کشور زمانی اتفاق می‌افتد که امنیت بازار بر محوریت تولید داخل باشد و عرضه و تقاضا یکدیگر را تنظیم کنند، اما نوع رویکرد‌های ما در کشور به گونه‌ای است که معمولاً تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد و وقتی تقاضا پیشی گیرد قیمت بالا می‌رود.

حاتمیان خاطرنشان کرد: دولت اقدامات خوبی را در حوزه اشتغال روستایی شروع کرده بود و وام‌های خوبی را در این زمینه به روستا‌ها پرداخت کرد، اما با توجه به گرانی بنزین و اینکه حمل و نقل عمومی در فاصله بین شهر‌ها و روستا‌ها توسعه نیافته و نیاز مبرم روستائیان به بنزین این حرکت مختل شد.

وی با اشاره به طرح سهمیه‌بندی بنزین اظهار داشت: به نظر من هرگز نمی‌توان یارانه معیشتی که به دنبال افزایش قیمت بنزین به مردم پرداخت شده را حمایت بنامیم چراکه این هیچ دردی را از کشاورز و روستایی و اقشار محروم و مستمند درمان نمی‌کند و از سوی دیگر، افزایش قیمت کالا‌ها به دنبال گرانی بنزین چندین برابر پولی است که دولت تحت عنوان یارانه معیشتی به مردم پرداخت می‌کند.

نماینده مردم درگز در مجلس خاطرنشان کرد: یارانه معیشتی پرداختی به مردم سقف معینی دارد،، اما هزینه‌های ناشی از افزایش قیمت کالا‌ها سقفی ندارد و همچنان افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: مشکل دیگر این است که یارانه معیشتی هم به اقشار نیازمند به طور صحیح پرداخت نشده و در این زمینه هم مشکلات زیادی وجود دارد.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار