یارانه‌نگرفته‌ای در #۶۳۶۹* ثبت‌نام کن
کد خبر: 978881
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046eP
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۳
به محض ورود به روزنامه، برخی همکاران پرسیدند، چگونه باید اعتراض خود را در دریافت‌نکردن یارانه بنزین پیگیری کنیم؟ و به راحتی و بلافاصله جواب شنیدند: در#۶۳۶۹*ثبت نام کن! اما گویا تا لحظه تنظیم گزارش، این سامانه از دسترس خارج بود و این مشکل بسیاری از مردم بود که تیتر یک یا پیشانی اکثر خبرگزاری‌ها هم شده‌بود.
مهران ابراهيميان
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به غیر از افرادی که خود را محق دریافت‌کردن یارانه نمی‌دانند و نیرو‌های خدماتی روزنامه که بعضاً از پاکدشت و شهرک‌های اقماری اطراف کرج می‌آیند، تن‌ها افرادی نبوده‌اند که موفق به دریافت یارانه جدید نشده‌اند. ظاهراً برای سامانه مذکور طبق معمول پیش‌بینی‌های لازم لحاظ نشده، بنابراین جاماندگان قادر به ثبت‌نام نیستند و حتی بنا به خبری که خبرگزاری فارس مخابره کرده، با اختلالات پراکنده‌ای که رخ داده خانواده‌ای دو نفره یارانه پنج نفره را گرفته است!

مقامات دولتی گفته بودند که برای ۶۰ میلیون کم‌درآمد، کمک معیشتی ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومانی طی سه مرحله واریز کرده‌اند، اما بررسی‌ها، تماس‌های مخاطبان به روزنامه و اخبار خبرگزاری نشان می‌دهد بسیاری از اقشار ضعیف جامعه، موفق به دریافت این یارانه نشده‌اند.

همچنین روز گذشته ساختمان سازمان هدفمندی شاهد حضور گسترده جاماندگان یارانه بنزین بود که خواستار ثبت اعتراض و دریافت این یارانه شده‌اند. این عده را نیز می‌توان به عنوان شاهدانی در رد این ادعا دانست که احتمالاً انتخاب لیست ۶۰ میلیون نفر به درستی یا کامل نبوده و یا دستکم نشانه این است که سیستم ثبت‌نام و اعتراض، دچار اختلال شده و ثبت اعتراض، آن‌ها را به سازمان هدفمندی کشانده است.

تقصیر همراه اول است
وزارت کار در اطلاعیه قبل از ظهر دیروز بروز مشکل فنی در شماره‌گیری کد #۶۳۶۹* را به اپراتور همراه اول منتسب و اعلام کرد، با هماهنگی‌های انجام شده این اختلال به زودی رفع می‌شود، اما تا لحظه تنظیم گزارش این اختلال همچنان ادامه داشت. یک متقاضی یارانه بنزین به خبرنگار ما گفت: گویا هر کس که تلفن همراه اول دارد، حق اعتراض هم ندارد!

وی افزود: من هر روز از کرج سر کار می‌آیم و تنها هزینه ماهانه رفت و آمدم بیشتر از یارانه‌ای است که به من و خانواده‌ام تخصیص یافته، است.

وی ادامه داد: قرار بود که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند، ولی مگر می‌شود راننده‌ای که حتی با سهمیه باید ۵۰ درصد بیشتر نسبت به قبل پول بنزین می‌دهد، کرایه‌اش را زیاد نکند؟ حال تصورکنید با حقوق ۲، ۳ میلیون تومان و هزینه‌هایی که به زودی به بهانه افزایش بنزین بیشتر می‌شود بدون یارانه، فشار مضاعفی را روی من و کسانی که مانند من هستند، خواهد آورد.

فرصت ۱۰ روزه مردم
با این حال سخنگوی ستاد شناسایی حمایت معیشتی در این‌باره گفته‌است: مهلت ۱۰ روزه برای اعتراض به عدم پرداخت یارانه حمایتی در نظر گرفته شده، ولی ۴۳ درصد تهرانی از صف دریافت یارانه معیشتی کنار گذاشته شدند.

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی حمایت معیشتی، درباره مشکلی که در سامانه #۶۳۶۹* ایجاد شده، گفته‌است: ۱۰ روز مهلت برای ثبت کد ملی برای سرپرست خانوار قرار دادیم، بنابراین به هیچ‌وجه جای نگرانی وجود ندارد.

بر اساس آخرین آمار اعلامی از سوی این مقام مسئول تا کنون حدود ۳۰۵ هزار نفر از سرپرستان خانوار با ثبت کد ملی خود متقاضی دریافت کمک هزینه معیشتی شدند که ۷۰ درصد مربوط به مشترکان اپراتور ایرانسل، ۱۰ درصد رایتل و ۲۰ درصد مربوط به سایر اپراتور‌ها هستند، ولی هنوز مشکل همراه اول در این باره حل نشده است.

میرزایی گفت: بر این اساس با هماهنگی‌های انجام‌شده با اپراتور اول، تلاش می‌کنیم تا پایان روز جاری مشکلات ایجاد شده در خصوص خطوط این اپراتور و سامانه اعتراض بر طرف شود.

وی افزود: بر اساس دور اول بررسی وسع خانوار‌ها حدود ۵۷ درصد از تهرانی‌های یارانه‌بگیر مشمول دریافت حمایت معیشتی دولت شده‌اند.

میرزایی گفت: بر اساس آمار‌ها سیستان و بلوچستان با ۱/ ۸۲ درصد خانوار‌های یارانه‌بگیر، خراسان شمالی با ۲/ ۷۹ درصد، خراسان جنوبی با ۴ /۷۸ درصد، گلستان با ۷۸ درصد و لرستان با ۷/ ۷۷ درصد بیشترین سهم از دریافت حمایت معیشتی در بین یارانه‌بگیران را داشته‌اند.

وی افزود، این درحالی است که استان تهران، با ۲/ ۵۷ درصد، البرز با ۶/ ۶۳ درصد، یزد با ۹/ ۶۴ درصد، اصفهان با ۹/۶۵ درصد و بوشهر با ۸/ ۶۶ درصد از یارانه‌بگیران یارانه معیشتی جدید را دریافت کرده‌اند.

حذف شدگان یارانه قبلی، امید نداشته باشند
این مقام مسئول در واکنش به گزارش‌های مردمی با این مضمون که برخی از کسانی که یارانه نقدی دریافت نمی‌کردند، اما یارانه جدید دریافت کرده‌اند، گفت: چنین موضوعی صحت نداشته و تا کنون هیچ‌یک از افرادی که یارانه نمی‌گرفتند در صف دریافت حمایت معیشتی قرار نگرفته‌اند.

میرزایی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص خانوار‌هایی که بیش از تعداد افراد خانوار یارانه حمایتی دریافت کرده‌اند، گفت: برای بررسی این موارد باید کد ملی افراد دریافت و به صورت موردی این ابهامات بررسی شود، اما به طور کلی یک نکته را می‌توان بیان کرد که با فوت، ازدواج و زاد و ولد ساختار خانواده تغییر می‌کند، از طرف دیگر در فاصله ارسال اطلاعات بین پلیس به علاوه ۱۰ تا سازمان هدفمندی یارانه‌ها یک بازه زمانی وجود دارد که ممکن است تغییر اطلاعات خانوار را زمانبر‌تر کند.

وی افزود، موارد خاص زیاد این چنینی به ستاد حذف یارانه اعلام می‌شود که تا زمانی که با کد ملی این موارد چک نشود نمی‌توان اظهار نظر دقیق داشت.

با شماره موبایل سرپرست اقدام کنند
این مقام مسئول با بیان اینکه، برای بررسی اعتراض‌ها حتماً باید شماره تلفن به نام سرپرست خانوار باشد، گفت: هر پیامکی که ارسال می‌شود به منزله ابلاغ رسمی به سرپرست خانوار می‌باشد.

میرزایی همچنین گفت: در روز‌های آینده جزئیات آزمون وُسع و دلایل حذف و برقراری یارانه معیشتی اعلام خواهد شد.

دولت اعلام کرد که تمامی عواید حاصل از اجرای طرح تعدیل نرخ بنزین را در قالب «کمک معیشتی» به ۱۸ میلیون خانوار (۶۰ میلیون نفر) واریز خواهد کرد. به این ترتیب، مقرر شد برای خانوار‌های تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان در سه مرحله واریز شود.

با توجه به راه‌اندازی سامانه کد دستوری #۶۳۶۹* ساعت ۸ امروز سه‌شنبه تا کنون حدود ۳۰۵ هزار نفر از سرپرستان خانوار با ثبت کد ملی خود متقاضی دریافت کمک هزینه معیشتی شدند.

گفتنی است: کسانی که متقاضی دریافت کمک هزینه معیشتی و حمایتی هستند باید کد ملی سرپرست خانوار را با شماره تلفن همراهی که به نام خودش باشد از طریق کد دستوری وارد کرده و تقاضای دریافت کمک هزینه معیشتی باشند. همچنین بنا به تأکید مسئولان به هیچ وجه مراجعه حضوری شهروندان به ادارات کار و رفاه اجتماعی در نظر گرفته نشده و مردم از مراجعه حضوری به ادارات خودداری کنند.
برچسب ها: یارانه
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
0
0
اقایان نوبخت و مسئول وزارت کار " مشگل در همراه اول است ؟ یا مشگل از شما تصمیم گیرندگان و مدعیانی که باور مردم رو بی اعتماد می کنند؟ شما به 60 میلیون نفر بسته معیشتی واریز کردید؟ این جاماندگان جزئ سه دهک اول جامعه بوده اند " از هرکس که سوال شد " هیچ کس از افراد با درامد پائین " بسته معیشتی نگرفته اند" اگر توان برنامه ریزس ندارید " استعفا کنید.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
0
0
اقای نوبخت احتمالا ۲۰ میلیون ایرانیو ۴۰ میلیون خارج از ایران را حساب کرده؟؟؟؟...
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار