ترامپ استیضاح می‌شود، اما شکننده
کد خبر: 975719
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045pP
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۸
رأی مثبت ۲۳۲ دموکرات، رأی منفی ۱۹۶ جمهوریخواه
مجلس نمایندگان به پیشبرد روند استیضاح ترامپ رأی داد تا تاریخ امریکا برای سومین بار شاهد کلید خوردن استیضاح یک رئیس‌جمهور باشد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: رأی مجلس نمایندگان البته با اکثریت شکننده ۲۳۲ مقابل ۱۹۶ بود. دو دموکرات به قطعنامه استیضاح شدن رئیس‌جمهور امریکا رأی منفی دادند در حالی که همه ۱۹۶ نماینده جمهوریخواه پشت سر کاخ سفید در مخالفت با شروع روند استیضاح کشیدند.

مجلس نمایندگان امریکا یک گام دیگر استیضاح ترامپ را جلو برد و با اکثریت ۲۳۲ رأی، به شروع روند استیضاح دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس‌جمهور امریکا رأی مثبت داد. طبق این قطعنامه، تحقیق و تفحص در مورد استیضاح ترامپ قانونی می‌شود. فقط دو دموکرات از حوزه‌هایی که دونالد ترامپ در آن‌ها با رأی بالا برنده شده بود، علیه قطعنامه شروع استیضاح رأی دادند، در حالی که همه ۱۹۶ نماینده جمهوریخواه با آن مخالفت کردند. قطعنامه شروع استیضاح، علاوه بر اینکه پروسه استیضاح را رسماً به جریان می‌اندازد، دو ویژگی دیگر هم دارد. در حالی که تاکنون جلسات مربوط به شهادت شاهدان علیه ترامپ غیر علنی برگزار می‌شد، بر اساس قطعنامه روز پنج‌شنبه، جلسات استماع شهادت شاهدان علنی برگزار خواهد شد. به علاوه، قطعنامه روز پنج‌شنبه، روند استیضاح ترامپ را قانونی می‌کند. پیش از این نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان اصرار داشت که شروع روند استیضاح نیازی به رأی‌گیری ندارد، ولی کاخ سفید و جمهوری‌خواهان معتقد بودند که برای شروع روند استیضاح نیز بایستی رأی‌گیری شود. نانسی پلوسی تحت فشار جمهوریخواهان و کاخ سفید مجبور شد درمورد اصل شروع روند استیضاح رأی‌گیری کند که البته طبق پیش‌بینی‌ها، این رأی‌گیری رأی آورد. با این حال، قرار گرفتن همه ۱۹۶ نماینده جمهوریخواه مقابل قطعنامه استیضاح نشان داد که پیشبرد این روند، به‌خصوص در مجلس سنا که اکثریت آن در درست جمهوریخواهان است، با چالشی جدی روبه‌رو است.

رأی‌گیری حول قطعنامه روز پنج‌شنبه، نشان‌دهنده دوقطبی شدن شدید نخبگان سیاسی امریکا له و علیه ترامپ نیز هست، به خصوص که نظرسنجی جدید مشترک ای‌بی‌سی‌نیوز و واشنگتن‌پست نشان داد که همین دوقطبی در داخل جامعه امریکا نیز وجود دارد. طبق این نظرسنجی ۴۹ درصد امریکایی‌ها از استیضاح ترامپ حمایت می‌کنند، ولی ۴۷ درصد نیز با آن مخالفند. این نزدیکی در مخالفت و موافقت با استیضاح ترامپ نشان از قطبی شدن شدید جامعه امریکا نیز دارد.

چگونگی روند استیضاح
پیش از این سه رئیس‌جمهور دیگر هم در تاریخ امریکا (اندرو جانسون، ریچارد نیکسون و بیل کلینتون) با قطعنامه آغاز روند استیضاح مواجه شده‌اند. کمیته قضایی مجلس نمایندگان امریکا اتهامات و جرم‌های رئیس‌جمهور را برای استیضاح او مطرح می‌کند. در مرحله بعد، مجلس نمایندگان برای یکی از این اتهامات یا همه آن‌ها جلسات رأی‌گیری برگزار می‌کند. در صورتی که اکثریت به استیضاح ترامپ رأی موافق دهند، رئیس‌جمهور استیضاح می‌شود.

سنای امریکا به دادگاهی برای بررسی اتهامات رئیس‌جمهور تبدیل می‌شود. در این مرحله سنا هم برای محکوم کردن ترامپ رأی‌گیری برگزار می‌کند. در اینجا دو سوم اعضای سنا باید رأی دهند که رئیس‌جمهور از سمت خود برکنار شود.

ترامپ: این بزرگ‌ترین حقه سیاسی امریکاست
رئیس‌جمهور امریکا در پیامی توئیتری در واکنش به رأی مجلس نمایندگان آن را «بزرگ‌ترین حقه تاریخ» خواند و سخنگوی کاخ سفید هم در بیانیه‌ای گفت: «کاری که رئیس مجلس نانسی پلوسی و دموکرات‌ها کرده‌اند چیزی نیست جز رسمیت بخشیدن به نقض غیرقابل قبول فرآیند صحیح و عادلانه حقوقی.» در این بیانیه آمده است: «رئیس‌جمهور هیچ کار اشتباهی انجام نداده و دموکرات‌ها این را می‌دانند. نانسی پلوسی (رئیس مجلس نمایندگان امریکا) و وسواس بی‌امان دموکرات‌ها برای پیشبرد این تحقیقات غیرقانونی به رئیس‌جمهور ترامپ لطمه نمی‌زند، بلکه به مردم امریکا لطمه می‌زند.» روز پنج شنبه همزمان که مجلس نمایندگان به شروع روند استیضاح ترامپ رأی می‌داد، تیم موریسون، مشاور ارشد دونالد ترامپ در امور مربوط به اروپا و روسیه، به عنوان دومین شاهد علیه ترامپ شهادت داد. او یکی از مقام‌هایی بود که اجازه استماع تماس تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین را داشت و روز چهار شنبه قبل از پست خود استعفا کرد. از جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ نیز خواسته شده هفته آینده برای ادای شهادت به مجلس نمایندگان برود، اما وکیل بولتون به شبکه سی‌ان‌ان گفته او بدون احضاریه رسمی به کنگره نخواهد رفت. همزمان با جدی شدن استیضاح ترامپ، او یک بار دیگر گفت که در پاسخ به اتهامات مخالفان خود حاضر است متن کامل مکالمه تلفنی‌اش با «ولودیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود را رسانه‌ای کند. وی در گفتگو با «واشنگتن‌اگزماینر» که عصر جمعه منتشر شد با دفاع از مکالمه تلفنی خود با زلنسکی و اعلام فشار‌های سیاسی رقبا علیه خود به بهانه این مکالمه گفت برای روشن شدن حقیقت حاضر است در یک برنامه زنده تلویزیونی حاضر شود و متن کامل گفت‌وگوی تلفنی‌اش را بخواند.

ترامپ با بیان اینکه کار اشتباهی انجام نداده، اتهام وارده به خود از سوی دموکرات‌ها را بسیار ناچیزتر از اتهاماتی دانست که پیش‌تر علیه اسلافش «بیل کلینتون»، «ریچارد نیکسون» و «اندرو جانسون» مطرح شده بود. ترامپ در مصاحبه با نشریه‌ای امریکایی درخصوص موضوع استیضاحش گفت: «این [جنجال‌ها]بر سر تماسی تلفنی است که تماسی خوب است». ترامپ افزود، ممکن است در یک برنامه زنده تلویزیونی رو در رو با مردم متن کامل مکالمه را بخواند، زیرا مردم باید آن را بشنوند و هنگامی که این متن خوانده شود مشخص می‌شود که مکالمه‌ای صریح است. ترامپ تابستان امسال در تماس تلفنی با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین از وی خواسته بود درباره عملکرد مالی «هانتر بایدن» پسر «جو بایدن» تحقیق کند، در غیر این صورت تمامی کمک‌های امریکا به اوکراین را به حال تعلیق در خواهد آورد.
برچسب ها: استیضاح ترامپ
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار