بانک: معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی‌شود
کد خبر: 974513
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Vx
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
چرا دولتی‌ها خلاف لوایح اظهار‌نظر می‌کنند؟
اینکه فردی یا کارشناسی موضوع حذف معافیت‌های مالیاتی از مناطق آزاد را مطرح می‌کند، نشان می‌دهد از مفهوم و قانون منطقه آزاد هیچ اشراف و اطلاعی ندارد. اصلاً خیلی بعید و عجیب است که کارشناسان متخصص مربوط به اقتصاد و حوزه‌های اقتصادی، این صحبت‌ها را مطرح کنند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با انتقاد از اظهار‌نظر بعضی مسئولان دولتی اعلام کرد: موضوع حذف معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد در هیچ محفل رسمی دولتی و قانونگذاری مطرح نیست و در قانون منطقه آزاد، بازه زمانی ۲۰ ساله برای معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است.

«مرتضی بانک»، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این زمینه به خبرنگار اقتصادی ایرنا توضیح داد: مالیات یک موضوع محوری درباره مناطق آزاد است. مناطق آزاد اگر وجود دارد و اگر قانونی به نام منطقه آزاد وجود دارد، مهم‌ترین عنصر مناطق آزاد، معافیت مالیاتی و معافیت‌های گمرکی است که این موضوع نه در اینجا که در همه دنیا وجود دارد. اینکه فردی یا کارشناسی موضوع حذف معافیت‌های مالیاتی از مناطق آزاد را مطرح می‌کند، نشان می‌دهد از مفهوم و قانون منطقه آزاد هیچ اشراف و اطلاعی ندارد. اصلاً خیلی بعید و عجیب است که کارشناسان متخصص مربوط به اقتصاد و حوزه‌های اقتصادی، این صحبت‌ها را مطرح کنند.
وی با تأکید بر اینکه موضوع حذف معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد در هیچ محفل رسمی دولتی و قانونگذاری مطرح نیست، ادامه داد: در قانون منطقه آزاد بازه زمانی ۲۰ ساله برای معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده که این معافیت‌های مالیاتی پس از ۲۰ سال کاهش می‌یابد.

این مقام مسئول ادامه داد: وقتی نظامی بر‌اساس معافیت مناطق آزاد از مالیات ارزش افزوده ایجاد شده و سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی با اعتماد به این معافیت فعالیتش را آغاز کرده، تغییر این موضوع اعتماد را خدشه‌دار می‌کند.
بانک با بیان اینکه موضوع معافیت در لایحه تصویب‌شده وجود دارد، افزود: برخی دوستان دولتی خلاف لایحه اظهارنظر کرده یا در مجلس صحبت می‌کنند که با هیچ رویه قانونی و ساختاری هماهنگی ندارد. بنابراین به دوستان دولتی تأکید می‌کنم با توجه به ابلاغیه وزیر اقتصاد، ارکان دولت باید از لایحه دفاع کرده و اظهار نظر شخصی نداشته باشند.
وی درباره تبعات حذف این معافیت بیان کرد: با حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده، اعتماد سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی از بین می‌رود، قیمت تمام شده کالا برای صادرات افزایش می‌یابد، ۹ درصد به میزان سرمایه در گردش فعالان اقتصادی اضافه می‌کند. این‌ها موضوعاتی که نظام مناطق آزاد را دچار خدشه کرده و سیاست‌ها و اهداف را زیر سؤال می‌برد.

معافیت در مناطق آزاد ادامه خواهد داشت
بانک با بیان اینکه قانون مناطق آزاد در مجلس تصویب شده و نمی‌شود یک روزه آن را حذف کرد، گفت: درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده ما مطابق مصوبات و لایحه دولت معتقد هستیم معافیت در مناطق آزاد ادامه خواهد داشت. در مجلس هم صحبت کرده و افراد را نسبت به این موضوع متقاعد کرده‌ایم. اگر دولت بخواهد لایحه را اصلاح کند باید از مجلس بخواهد لایحه به آنجا بازگردد. وی با تأکید بر اصل مشارکت جمعی در دولت ادامه داد: مجلسی‌ها ممکن است پیشنهاداتی بدهند و این پیشنهادات هم نباید مغایر با لایحه باشد، اما توسط ارکان دولت امکان ندارد با هیچ لایحه‌ای مخالفت شود. مشاور رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: برخی اظهار نظر‌های سطحی و غیرکارشناسی شنیده می‌شود که بیشتر به مطرح کردن مسائل شخصی شباهت دارد. اینکه در دولت هرکس نظر خودش را بی‌توجه به لایحه‌ها بگوید، یک نوع آنارشی ساختاری ایجاد می‌کند که دولت با آن مخالف است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار