مدیریت بازار نفت از دست عربستان خارج شده است
کد خبر: 974511
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Vv
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۳
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: زمان آن رسیده که قبول کنیم مدیریت بازار نفت رو به شکست است، حتی اگر عربستان سعودی و متحدانش بگویند این طور نیست.
به گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی باید دست از تلاش برای مدیریت بازار جهانی نفت‌خام بردارد و به سیاست تولید نفت به‌میزان دلخواه بازگردد. عربستان در ۲۰۱۴ به‌مدت کوتاهی تحت وزارت علی النعیمی این سیاست را به کار گرفت.
هدف قرارداد کاهش تولید اوپک و متحدانش از بین بردن ذخایر اضافی نفت طی شش ماه بود، ولی حالا به چهارمین سالی رسیده‌ایم که عربستان اتحاد تولید‌کنندگان نفت را برای افزایش پایدار قیمت نفت هدایت می‌کند و شکست خورده است.
برای مدتی به‌نظر می‌رسید این کاهش تولید تأثیر مطلوب را گذاشته است؛ ذخایر نفتی کاهش یافت و قیمت نفت از ۴۵ دلار در هر بشکه در ژوئن ۲۰۱۷ به ۸۶ دلار در هر بشکه در اکتبر ۲۰۱۸ رسید، ولی این افزایش قیمت به سرعت تا ۵۰ دلار در هر بشکه پایین آمد و دور دوم کاهش تولید که در ژانویه آغاز شد هم نتوانست آن را بالای ۶۰ دلار نگه دارد، حتی از دست رفتن موقتی نیمی از تولید نفت عربستان و بیشتر ذخایر مازاد نفت جهان در حمله به تأسیسات نفتی عربستان هم نتوانست قیمت نفت را بیش از چند روز بالا نگه دارد.
آخرین اطلاعات اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی امریکا شکست این سیاست را نشان می‌دهد.
هر سه این نهاد‌ها پیش‌بینی می‌کنند در بحبوحه ادامه جنگ تجاری امریکا، ذخایر نفت جهان در نیمه اول سال آینده میلادی افزایش یابند. همچنین پیش‌بینی می‌شود رشد تقاضای نفت جهان هم کاهش یابد. میانگین تولید نفت عربستان در هشت ماه اول ۲۰۱۹ کمترین حد از سال ۲۰۱۴ بود و اگر این کشور سعی کند به مدیریت بازار ادامه دهد، باز هم کاهش می‌یابد. در این بین، تولید نفت روسیه که یکی از رهبران ائتلاف اوپک و متحدانش در کاهش تولید است، هر سال افزایش می‌یابد. عربستان سعودی باید اجازه دهد حفاران شیل اوضاع را در دست بگیرند. زمان آن رسیده که قیمت واقعی نفت به دست بیاید.
عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت فعلی عربستان وظیفه خود می‌داند که جلوی عرضه بیش از حد نفت به بازار را بگیرد. نتیجه اجلاس ماه دسامبر اوپک و متحدانش احتمالاً کاهش بیشتر تولید نفت خواهد بود و عربستان سعودی سال آینده در تلاش برای افزایش قیمت نفت، تولید کمتری خواهد داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار