۶۵ درصد حذف‌شدگان یارانه از ۵ استان برخوردار هستند
کد خبر: 974305
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Sb
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴
دولت و مجلس زمان مناسبی را برای حذف یارانه پردرآمد‌ها انتخاب کردند؛ چراکه با این اقدام هم بخشی از کسری بودجه دولت تأمین می‌شود و هم اینکه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای پر‌درآمد‌ها پولی نیست. البته به شرطی که این پول در مناطق محروم هزینه شود، نه در حساب بانکی آقایان در خارج از کشور پس‌انداز شود
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: سخنگوی ستاد حذف یارانه‌ها از آمادگی این ستاد برای حذف میلیونی دهک‌های بالا خبر داد و استان تهران را در صدر فهرست حذف یارانه‌بگیران اعلام کرد.
شاید تا دو سال قبل مردم در مقابل حذف یارانه نقدی‌شان مقاومت می‌کردند، اما اکنون که ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش واقعی خود را از دست داده، مقاومت کمتری در مقابل حذف یارانه‌ها وجود داد. دکتر ابراهیم رزاقی اقتصاددان معتقد است که دولت و مجلس زمان مناسبی را برای حذف یارانه پردرآمد‌ها انتخاب کردند؛ چراکه با این اقدام هم بخشی از کسری بودجه دولت تأمین می‌شود و هم اینکه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای پر‌درآمد‌ها پولی نیست. وی می‌گوید: «البته به شرطی که این پول در مناطق محروم هزینه شود، نه در حساب بانکی آقایان در خارج از کشورپس‌انداز شود.»

با حذف یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر در مهرماه، آمار حذف‌شدگان به یک میلیون نفر رسید و حسین میرزایی، سخنگوی ستاد حذف یارانه‌ها در گفتگو با رسانه ملی از شناسایی کامل اقشار غیرنیازمند خبر می‌دهد و می‌افزاید: «بر این اساس آمادگی داریم یارانه دهک‌های غیرنیازمند را به‌صورت میلیونی حذف کنیم.»

میرزایی تصریح می‌کند: «از بین افرادی که اعتراض خود را ثبت کردند، پس از بررسی مشخص شد که دلایل ۸۰ درصد از معترضان به قطع یارانه نقدی قانع‌کننده نیست و حدود ۲۰ درصد این افراد نیز دلایلی مانند ورشکستگی، بیماری و بیماری صعب‌العلاج و... را برای برقرار ماندن یارانه نقدی خانوارشان اعلام کردند؛ البته دلایل این افراد باید راستی‌آزمایی شود تا در صورت استحقاق دریافت یارانه نقدی، حقی از آن‌ها تضییع نشود.»

وی با اشاره به آخرین جزئیات حذف یارانه نقدی در مهر ماه تأکید می‌کند: «با احتساب ۴۰۰ هزار نفر حذف شده از جمع یارانه‌بگیران در ماه جاری مجموعاً بیش از یک میلیون نفر از صف دریافت یارانه نقدی کنار گذاشته شده‌اند. در شهریور‌ماه نیز نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از جمع یارانه‌بگیران کنار رفته بودند، اما روند رسیدگی به اعتراضات همچنان ادامه دارد.»

میرزایی با بیان اینکه ۱۰۰ هزار و ۱۸۸ خانوار یا نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در مرحله پرداخت یارانه نقدی مهر‌ماه از صف یارانه‌بگیران کنار رفته‌اند، می‌گوید: «این افراد براساس همان شرایط و شاخص‌های قبلی یعنی دارایی، درآمد و هزینه مورد بررسی و شناسایی قرار گرفتند و تا روز سه‌شنبه پیامک قطع یارانه نقدی برای آن‌ها ارسال خواهد شد.»
وی در خصوص پراکندگی جغرافیایی حذف‌شدگان از صف دریافت یارانه نقدی می‌افزاید: «۵ /۳۸ درصد حذف‌شدگان از صف دریافت یارانه نقدی از استان تهران بوده‌اند. استان‌های اصفهان با ۲/ ۸ درصد، فارس با ۵ /۷ درصد، خراسان رضوی ۹/ ۶ درصد و استان مازندران با ۴/۴ درصد در رده‌های بعدی دارای بیشترین جمعیت حذف‌شدگان از دریافت یارانه نقدی قرار گرفته‌اند.» در واقع ۶۵ درصد حذف‌شدگان یارانه از این پنج استان برخوردار هستند.

میرزایی با بیان اینکه تا الان فقط ۹ درصد از کل جمعیتی که حذف شدند، اعتراض داشته و اعتراضشان را ثبت کرده‌اند، اظهار داشت: «برخی از افرادی که یارانه آن‌ها در شهریورماه قطع شده در فهرستی که از سوی وزارت کار به سازمان هدفمندی اعلام شده قرار نداشتند و مشمول حذف یارانه نبودند، بلکه یارانه آن‌ها به اشتباه قطع شده که پیگیر رفع مشکل این افراد هستیم.»

استاد اقتصاد: ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای پردرآمد‌ها پولی نیست
صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی که سال‌هاست نسبت به پرداخت یارانه نقدی به تمام اقشار جامعه به ویژه پردرآمد‌ها اعتراض داشتند، با این اقدام دولت ابراز رضایت کرده و معتقدند که حذف یارانه‌های پر‌درآمد‌ها اتفاق مثبتی است و باید در سال‌های گذشته اتفاق می‌افتاد که متأسفانه دولت‌ها برای جلب‌نظر مردم و کاهش نارضایتی از حذف یارانه ثروتمندان خودداری کردند.

مهدی تقوی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با پاترسینه می‌گوید: «چند سال پیش گروهی از مردم که به هر حال دستشان به دهان‌شان می‌رسید در اقدامی قابل‌توجه داوطلبانه از گرفتن یارانه‌ها انصراف دادند تا بلکه پولی که برای آن‌ها مهم نبود، صرف امور عمومی شود. معلوم است ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای قشری که درآمد زیادی دارند، واقعاً ارزشی ندارد و به همین دلیل، دلیلی ندارد دولت به همه یارانه پرداخت کند.»

تقوی می‌افزاید: «با توجه به مالیاتی که قشر‌های مختلف پرداخت می‌کنند، دولت به راحتی می‌تواند افرادی را که به یارانه احتیاجی ندارند، تشخیص بدهد و به جای اینکه به آن‌ها ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت کند، جمع این مبلغ را که مبلغ قابل‌توجهی هم خواهد شد، صرف تجهیز بیمارستان‌های دولتی، ساختن ساختمان‌های دانشگاه‌ها و همچنین راه‌اندازی بیمارستان در مناطق محروم و روستا‌ها کند.»

وی در پاسخ به این سؤال که «پر‌درآمد‌ها می‌توانند به قطع یارانه‌شان اعتراض کنند یا نه» می‌گوید: «نه، نمی‌توانند هیچ اعتراضی کنند. اساساً از همان اول باید فقط به کم‌درآمد‌ها یارانه می‌دادند تا از این طریق بودجه‌ای برای رفع نیاز قشر‌های ضعیف باشد. کسی که خودش می‌داند ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بخش کمی از هزینه روزانه‌اش است، چطور می‌تواند ادعا کند که حتماً باید از دولت یارانه بگیرد.»

این استاد اقتصاد دانشگاه در ادامه می‌افزاید: «پرداخت یارانه به همه مردم، اساساً تصمیمی غلط بود که دولت قبل اجرایی کرد. البته این امکان که آقای روحانی بخواهد تصمیم به قطع یارانه‌ها بگیرد، چون بار روانی خاصی را در پی خواهد داشت و کل اقشار مختلف مردم آمادگی چنین مسئله‌ای را ندارند، فقط کافی است که قطع یارانه پر‌درآمد‌ها جدی گرفته شود تا بتوانند مبلغ جمع شده را از این تصمیم در مناطق محروم هزینه کنند.»

تحلیلگر اقتصادی: هزینه‌های اضافی از چرخه مالی حذف شوند
بهمن آرمان، تحلیلگر اقتصادی با گفتن اینکه «در هیچ جای دنیا، یارانه نقدی به همه افراد جامعه اعم از غنی و فقیر، به صورت یکسان پرداخت نمی‌شود»، می‌گوید: «با توجه به اینکه کشور تحت‌تأثیر تحریم و یکسری دیگر از عوامل فشار‌های اقتصادی زیادی را تجربه می‌کند، طبیعی است دولت تلاش کند تا هزینه‌های اضافی از چرخه مالی حذف شوند.»

وی می‌افزاید: «تصمیم دولت برای حذف یارانه ثروتمندان تصمیمی است که حتماً تبعات مثبت چشمگیری خواهد داشت. اساساً یارانه همانطور که از اسمش مشخص است، به معنای یاری رساندن است و دقیقاً به همین دلیل تأکید می‌شود که مشمول آن‌هایی که وضع مالی خوبی دارند، نمی‌شود.»

وی می‌گوید: «البته دولت باید در روند حذف یارانه مرفهین حتماً روشی منطقی را در نظر بگیرد. به این معنی که برای شناسایی افراد راه‌های قانونی طی شود که یکی از آن‌ها می‌تواند بررسی مبلغی است که تحت عنوان مالیات پرداخت می‌کنند. ایران فقط تهران و شهرهایی، چون شیراز، تبریز یا اصفهان نیست و شهر‌های زیادی مشکلات دارند که می‌توان از مبلغ حاصل از کسر یارانه پر‌درآمد‌ها به آن‌ها سر و سامان داد.»
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
0
0
کل یارانه پرداختی در سال خیلی کمتر از میزان اختلاس ها و دریافتی های بدون حساب و کتاب هست
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار