واکنش سخنگوی دولت به درخواست کشاورزان برای افزایش نرخ گندم
کد خبر: 973743
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045JX
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
سخنگوی دولت به گلایه‌ها و اعتراضات کشاورزان به پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم واکنش نشان داد و گفت: ما فکر می‌کنیم که رقم قابل‌قبولی برای نرخ خرید تضمینی گندم تعیین‌شده هر چند اگر منابع مالی بیشتری داشتیم دلمان می‌خواست که نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم بیشتر باشد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه همایش ملی صندوق‌های خرد محلی گفت: بخش اعظمی از دهک‌های جامعه که نیازمند برنامه‌ریزی دولت برای افزایش درآمد هستند و باید توانمند شوند در روستا‌ها حضور دارند. در گذشته زیرساخت‌های روستایی دچار مشکلاتی زیادی بود و در بعضی نقاط ریل‌هایی که بتوانند به شهر‌های بزرگ بروند و روستا‌ها را پوشش دهند، دچار کمبود بودیم.

وی افزود: شش استان کشور عقب‌افتادگی از تحصیل و ترک تحصیل داشتند که افراد در این مناطق شناسایی شده‌اند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال «تسنیم»، مبنی بر اینکه کشاورزان از نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم برای سال زراعی جاری رضایت ندارند، گفت: درست است، اما باید به درصد رشد نرخ خرید تضمینی گندم توجه کرد. افزایش قیمت نرخ خرید تضمینی گندم بر قیمت نان نیز اثر می‌گذارد و دولت برای تعیین نرخ خرید این محصول به کل جامعه نگاه می‌کند.

وی ادامه داد: دولت نهاده‌های یارانه‌ای نیز به کشاورزان اعطا می‌کند و در مجموع ما فکر می‌کنیم که رقم قابل‌قبولی برای نرخ خرید تضمینی گندم تعیین شده هرچند که اگر منابع مالی بیشتری داشتیم دلمان می‌خواست که نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم بیشتر باشد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: دولت در برخی سال‌ها ۱۳ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی به کشاورزان پرداخت می‌کند که رقم قابل‌توجهی به حساب می‌آید.

ربیعی در ادامه صحبت‌های خود گفت: بعد از اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری ۱۹۰ هزار شغل در این بخش ایجاد شده‌است و میانگین اشتغال روستایی که در گذشته ۳/ ۰ درصد بوده اکنون ۲۵ /۰ از کل اشتغال کشور رسیده‌است. سخنگوی دولت با بیان اینکه نرخ بیکاری روستا‌های کشور ۱/ ۱ درصد کاهش یافته‌است، گفت: این نرخ از ۷/ ۷ درصد به ۶/ ۶ درصد رسیده‌است.

بیشترین منابع بانکی را یک صدک جامعه گرفته‌است
ربیعی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که همواره برای اشتغال روستایی داشتیم تأمین مالی خرد برای روستاییان بود؛ حتی برای دهک‌های پایین نظام مالی خرد ایجاد نشده‌بود و بیشترین منابع بانکی را یک دهک یا حتی می‌توان گفت یک صدک گرفته است که این امر تضاد طبقاتی و بی‌عدالتی ایجاد می‌کند. وی اضافه کرد: در دولت سیاست نظام تأمین خرد دنبال می‌شود، اما بنده معتقدم که اقدامات انجام شده هنوز کافی نیست و شورای پول و اعتبار باید توجه بیشتری به نظام تأمین مالی خرد داشته باشد. سخنگوی دولت گفت: یکی از مشکلات روستاییان بیمه است و باید فعالیتی انجام شود که فرد روستایی در زمان سالمندی نیز با مشکلات روبه‌رو نباشد که راه آن بیمه تأمین اجتماعی روستاییان است.

تعداد بیمه‌شدگان روستایی ۵۰ درصد افزایش یافته‌است
ربیعی ادامه داد: در شش سال گذشته تعداد بیمه‌شدگان روستایی ۵۰ درصد اضافه شده‌است؛ یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مرتبط با بیمه روستایی و عشایری هستند که ۶۰۰ هزار نفر آن‌ها به سایر بیمه‌ها کوچ کرده و اکنون مستمری بگیر هستند و در مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حق بیمه پرداخت می‌کنند که ما معتقدیم باید این رقم به ۵/۲ میلیون خانوار روستایی افزایش یابد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار