رواج اجاره ساعتی مسکن در تهران
کد خبر: 972679
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00452N
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۹
نایب‌رئیس اتحادیه املاک خبر داد
نایب‌رئیس اتحادیه املاک با اشاره به رواج اجاره ساعتی و روزانه مسکن در کشور به‌خصوص تهران گفت: مشخص است وقتی سایتی عکس یک فرد به‌خصوصی را گذاشته که به خیابان نگاه می‌کند و زیر آن نوشته خانه ساعتی، چه قصدی از اجاره این نوع خانه‌ها دارد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: حسام عقبایی در گفتگو با «تسنیم»، در واکنش به گسترش پدیده اجاره ساعتی و روزانه واحد‌های مسکونی اظهار کرد:‌این موضوع حدود چهار، پنج سالی است که باب شده به‌خصوص در شهر تهران. البته سابقه اجاره روزانه مسکن در شهر‌های دیگر پیش از انقلاب را داشته‌ایم یا شهر‌های زیارتی یا شهر‌های واقع در استان‌های شمالی که زائران یا مسافران برای یک روز اقامت، چنین خانه‌هایی را اجاره می‌کردند. وی ویلا‌های اجاره‌ای واقع در شهر‌های شمالی کشور را یکی از مواردی عنوان کرد که مردم به‌صورت روزانه آن را اجاره می‌کنند، افزود: این مسئله قبل و بعد از انقلاب متداول بوده‌است.

وی در عین حال ادامه داد: یکی از گپ‌های موجود در این حوزه آن است که باید صاحبان خانه‌هایی که به‌صورت روزانه اجاره داده می‌شود، از پلیس اماکن عمومی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی مجوز‌های لازم را برای داشتن استاندارد‌های لازم دریافت کنند.

نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر اینکه هیچ‌کس حق ندارد خانه‌ای را به‌صورت ساعتی اجاره بدهد، تصریح کرد:‌اجاره دادن ساعتی و روزانه واحد‌های مسکونی توسط مشاوران املاک ممنوع است و آن‌ها نمی‌توانند قرارداد واحد اجاره‌ای را برای کمتر از یک سال تنظیم و ثبت کنند.

عقبایی به استثنا‌هایی در این رابطه اشاره کرد و گفت: در برخی موارد ممکن است فردی جهت شرکت در کلاس‌های کنکور و درمان خانه‌ای اجاره‌ای را برای چند ماه بخواهد که در این صورت ایرادی ندارد مشاور املاک قرارداد شش‌ماه‌های را برای این ملک تنظیم کند.

وی بیان کرد: از سوی دیگر در خانه‌هایی که به‌صورت ساعتی یا روزانه اجاره داده می‌شوند با توجه به اینکه مالک آن خود را به پلیس اماکن برای اخذ مجوز‌ها معرفی نکرده، ممکن است کار‌های غیرقانونی و مفسده‌برانگیزی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه اجاره دادن این قبیل خانه‌ها هم برای مالکان و هم برای مشاوران املاک ممنوع است، اظهار کرد: باید به این نکته نیز اشاره شود که اجاره ساعتی یا روزانه ملک یک شغل تلقی می‌شود مانند هتل‌داری، متل‌داری هیچ ایرادی ندارد که یک فردی برای چند ساعت در جایی استراحت کند، البته در صورت داشتن مجوز‌های لازم از سوی سازمان‌های ذی‌ربط، در واقع محلی که می‌خواهند در آن استراحت کنند باید شناسنامه‌دار و قانونی باشد. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قتل، جنایت و خفت‌گیری از مواردی است که در خانه‌های بدون مجوز ممکن است روی دهد، گفت: صلاحیت این قبیل افراد باید توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط بررسی شود و پس از آن برای متل، مسافرخانه و پانسیون پروانه کسب صادر شود، ضمن اینکه این‌ها باید مالیات پرداخت کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار