تولید و برداشت ۳۰ هزار تن پنبه از مزارع منطقه مغان
کد خبر: 972379
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044xX
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: امسال بیش از ۳۰ هزار تن محصول پنبه از مزارع منطقه مغان در شهرستان‌های پارس‌آباد و اصلاندوز برداشت می‌شود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، احمد شهریار با اشاره به کشت پنبه در هفت هزار و ۷۵۵ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه مغان در شمال استان اردبیل گفت: امسال سطح زیرکشت پنبه در استان ۱۳۰ درصد افزایش یافته و مزارع پنبه استان از وضعیت خوبی در تولید محصول برخوردار است.

وی از آغاز برداشت محصول پنبه در مزارع شهرستان اصلاندوز و پارس‌آباد خبر داد و افزود: برداشت این محصول بسته به شرایط آب و هوایی تا سه ماه آینده ادامه خواهد داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: با تولید این میزان محصول پنبه، ۱۰ کارخانه پنبه پاک‌کنی موجود در منطقه احیا خواهد شد.

وی اضافه کرد: محصول نهایی وش‌پنبه تحویل شده به کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی منطقه مغان پس فرایند صنعتی، به ۲ شکل پنبه محلوج و دانه‌پنبه به کارخانه‌های نساجی و روغن‌کشی تحویل داده می‌شود.

شهریار همچنین گفت: قیمت خرید توافقی پنبه هنوز اعلام نشده ولی پیش‌بینی می‌شود هر کیلوگرم پنبه به نرخ ۶۰ هزار ریال از کشاورزان منطقه مغان خریداری شود.

وی با اشاره به اهمیت کشت محصول پنبه در صنعت، اشتغال و به خصوص تناوب کشت با غلات افزود: توسعه کشت پنبه در اولویت برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی این استان قرار دارد و برای این منظور علاوه بر ادامه سیاست خرید توافقی محصول، خدمات جانبی از قبیل تامین بذر مرغوب و گواهی شده و نظارت کارشناسان فنی کشاورزی به منظور افزایش برداشت محصول ادامه دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: پنبه تولید شده در منطقه مغان رتبه نخست کیفیت محصول را در کل کشور دارد و کارخانه‌های داخلی رغبت زیادی برای خرید پنبه محلوج منطقه مغان دارند.

شهریار تعداد زارعان پنبه‌کار استان اردبیل را ۷۵۰ نفر و میانگین تولید پنبه در هر هکتار از اراضی مغان را حدود چهار تن اعلام و خواستار بیمه مزارع و محصول کشت شده پنبه توسط زارعان و بهره‌برداران در سال زراعی پیش رو شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار