لوگوی ایرانی روی قطعات چینی با تأیید خودروساز!
کد خبر: 972313
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044wT
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۵
سومین جلسه محاکمه گروه عظام در حالی برگزار شد که متهم ردیف دوم قرارداد مشاوره با همسر و دختر برخی مدیران خودروساز را توجیه و آلودگی هوا به‌دلیل تخلفات شرکت عظام را هم رد کرد.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: در ابتدای جلسه روزگذشته دادگاه قاضی صلواتی گفت: امیررضا رفیعی متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به حداقل ۲۰۱میلیون دلار، معاونت در پرداخت رشوه، معاونت در جعل اسناد و فراری‌دادن متهمی به نام خاتمی‌پور.

رد تمام اتهامات
رفیعی با اشاره به درج لوگوی شرکت روی ECU و دیگر قطعات گفت: این کار با دستور خودروساز انجام شده و این قطعات ۴۵درصد واردات شرکت را به خود اختصاص داده بودند.

به گزارش خبرنگار ما، رفیعی در خصوص اتهام مشارکت در فراری‌دادن متهم خاتمی‌پور هم گفت: مواد ۵۵۳و ۵۵۴ قانون مجازات اسلامی صراحتاً نحوه انتساب کسانی که اقدام به فراری دادن متهم می‌کنند را بیان کرده! یک روز روغنی‌ها (دیگر متهم پرونده) به من گفت که قرار است مأموران گمرک برای بازرسی به دفتر خاتمی‌پور بروند و بنده به ایشان اعلام کردم که خاتمی‌پور باید در دفتر خود حاضر شود که صحت این مورد را از خاتمی‌پور جویا شوید. همچنین عمده فاکتور‌ها توسط شرکت‌های خارجی صادر می‌شد و موضوع جعل قابل استناد نیست. تاکنون بیش از ۳۷۵ میلیارد ریال عوارض نیز به گمرک پرداخت شده که اتهام اخلال در نظام اقتصادی هم مورد قبول من نیست.

قصد فریب خودروساز را نداشتیم
متهم رفیعی ادامه داد: ما به هیچ عنوان قصد فریب خودروساز را نداشتیم و هیچ یک از اقداماتمان در این راستا نبوده است.

در ادامه قاضی از متهم پرسید: شما چه مدت قائم‌مقام شرکت بودید؟

متهم گفت: بنده از آذر ۹۶ تا زمان دستگیری یعنی مرداد ۹۷ به مدت هفت ماه مسئولیت داشتم.

قاضی گفت: در بازرسی‌های صورت‌گرفته از دفتر خاتمی‌پور اسناد مجعولی کشف شد، در این‌باره چه توضیحی دارید؟

متهم رفیعی افزود: بنده هیچ دستوری برای ایجاد اسناد خلاف واقع به هیچ یک از متهمان را ندادم.

مردم چوب تخلفات شما را خوردند
در ادامه قاضی صلواتی به متهم رفیعی گفت: شما در سال‌های ۹۱ و ۹۲ قطعات بنزین‌سوز را با عنوان گازسوز وارد کردید و بر آن تعرفه ۵درصد اعمال کردید.

قاضی صلواتی افزود:‌ای کاش کارشناسان ارشد محیط‌زیست وارد این پرونده می‌شدند و برآورد می‌کردند که این کار شما تا چه اندازه در آلودگی هوای تهران و کلانشهر‌ها تأثیرگذار بود، بنابراین از همین جا از کارشناسان ارشد محیط‌زیست می‌خواهم که وارد این پرونده شوند.

قاضی ادامه داد: مردم چه گناهی کرده‌اند که به خاطر سود و منافع شما دچار ضرر و زیان شوند.

رفیعی متهم ردیف دوم پرونده هم پاسخ داد: نسبت‌دادن موضوع آلودگی هوا به این بحث اشتباه است چراکه اصل بر دانشی است که روی قطعه قرار می‌گیرد که همه این‌ها توسط سازمان‌های زیرمجموعه استاندارد انجام می‌گیرد.

معمای یک سند
قاضی صلواتی از متهم پرسید: پاسخ مرا قاطع بگویید چرا قطعه بنزین‌سوز وارد کردید و گازسوز تحویل دادید؟ پاسخ‌های شما محکمه‌پسند نیست!
متهم رفیعی گفت: سندی هست که ایران‌خودرو آن را تأیید کرده و همان سند ایران‌خودرو دلیل من است.
در ادامه دادگاه قاضی خطاب به متهم گفت: نامه درخواست صدور معافیت برای هر محموله را شما پس از تغییرات امضا می‌کردید که متهم پاسخ داد: در آذر ۹۶ من از شرکت منفک شدم، اما تشکیلات اداری جهت تغییرات تا تاریخ ۲۲اسفند ۹۶ طول کشید و برای مرتب‌کردن امور از مهر بنده استفاده می‌شد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا از متن نامه اطلاع داشته‌اید، گفت: خیر اطلاعی نداشته‌ام.
قاضی صلواتی گفت: مگر تولیدکننده نبودید؟ آیا خریدار هم ایران‌خودرو بوده است؟
متهم رفیعی گفت: بله.

غیب‌شدن ۲ میلیارد تومان از جرایم
قاضی صلواتی بیان کرد: فردی در ایران خودرو مسئولیت قرارداد مشاوره داشته، اما این قرارداد به اسم همسر این شخص منعقد شده است، این چه توجیهی دارد؟
 
متهم رفیعی گفت: سازوکار شخصی برای استفاده از تخصص وجود ندارد، چون ما در شرایط تحریم هستیم.

قاضی صلواتی گفت: تحریم هم بهانه خوبی برای برخی از افراد شده است! آقای ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو بوده، چرا با همسرشان قرارداد بستید؟ اگر قانونی بود، چرا با خانمش قرارداد بستید؟ شما به دنبال تطمیع مدیر شرکت دولتی بودید. ربیعی چه خدماتی به شما ارائه داد؟

متهم رفیعی پاسخ داد: ۲۰ تا ۲۵ درصد فرآیند‌های داخلی توسط ایشان اصلاح شد.

قاضی صلواتی گفت: خیر. ایشان ۲میلیارد تومان از جرایم شرکت عظام را کسر کرد. آیا این جزو تطمیع مدیران دولتی است؟ صادقانه برخورد کنید و بگویید اشتباه کردم. شما قرارداد با بهروز حسینی بستید، اما این قرارداد به اسم دختر وی منعقد شده است.

قاضی صلواتی با اعلام ختم این جلسه از دادگاه اعلام کرد که جلسه بعدی (امروز) رأس ساعت ۹:۳۰ برگزار خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار