سهم یارانه نقدی در هزینه‌های خانوار‌ چقدر است؟
کد خبر: 972232
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044vA
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
بررسی گزارش مرکز آمار ایران از سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار شهری و روستایی حاکی از تنزل قابل توجه سهم این یارانه در سالهای اخیر داشته است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران به موضوع یارانه نقدی اختصاص یافته که نشان می‌دهد سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار‌های شهری از ۱۱ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۴ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده و در خانوار‌های روستایی از ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۸ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

در ابتدای گزارش مرکز آمار آمده است، قانون هدفمند کردن یارانه­‌ها در سال ١٣٨٨ به تصویب رسید. مطابق ماده ٧ این قانون دولت پس از اصلاح قیمت حامل­های انرژی، آب، کارمزد جمع‌آوری و دفع فاضلاب، هدفمند کردن یارانه گندم، برنج، روغن، شیر، شکر، خدمات پستی، خدمات هواپیمایی و خدمات ریلی (مسافری)، می‌توانست یارانه­ای در قالب پرداخت نقدی و غیرنقدی با لحاظ میزان درآمد خانوار نسبت به کلیه خانوار‌های کشور به سرپرست خانوار پرداخت نماید.

تا مهر ۱۳۸۹، فرم‌های اطلاعات اقتصادی برای دریافت یارانه نقدی از سوی بیش از ۶۸ میلیون نفر در قالب حدود ۲۰ میلیون خانوار تکمیل شد. از آذرماه سال ١٣٨٩ پرداخت یارانه به افراد ثبت نام­ کننده در طرح آغاز شد. اکنون بیش از ٧ سال از پرداخت نقدی به خانوار‌ها می­‌گذرد و اظهار نظر‌های متفاوتی درخصوص تعداد دریافت کنندگان، رقم واریزی و ... وجود دارد.

از ابتدای واریز نقدی یارانه به خانوار‌ها در پرسشنامه طرح آمارگیری هزینه و درامد خانوار مرکز آمار ایران بخشی به ثبت یارانه نقدی دریافتی خانوار به عنوان یکی از درامد‌های خانوار اختصاص یافت.

در جدول زیر سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار شهری و روستایی قابل مشاهده است.
 
یارانه نقدی
 
در ادامه نیز سهم یارانه نقدی در درآمد کل یک خانوار شهری و روستایی ترسیم شده است.
 
سهم یارانه نقدی در هزینه‌های خانوار‌
با توجه به اهمیت موضوع سهم یارانه نقدی در درآمد کل یک خانوار روستایی و شهری به تفکیک دهک‌های درامدی در سال ۹۷ نیز بررسی شده است. بر این اساس ۱۳ درصد درامد خانوار دهک اول یک خانواده شهر نشین از طریق یارانه نقدی تامین شده است.
 
سهم یارانه نقدی در هزینه‌های خانوار‌ چقدر است؟
منبع: تسنيم
برچسب ها: یارانه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار