اقتصاد عربستان به رکود نزدیک شد
کد خبر: 971565
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044kP
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: اطلاعات دولتی نشان می‌دهد رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی در بحبوحه کاهش تولید نفت به شدت کند شد و به ۵/ ۰ درصد رسید.
به گزارش رویترز، اطلاعات دولتی نشان می‌دهد رشد اقتصادی عربستان سعودی در سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی در بحبوحه کاهش تولید نفت توسط بزرگترین صادر‌کننده نفت خام دنیا، به شدت کند شد و ترس از رکود اقتصادی را بالا برد.
اقتصاد عربستان ۵/ ۰ درصد در سه ماهه دوم سال نسبت به سال گذشته رشد داشت که نسبت به رشد سالانه ۶۶/ ۱ درصد سه ماهه اول ۲۰۱۹ کندتر بود. اقتصاد عربستان آخرین بار در ۲۰۱۷ وارد رکود شد که پس از آن به خاطر تولید بالای نفت این کشور تا ۲/۲ درصد در ۲۰۱۸ افزایش یافت. عربستان سعودی، بزرگ‌ترین اقتصاد عرب به دنبال سرمایه‌گذاری برای متنوع کردن اقتصادش به دور از نفت است، ولی آژانس اعتبارسنجی فیچ در روز دوشنبه رتبه اعتباری این کشور را پایین آورد و به اقتصاد آن ضربه زد. مونیکا مالیک، اقتصاددان ارشد در بانک کامرشیال ابوظبی که انتظار ۱ /۰ درصد رکود را در سال‌جاری دارد گفت: «با توجه به محدود شدن تولید نفت عربستان برای حمایت از قیمت نفت، انتظار کند شدن رشد تولید ناخالص داخلی را داریم». اطلاعات سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی نشان داد تولید ناخالص داخلی در بخش نفت ۰۲ /۳ درصد کاهش یافته در حالی که بخش غیر نفتی ۹۴ /۲ درصد رشد داشته است. آژانس اعتبارسنجی فیچ رتبه اعتباری عربستان را از A+ به A پایین آورد که نشان‌دهنده بدتر شدن اوضاع مالی این کشور و افزایش درگیری‌های ژئوپلتیکی و نظامی در خلیج‌فارس پس از حمله به تأسیسات نفتی آرامکو است.
عربستان سعودی همچنین تولید نفت خود را بیشتر از سهمیه‌اش از قرارداد کاهش تولید اوپک پایین آورده است. همین امر باعث شده برخی از اقتصاددان‌ها رشد کمی را برای اقتصاد این کشور پیش‌بینی کنند و حتی احتمال رکود اقتصادی را بدهند. ولی مالیک گفت: جنبه مثبت این اطلاعات تقویت فعالیت‌های غیر‌نفتی عربستان با افزایش سرمایه‌گذاری است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار