۱۸ روز تا اربعین، ایران در آماده باش
کد خبر: 971396
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044hg
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۵
حالا زائران اربعین مشغول رایزنی با دوستان و همراهان هستند تا روز حرکتشان را تعیین کنند. عاشقانی که لحظه شماری می‌کنند تا روز موعود از راه برسد. امسال زائران پس از ثبت نام در سامانه سماح از خدمات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند.
سيداحمد هاشمى اشكا
سرویس ایران جوان آنلاین:‌ ۱۸ روز تا اربعین و کمتر از یک هفته تا اوج حضور زائران در راهپیمایی عظیمش باقی مانده است. حالا همه در حال اجرای کار‌ها هستند و دیگر کسی از «برنامه» و «مهیا سازی» و آماده کردن زیرساخت‌ها حرف نمی‌زند. بر همین اساس و بنا به گفته معاون هماهنگ‌کننده سپاه حضرت ولی‌عصر (عج) خوزستان، تمهیدات امنیتی برای تردد زائران اربعین در چذابه و شلمچه اندیشیده شده است و دبیر ستاد اربعین حسینی (ع) استان تهران نیز با اشاره به فراهم بودن زمینه تردد برای زائران ایرانی از سه مرز مهران، چذابه و شلمچه تأکید کرد زائران اتباع تنها مجاز به تردد از مرز چذابه هستند. همچنین در کنار مراکز پلیس +۱۰ خراسان شمالی که در دو شیفت به متقاضیان گذرنامه خدمت‌رسانی می‌کنند؛ ستاد عمره و عتبات دانشگاهی هم نحوه دریافت مجوز دانشجویان برای خروج از کشور و حضور در مراسم اربعین را اعلام کرد. حائز اهمیت اینکه از صبح روز گذشته تردد در مسیر قصرشیرین- از سه راهی نصرآباد- تا مرز خسروی، تنها با اتوبوس درون شهری امکانپذیر شد و خودرو‌های شخصی حق ورود به این محدوده را ندارند. بنابه گفته مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت عتبات عالیات تاکنون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند و این کار تا دو روز مانده به اربعین ادامه خواهد داشت. البته زائران مطلع باشند در کنار تمام موکب‌ها و مراکز پذیرایی، مساجد استان کرمانشاه و ایلام برای اسکان و استراحت آنان آماده هستند.
 
حالا زائران اربعین مشغول رایزنی با دوستان و همراهان هستند تا روز حرکتشان را تعیین کنند. عاشقانی که لحظه شماری می‌کنند تا روز موعود از راه برسد. امسال زائران پس از ثبت نام در سامانه سماح از خدمات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. در همین رابطه صحبت‌الله رحمانی مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت عتبات عالیات نیز با بیان اینکه امسال تعهدات شرکت‌های بیمه‌ای در سفر اربعین افزایش پیدا کرده به «ایران» گفته: «در سال‌جاری در سامانه سماح بعد از ثبت‌نام زائران، تعهدات بیمه‌ای به‌صورت رسید چاپی به زائر ارائه می‌شود. در پشت کارت شناسایی که در اختیار زائران قرار می‌گیرد نیز مهم‌ترین مراکز بیمه‌ای درج شده است که حدود ۸۰ پایگاه بیمه‌ای در تمامی مسیر‌ها به زائران خدمات ارائه می‌دهند. هزینه بیمه زائران نیز نسبت به سال گذشته هیچ افزایشی نداشته، این در حالی است که شاهد تورم و افزایش قیمت بوده‌ایم. با این حال بیمه را هم گسترش دادیم، زیرا با تجربه‌ای که از سال‌های قبل داشتیم بیمه ضرورتی انکار ناپذیر است که انجام آن از امور الزامی این سفر معنوی است.»

خروج خارجی‌ها فقط از مرز چذابه
«تمهیدات امنیتی برای تردد زائران اربعین در چذابه و شلمچه اندیشیده شده است.»
این بخشی از حرف‌های معاون هماهنگ‌کننده سپاه حضرت ولی‌عصر (عج) خوزستان است که به «تسنیم» گفته و ادامه داده: «امسال به دلیل حذف روادید و ویزا که در کشور همسایه رخ داده قطعاً نسبت به سال گذشته با ازدحام زائران مواجه خواهیم بود.»

سرهنگ پاسدار عبدالرضا حاجتی با بیان اینکه زائران می‌توانند با خودروی‌های شخصی از مرز عبور کنند، گفت: «در حال حاضر مردم حمیدیه، عین‌دو، هویز، چذابه و نیز سوسنگر خدمت‌رسانی خود را آغاز کرد‌ه‌اند.»
دبیر ستاد اربعین حسینی (ع) استان تهران با بیان اینکه زائران اربعین حسینی (ع) می‌توانند از سه مرز مهران، چذابه و شلمچه از مرز ایران خارج و به عتبات عالیات سفر کنند، تأکید کرد: «زائران اتباع تنها مجاز به تردد از مرز چذابه هستند.»

حمیدرضا گودرزی که در جلسه شورای اداری استان تهران صحبت می‌کرد با اشاره به افزایش موکب‌ها در سال‌جاری گفت: «تعداد موکب‌ها در سال گذشته ۱۶۴ موکب بوده که در سال‌جاری با هدف پوشش خدمات‌دهی بیشتر به زائران به ۳۰۰ موکب رسیده است.»
وی با اشاره به اینکه در جلسه با استاندار نجف اقدامات پیگیری و مشکلات و مسائل برطرف شده و اصل پذیرایی استان تهران در این شهر انجام می‌شود، افزود: «پذیرایی از زائران اربعین در ثوره‌العشرین به سپاه استان واگذار شده که ۵۰ درصد نیاز‌های آن‌ها توسط خودشان و ۵۰ درصد با ستاد اربعین استان تأمین می‌شود. همچنین در صحن حضرت زهرا (س) طبق بازدید انجام شده شش آشپزخانه راه‌اندازی می‌شود که در زمان پیک زائران به ۸۵ هزار زائر غذا داده می‌شود.»

اعزام ۱۲۰ پرستار به مرز خسروی

رئیس قرارگاه اربعین ایلام هم با بیان اینکه تمام مساجد و هیئت‎های مذهبی آماده‌سازی و در اختیار اسکان زئران اربعین هستند به «تسنیم» گفته: «یکی از نیاز‌های مهم عزاداران شرکت‌کننده در پیاده‎روی اربعین، نیاز به استراحت و خواب شبانه است و موکب‎های در طول مسیر دارای تجهیزاتی همچون پتو است تا زائران به راحتی در این مکان‎ها استراحت کنند.»
احمد کرمی با اشاره به آماده‌باش نیرو‌های امدادی و خدماتی در زمان برگزاری این مراسم عنوان کرد: «دستگاه‎های خدمات‎رسانی همچون دانشگاه علوم پزشکی، مرکز فوریت‎های پزشکی، هلال احمر تا مرکز پخش فرآورده‎های نفتی برای تأمین سوخت در آمادگی کامل هستند.»

جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه نیز با بیان اینکه سپاه پاسداران استان مسئولیت اسکان ۵ هزار نفر را در قصرشیرین به عهده گرفته و هلال‌احمر نیز با استقرار اردوگاه اضطراری اسکان ۵ هزار نفر را فراهم کرده است، به «تسنیم» گفت: تمام مساجد و هیئت‎های مذهبی مسیر زائران اربعین در این استان برای اسکان آن‌ها آماده‌سازی شده است.

در همین راستا رئیس دانشکده پرستاری و مامایی استان کرمانشاه هم از اعزام ۱۲۰ پرستار به صورت داوطلبانه برای خدمات‎رسانی به زائران اربعین خبر داده است. علی‌اکبر ویسی رایگانی با اشاره به اینکه مرز خسروی به کربلا نزدیک‎تر از مناطق دیگر است گفته که در مسیر زائران اربعین پایگاه‎هایی برای خدمات بهداشتی و درمانی در نظر گرفته شده است که پرستاران در آن پایگاه‎ها مستقر خواهند شد.

مواظب مداحان اسرائیلی باشید

«در سال‌جاری دشمن مداحان اسرائیلی را به گونه‌ای پرورش داده که با شعرخوانی خود میان زائر ایرانی و میزبان عراقی اختلاف و تفرقه ایجاد می‌کند که این موضوع هوشیاری و بصیرت زائران حسینی را می‌طلبد.»
سخنگوی ستاد اربعین حسینی در استان اصفهان که به جمع اعضای موکب‌های کاشان رفته بود با عنوان کردن مطلب فوق گفت: «انقلاب اسلامی در ۴۰ سال دوم خود قرار دارد و براساس نقشه راه رهبر معظم انقلاب برنامه گام دوم انقلاب نیز پیاده‌سازی و در حال اجراست.»

محمدرضا قنبری ادامه داد: «سفارت عراق محدودیت‌هایی را برای برخی کشور‌ها اعمال کرده اما ایرانی‌ها بدون ویزا می‌توانند به خاک عراق وارد شوند که این مهم نشان‌دهنده عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.»
روز یک‌شنبه که وزیر کشور برای بازدید از وضعیت امکانات و تجهیرات به ایلام سفر کرده بود هم در بدو ورود به پایانه مرزی مهران گفت: «بر‌اساس گزارش کمیته‌های مختلف، تدارکات و خدمات لازم برای پیش‌بینی حضور بیش از ۳ میلیون زائر در ایام اربعین، دیده شده که امیدواریم این مقدمات در خدمات‌رسانی به زائران مؤثر واقع شود.»

لازم به ذکر است فرمانده انتظامی خراسان‌شمالی در خصوص تمهیدات انجام گرفته برای تسهیل در دریافت گذرنامه گفته: «به تمام مراکز پلیس+۱۰ استان دستور داده شده است تا برای سهولت در دریافت گذرنامه در دو شیفت خدمات‌دهی کنند.» و البته طی روز‌های اخیر نحوه دریافت مجوز خروج دانشجویان از کشور برای اربعین توسط ستاد عتبات اعلام شد. براساس گزارش ستاد عمره و عتبات دانشگاهی، دانشجویان مشمول که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند می‌توانند با تماس با این ستاد از مراحل مختلف انجام کار آگاه شوند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار