سود ۲۰۰ درصدی ساخت مسکن در کشور!
کد خبر: 970868
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044ZA
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۳
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان با اشاره به اینکه سود ۲۰۰ درصدی سازندگان مسکن به هیچ‌وجه قابل‌باور نیست و قیمت تمام شده مسکن در شمال تهران متری ۳۰ میلیون تومان است، گفت: نقص ساخت مسکن در کشور توزیع مناسب آن در مناطق مرفه است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: حسن محتشم در گفتگو با فارس، در پاسخ به این سؤال که آیا اظهارات و ادعای نایب رئیس اتحادیه املاک مبنی بر سود ۲۰۰ درصدی سازندگان مسکن تا چه حد به واقعیت نزدیک است، گفت: مطرح کردن این موضوع که سازندگان دنبال سود ۲۰۰ درصدی هستند، دور از ذهن و باور است.
وی با بیان اینکه باید از اشخاصی که این موضوع را مطرح می‌کنند، پرسید که استدلال آن‌ها در این خصوص چیست، اظهار داشت: درست است که تورم داریم و مسکن هم با کمبود عرضه مواجه است و تقاضای مؤثر در بازار زیاد است، اما سود ۲۰۰ درصدی از بابت ساخت مسکن برای سازندگان به هیچ‌وجه درست نیست.
محتشم ادامه داد: این تحلیل‌ها غیرکارشناسی است و باید پرسید که چگونه این سود ۲۰۰ درصدی محاسبه شده است.
روز پنج‌شنبه حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک فارس گفته بود که سازندگان مسکن به دنبال سود ۲۰۰ درصدی هستند.
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه این تحلیل که ساخت یک متر آپارتمان در تهران ۲ میلیون تومان است و فروش آن آپارتمان ۱۲ میلیون تومان، پس سازندگان در هر متر ۱۰ میلیون تومان سود می‌کنند درست نیست، افزود: بیشترین سهم ساخت و ساز مربوط به زمین است، چراکه وقتی قیمت یک متر آپارتمان در شمال تهران ۴۰ میلیون تومان است، قیمت هر متر زمین در همان نقاط ۶۰ میلیون تومان معامله می‌شود.
وی ادامه داد: پس محاسبات سازندگان را اگر مقایسه کنیم، نشان می‌دهد که قیمت تمام شده مسکن در شمال تهران با محاسبه قیمت زمین هر متر ۳۰ میلیون تومان است و قیمت آپارتمان ۴۰ میلیون تومان، حال سودی که یک سازنده از ساخت مسکن در سه سال می‌برد، متری ۱۰ میلیون تومان می‌شود، پس سود ۲۰۰ درصدی یک مطلب کاملاً غیرکارشناسی است.
محتشم در پاسخ به این سؤال که آیا سازندگان مسکن در دوره رکود سرمایه خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند، گفت: سازندگان واقعی مسکن در دوره رکود اتفاقاً فعال‌تر می‌شوند و ساخت مسکن را آغاز می‌کنند، چراکه بعد از سه سال مطمئناً مسکن از حالت رکود خارج می‌شود و سازندگان مسکن سود می‌کنند، اما نه سود ۲۰۰ درصدی که عنوان می‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار