شروع طوفانی بورس بعد از تابستان داغ
کد خبر: 970444
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044SK
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳
تداوم ثبت رکود‌های جدید در بورس
قیمت ۶۲۸ سهم در بورس تهران و ۱۴۶ سهم در فرابورس ایران با رشد همراه شد و در نهایت شاخص اصلی بورس توانست قله ۳۱۱ هزار واحدی را هم فتح کند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، فعالان بازار سرمایه شاهد رشد ۹۳۶۷ واحدی شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بودند؛ به طوری که این شاخص برای اولین بار در تاریخ بازار، در تراز ۳۱۱ هزار و ۴۷۱ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل هم وزن با ۲۱۶۸ واحد افزایش رقم۹۰ هزار و ۱۸ واحدی را تجربه کرد. در عین حال شاخص آزاد شناور با ۱۰ هزار و ۱۰۱ واحد افزایش عدد ۳۵۸ هزار و ۷۰۱ واحدی را پشت سر گذاشت. در این میان شاخص بازار اول ۶۷۴۹ واحد افزایش یافت و شاخص بازار دوم با رشد ۱۹۱۴ واحدی رو به رو شد. صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و گروه مپنا بیشترین تأثیر افزاینده را روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند؛ به طوری که هر کدام به ترتیب، ۱۰۶۴، ۵۴۷، ۵۳۱ و ۳۷۰ واحد تأثیر افزایشی روی شاخص‌های بازار داشت
.
در طرف مقابل گلتاش، معادن بافق و سامان کیش بیشترین تأثیر کاهنده را روی شاخص‌ها داشتند، هر یک از نماد‌های یاد شده به ترتیب ۱۹، ۱۲ و ۱۰ واحد شاخص‌های بازار را با کاهش مواجه کرد. ارزش معاملات بورس تهران دیروز در مجموع به ۲۳۶۸ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳/ ۵ میلیارد سهم و اوراق مالی بود. به این ترتیب تعداد معاملات این بازار عدد۴۸۰ هزار را پشت سر گذاشت.

تابستان هم معاملات داغ بود
بررسی معاملات انجام شده در شهریور ماه نیز گویای آن بود که شاخص بورس ۳۵ هزار و ۹۷۶ واحد رشد داشت، شاخص کل در پایان روز ۳۰ مرداد ماه با عدد ۲۶۶ هزار و ۱۲۷ واحد به معاملات پایان داد که این رقم در آخرین روز تابستان (۳۱ شهریور ماه) به عدد ۳۰۲ هزار و ۱۰۳ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور در آخرین روز معاملات ماه گذشته ۳۰۳ هزار و ۷۶۳ واحد بود که این عدد دیروز (۳۱ شهریور) به رقم ۳۴۸ هزار و ۶۰۰ واحد رسید و افزایش ۴۴ هزار و ۸۳۷ واحدی را رقم زد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) در روز پایانی مرداد ماه ۷۲ هزار و ۱۲۵ واحد بود که این عدد در شهریور ماه به ۸۷، ۸۵۲ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) از ۴۸ هزار و ۳۳۹ واحد به عدد ۵۸ هزار و ۸۰۸ واحد رسید. این در حالی است که برخی کارشناسان شهریور ماه را برای بورس ماه ترس ریسک‌های سیاسی دانسته و از آن به عنوان عاملی جهت بازدارندگی رشد بازار تلقی می‌کردند.

وی با بیان اینکه در این مدت در بازار با دو مدل سهم روبه‌رو بودیم، افزود: نخست سهم شرکت‌هایی بودند که به واسطه سودسازی و به واسطه دلار با رشد و ارزندگی همراه شده بودند.

البته در این میان برخی نیز بر این باور بودند که شاخص بورس بعد از عبور از ۲۲۰ هزار واحدی حباب دارد و تعدیل خواهد شد با این حال تغییر قوانین و مقررات مانند سامانه مدیریت ریسک یا تغییر قوانین بازار پایه اطمینان نسبی را به بورس تزریق کرده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار