کاهش قیمت خودرو در پی بازداشت چند مدیر
کد خبر: 966653
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043TB
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۷
تکرار تجربه بازار ارز و سکه در بازار خودرو
بازداشت مدیران ایران‌خودرو نیز و افزایش تحویل خودرو از سوی خودروسازان به کاهش قیمت خودرو در بازار انجامید، سال گذشته به دنبال بازداشت و برخورد با عوامل مخل بازار ارز، سکه و طلا این بازار‌ها دچار کاهش قیمت شد، بدین ترتیب به نظر می‌رسد افزایش قیمت در بازار‌ها دلایلی دارد که دستگیری برخی از اشخاص می‌تواند به کاهش قیمت‌ها منتج شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، با وجودی‌که سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و تولید‌کننده باید بر بازار‌ها نظارت کند و از طریق حسابداری صنعتی قیمت‌های تمام شده کالا و خدمات را به همراه درصدی سود اعلان عمومی کند، اما متأسفانه کوتاهی این سازمان در عمل به وظایفش و در خواب بودن شورای رقابت امکانی را ایجاد کرده است که برخی از سهامداران صنایع و اصناف به شکل آشکارا یا پنهانی افزایش قیمت در بازار‌ها را راهبری می‌کنند و افزایش قیمت‌ها گاهی تا جایی ادامه یافته‌است که هیچ شانسی برای رقابت با کالای خارجی در برخی از صنایع وجود ندارد، زیرا صنعت پیوسته روی افزایش سودآوری از ناحیه رشد قیمت حساب باز کرده‌است.

رصد سهامداران بزرگ صنایع و شرکت‌ها
در کنار کوتاهی نهاد‌های ناظر بر بازار و قیمتگذار، برخی از شرکت‌ها به شکل مستقیم یا از طریق هماهنگی با سایر شرکت‌های همگروه یا از طریق اتحادیه و صنف شرایط انحصاری را در بازار‌ها ایجاد کرده‌اند که قیمت‌ها را به سادگی افزایش می‌دهند، در این میان تجربه نشان داده‌است که وقتی نهاد‌های نظارتی و قوه قضائیه در این‌باره ورود می‌کنند و برخورد‌هایی صورت می‌گیرد، بلافاصله نرخ‌ها کاهش می‌یابد که امید می‌رود رصد رفتار سهامداران اصلی صنایع و شرکت‌ها در حوزه‌های مختلف از این پس بیشتر انجام گیرد، زیرا برخی از مدیران بنگاه‌های مخل بازار خود را مجری دستورات سهامداران اصلی شرکت یا صنعت معرفی می‌کنند. در این میان به دنبال دستگیری برخی از مدیران صنعت خودرو شاهد کاهش قیمت‌ها در این بخش هستیم که این رویداد یادآور دستگیری‌ها در بازار ارز و سکه و طلا و کاهش قیمت‌ها در سال گذشته است.

دو روز پیش سخنگوی دولت از برکناری مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش غیرقانونی قیمت خودرو خبر داد و در پی این مسئله، عصر روز دوشنبه هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد.

پیش از آن نیز دو نفر از مدیران ارشد این شرکت خودرویی بازداشت شده بودند. پیش از بازداشت مدیران ایران‌خودرو نیز تعدادی از مدیران شرکت سایپا بازداشت شده‌بودند و خبر ممنوع‌الخروجی مدیرعامل این شرکت نیز در خبرگزاری فارس منتشر شد. این اتفاقات در شرایطی که تحویل خودرو هم از سوی شرکت‌های خودروساز کمی سرعت گرفته‌است، باعث شد تا قیمت خودرو در بازار روندی کاهشی داشته باشد. این تأثیر علاوه بر اینکه قیمت خودرو‌های ایران خودرو را کاهش داد باعث کاهش قیمت محصولات سایپا نیز شده‌است.

در این وضعیت با وجود تعطیلی تابستانه کارخانه، محصولات شرکت سایپا این روز‌ها فاکتور می‌شود و شرکت به مشتریان خودرو تحویل می‌دهد. این موضوع نیز بر قیمت‌های بازار اثرگذار بوده‌است. همچنین می‌توان به تأثیر بازداشت چند نفر از مدیران سایپا و برخورد با چند نمایندگی پرفروش این گروه خودروسازی طی روز‌های گذشته اشاره کرد که باعث وارد شدن شوک به بازار خودرو شده بود.

به این ترتیب در حال حاضر بازار خودرو مقداری کنترل شده و همان‌طور که برخورد با برخی مفاسد اقتصادی در حوزه ارز روی قیمت دلار تأثیر گذاشت، برخورد با برخی مدیران صنعت خودرو نیز کاهش قیمت‌ها را در بازار به همراه داشته‌است.

یکه‌تازی خودروسازان در بازار خودرو
سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در گفتگو با «فارس» با بیان اینکه خبر بازداشت برخی مدیران صنعت خودرو بر بازار تأثیرگذار بوده‌است، اظهار داشت: در حال حاضر روز‌های تعطیلی را پشت سر می‌گذاریم و باید منتظر باشیم خبر بازداشت مدیران در هفته آینده بر بازار خودرو اثر بیشتری داشته باشد و شاهد کاهش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا باشیم.

وی با اشاره به افزایش قیمت چهار محصول ایران خودرو در یک ماه گذشته همزمان با کاهش قیمت‌ها در بازار گفت: این مسئله باعث شد تا قیمت‌ها در بازار روندی افزایشی پیدا کند و با اینکه ایران خودرو اعلام کرد که افزایش قیمت‌ها ناشی از اشتباه نرم‌افزاری بوده‌است، اما این مسئله در بازار بار روانی داشت و جبران آن هفته‌ها به طول می‌انجامد.

وی با بیان اینکه خودروسازان ادعا می‌کردند که می‌توانند بازار را مدیریت کنند، گفت: خودروسازان یکه تاز بازار خودرو شدند و با قیمت‌ها بازی می‌کردند که این مسئله باعث شده بود تا از کاهش قیمت‌ها در بازار جلوگیری شود.

مؤتمنی با بیان اینکه بازداشت برخی مدیران خودرویی از جمله مدیر ایران خودرو و همچنین مدیر ۱۰ تا ۱۵ نمایندگی شرکت‌های خودروساز که خرید عمده می‌کردند و تعیین‌کننده قیمت‌ها بودند، بر بازار اثرگذار است، گفت: بازداشت سرشاخه‌های نابسامانی قیمت خودرو باعث می‌شود تا قیمت در بازار روندی کاهشی داشته باشد و در صورتی که عرضه خودرو از سوی خودروسازان تداوم داشته باشد ریزش قیمت‌ها را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر این مسئله را در بازار خودرو‌های وارداتی شاهد هستیم و می‌بینیم که با توجه به عدم خرید مردم، کاهش قیمت‌ها در مورد خودرو‌های وارداتی اتفاق افتاده‌است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تأکید کرد: زمانی که قیمت خودرو در بازار کاهش می‌یابد خودروسازان باید قیمت محصولاتشان را کاهش دهند نه اینکه با افزایش قیمت‌هایشان به بازار سیگنال مثبت دهند.

وی تأکید کرد: مدیرعامل جدید ایران خودرو باید برای جمع شدن حاشیه بازار خودرو تلاش کند تا اختلاف قیمت بازار و کارخانه کم شود.

ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو
علیرضا پورحسنی، مدیر یک نمایندگی سایپا گفت: هر ساله در تیر و مرداد ماه با افزایش تقاضا و التهاب بازار خودرو روبه‌رو بودیم، ولی امسال تقاضای زیادی برای خرید خودرو وجود ندارد.

وی ادامه داد: قیمت خودرو‌ها بالا رفته و در مقابل، کسب و کار مردم ضعیف شده و قدرت خرید خودرو در کشور به اندازه قبل وجود ندارد. در عین حال، افرادی که در خرید خودرو سرمایه‌گذاری کرده‌بودند حالا با رکود بازار به فکر فروش خودروهایشان هستند و مجبورند قیمت این خودرو‌ها را کاهش دهند. به گفته پورحسنی، انتشار اخبار بازداشت مدیران شرکت‌های خودروساز باعث شده تا قیمت‌ها در بازار روند کاهشی داشته باشد. البته افزایش تحویل خودرو از سوی خودروسازان هم بی‌تأثیر نیست.

شوک تصمیمات ایران خودرو به بازار
صفدر احمدی، مدیر یک نمایندگی ایران خودرو نیز در این مورد به «فارس» گفت: بازار خودرو روند کاهشی را طی می‌کرد تا اینکه ایران خودرو قیمت چهار محصولش را به یکباره افزایش داد. در نتیجه قیمت پژو ۲۰۶ و پژو پارس طی دو تا سه روز حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان بالا رفت و همین موضوع بر قیمت بقیه خودرو‌ها نیز تأثیرگذار بود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت محصولات ایران خودرو نیز در بازار روندی کاهشی دارد، گفت: پژو ۲۰۶ تیپ ۵ طی روز‌های اخیر کاهش ۳ میلیون تومانی را داشته و حالا با قیمت ۹۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. بقیه خودرو‌ها نیز شاهد کاهش قیمت بوده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار