رشد ۵۵ درصدی موجودی کالا‌های اساسی در بنادر جنوبی در ۶ ماه اخیر
کد خبر: 966511
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043Qt
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۵
نگرانی دولت از آسیب کالا‌های اساسی در بنادر
رشد ۵۵ درصدی موجودی کالا‌های اساسی طی شش ماه اخیر در بنادر جنوبی موجب نگرانی اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شده‌است، به طوری که جهانگیری با ابراز نگرانی از میزان دپوی کالا در گمرکات خواستار تخلیه سریع بنادر شد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش گمرک، طبق آخرین آمار بالغ بر ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات دپو شده است، عدم تخلیه این کالاها، نحوه نگهداری آن‌ها و ترس از آسیب دیدن کالا‌های اساسی به دغدغه جدی دولت تبدیل شده‌است. دراین خصوص، معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به گزارش مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در خصوص وضعیت موجود کالا‌های اساسی در بنادر، این گزارش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: افزایش موجودی کالا‌های اساسی در بنادر کشور اتفاقی مثبت است، اما از سوی دیگر این نگرانی وجود دارد که ماندگاری کالا در بنادر به مدت طولانی موجب آسیب دیدن برخی اقلام شود که این موضوع باید با دقت مدیریت شود.

اسحاق جهانگیری افزود: با توجه به محدودیت منابع ارزی کشور، باید واردات کالا‌های اساسی مطابق با مصوبات و در سقف تعیین‌شده انجام شود؛ چراکه واردات بیش از سقف تعیین‌شده هم نیاز به منابع ارزی بیشتر دارد و هم موجب ماندگاری کالا در بنادر و انبار‌ها می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه باید روند تخلیه کالا‌هایی که در انبار بنادر دپو شده‌اند، تسریع شود، خاطر نشان کرد: اگر صاحبان کالا و واردکنندگان تمایلی به تخلیه کالای خود از بنادر ندارند باید با استفاده از روش‌ها و ساز و کار‌های لازم، شرایطی فراهم شود تا زمان ماندگاری کالا‌ها در انبار بنادر کاهش پیدا کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به برخی دغدغه‌ها در خصوص کمبود ناوگان حمل و نقل برای خروج کالا‌ها از انبار‌ها و توزیع در استان‌های مختلف کشور، از وزیر راه و شهرسازی خواست جلسه‌ای را با حضور وزیر جهاد کشاورزی و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار کند تا ضمن رفع دغدغه‌های موجود در خصوص کمبود ناوگان حمل و نقل کالا، ساز و کاری را برای سرعت بخشیدن به روند تخلیه کالا از انبار‌های بنادر ایجاد کنند. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به زمانبر بودن فرایند صدور مجوز تخلیه کالا از بنادر توسط سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر لزوم مدیریت یکپارچه در این زمینه تأکید کرد و گفت: نباید به دلیل اینکه چند دستگاه متولی صدور مجوز هستند، باعث کندی در امر تخلیه کالا شود. باید این موضوع به نحوی مدیریت شود تا فرآیند صدور مجوز، به عاملی برای افزایش ماندگاری کالا در بنادر تبدیل نشود.

وزیر جهاد کشاورزی هم در این جلسه با بیان اینکه افزایش ذخیره‌سازی کالا‌های اساسی مطابق برنامه و مصوبات سال گذشته و در چارچوب تکالیف انجام شده است، گفت: ماندگاری ذخایر راهبردی در انبار‌ها امری طبیعی است؛ چراکه این کالا‌ها قرار است برای زمان کسری کالا در کشور مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین رسوب و ماندگاری ذخایر راهبردی در انبار‌های کشور موضوعی نگران‌کننده نیست، اما موضوع نگران‌کننده این است که کالا‌های اساسی در بنادر کشور دپو شود که باید هرچه سریع‌تر این کالا‌ها به انبار‌های مختلف در داخل کشور منتقل شوند.

وزیر راه کمبود ناوگان حمل و نقل را تکذیب کرد
وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه با بیان اینکه تأخیر تخلیه کالا‌ها از بنادر کشور ناشی از کمبود در ناوگان حمل و نقل کشور نیست، گفت: ناوگان حمل و نقل کشور از ظرفیت مناسبی برخوردار است و اگر کندی و تأخیری در ترخیص کالا و توزیع صورت می‌گیرد، معمولاً به دلیل عدم اراده صاحبان کالا برای تخلیه بار از انبار بنادر است.

همچنین مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این نشست گزارشی از وضعیت موجودکالا‌های اساسی در بنادر کشور ارائه کرد و گفت: موجودی کالا‌های اساسی طی شش ماه اخیر در بنادر جنوبی ۵۵ درصد و در بنادر شمالی ۲۵ درصد افزایش داشته و موجودی کالا در بندر امام خمینی (ره)‌که هاب کالا‌های اساسی کشور است نسبت به سال گذشته ۸۱ درصد افزایش داشته‌است. محمد راستاد در ادامه به تشریح برخی چالش‌های وضع موجود در خصوص ماندگاری کالا در بنادر پرداخت و پایین بودن تعرفه‌های انبارداری، کمبود ظرفیت انبار‌های داخلی کشور جهت دپوی کالا‌های اساسی و عدم توزیع متوازن کالا‌های اساسی به بنادر کشور را از جمله عوامل ماندگاری کالا در بنادر عنوان کرد. در ادامه این جلسه راهکار‌های سرعت بخشیدن به روند تخلیه کالا‌های اساسی و حذف عوامل ماندگاری کالا در انبار بنادر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد جلساتی در این خصوص برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ و نتایج آن به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارش داده شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار