کاهش قیمت مسکن نشانه تعدیل تورم است
کد خبر: 966508
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043Qq
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۷
رئیس کل بانک مرکزی:
هر چقدر از دوره زمانی تثبیت بهای دلار در محدوده ۱۱ هزار تومان می‌گذرد، انتظار‌ها برای تعدیل منفی قیمت کالا و خدمات در سایر بازار‌ها قوت بیشتری می‌گیرد، در همین راستا، رئیس کل بانک مرکزی توقف قیمت‌ها در بازار مسکن را نشانه کاهش تورم به شمار آورد و گفت کم‌کم باید نرخ مسکن هم کاهش یابد؛ خوشبختانه توانستیم ترس ونزوئلایی‌شدن در تورم را کنترل کنیم و حالا در تلاشیم که اوضاع بدتر نشود و به سمت احیا پیش برویم، این در حالی است که از سه ماه گذشته می‌توان نشانه‌های احیا را احساس کرد.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، اگر چه اقتصاد ایران پیوسته دارای تورم‌هایی بیش از ۱۰ درصد در سال است، اما از سه ماه پایانی سال ۹۶ همزمان با جهش بهای ارز متغیر تورم در اقتصاد ایران به شدت دچار تغییرات شد و بازار‌های یکی پس از دیگری این تورم را تجربه کرد، در این میان هر چند بهای دلار در مقطعی خود را به محدوده ۲۰ هزار تومان هم رساند و بسیاری از بازار‌ها نرخ‌های خود را با بهای دلار ۲۰ هزار تومانی تنظیم کردند، اما همزمان با تغییرات در بانک مرکزی و اعمال سیاست‌های کنترل سفته‌بازی، شفاف‌سازی نرخ‌ها انواع ارز از طریق ایجاد سامانه‌های جدید و تعدیل تقاضا‌های مازاد ارزی و همچنین رصد رفتار طرف عرضه ارز شاهد تعدیل قیمت دلار به محدوده ۱۱ هزار تومان هستیم که طولانی شدن دوران تثبیت بهای ارز در کانال عنوان شده، قوام بخش انتظار کاهش تورم در اقتصاد و کلیه بازار‌ها است که به گفته رئیس کل بانک مرکزی نشانه‌های کاهش تورم در اقتصاد ایران ظهور و بروز کرده‌است.

شاخص‌های کلان رو به بهبود است
عبدالناصر همتی گفت: بعد از گذر از آثار تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها در دو سال اخیر، به شرایطی رسیده‌ایم که با ایجاد ثبات در بازار ارز، در مسیری قرار داریم که شاخص‌های کلان اقتصادی کشور رو به بهبود است، در بازار ارز توانستیم با کاهش ۱۸ درصد نرخ ارز دلار را از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۱‌هزار و‌۶۰۰ تومان برسانیم و ثابت نگه داریم.

دخالتمان از جنس تعیین نرخ نیست
رئیس کل بانک مرکزی افزود: دخالت بانک مرکزی بر نرخ‌ها نیست، بلکه عرضه و تقاضا بیشتر مورد توجه بانک مرکزی قرار دارد به این منظور سفته‌بازی‌ها کنترل‌شده و در حاشیه بازار کمتر به چشم می‌خورد. به دنبال صادرات غیر نفتی هستیم و گام‌های خوبی هم برداشته شد در پنج ماهه نخست امسال کار صادرکنندگان غیر نفتی روان شده‌است.
از ترس ونزوئلایی‌شدن در تورم عبور کردیم

وی تصریح کرد: با مدیریت تورم و بازار ارز در ماه‌های گذشته، تورم ماهانه و نقطه به نقطه کاهنده‌شده بدان معنا که رشد و افزایش تورم کاهش یافته و مفهومش آن نیست که تورم نداریم، اسفند ۹۷ با نرخ رشد ۵ درصد ماهانه مواجه بودیم که درحال حاضر نرخ تورم به زیر ۲ درصد ماهانه رسیده، تورم نقطه به نقطه هم که در حال صعود بود تیرماه متوقف و مرداد ماه با سقوط همراه است و خوشبختانه توانستیم ترس ونزوئلایی‌شدن در تورم را کنترل کنیم.

همتی گفت: قبول داریم که تورم به قشر کارمند و حقوق بگیر فشار وارد می‌کند، پس در تلاشیم که اوضاع بدتر نشود و به سمت احیا پیش برویم، به‌طوری‌که از سه ماه گذشته می‌توان نشانه‌های احیا را احساس کرد.

نرخ مسکن باید کاهش یابد
همتی در خصوص رکود در بخش مسکن گفت: تصمیم گرفتیم وام را به ساخت قابل انتقال تخصیص دهیم در حال حاضر اینکه افزایش قیمت در بازار مسکن دیده نمی‌شود، بدان معنی است که تورم رو به کاهش می‌باشد کم‌کم باید نرخ مسکن کاهش یابد؛ باید از هر اقدامی که به رشد بی‌رویه نقدینگی کمک می‌کند، اجتناب کنیم رشد ۲۴ درصدی نقدینگی، غیر منطقی است. همتی خاطر نشان کرد: پس از برقراری آرامش در بازار ارز و ایجاد ثبات در نرخ ها، می‌توان رونق را در بازار احساس کرد.

وی گفت: از سال قبل و در پی تلاطم بازار ارز به سبب تحریم‌های ظالمانه، با تمهیداتی که اندیشیده شده توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و روند تسهیلات‌دهی موفقی داشته باشیم.

سهم مسکن از تسهیلات کل رشد می‌کند
او ادامه داد: از آغاز امسال تاکنون تسهیلات‌دهی کل بانک‌ها به طور میانگین ماهانه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۳۰ درصد آن به صنعت، ۱۲ درصد به بخش مسکن و ۱۰ درصد به کشاورزی تزریق می‌شود که روی هم رفته بیش از ۶۰ درصد از منابع به تولید اختصاص می‌یابد.

همتی تصریح کرد: در تلاشیم که تسهیلات تزریق‌شده در بخش مسکن را از ۱۲ درصد به ۲۰ درصد افزایش دهیم.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در پنج ماهه نخست امسال تنها ۵۰ هزار میلیارد تومان تعهدات قرض‌الحسنه اعم از ازدواج و مشاغل خانگی گرفته تا دیگر موارد ثبت شده‌است.

وی ادامه داد: رکود و تورم هر دو مهم است، اما رکود آسیب‌رسان‌تر است، ما باید از بیکاری جلوگیری کنیم در سه ماهه اول امسال نرخ نیروی شاغل کشور ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲۰ هزار شاغل اضافه شده که البته بخش عمده این رقم هم به طرح ایجاد اشتغال روستایی مربوط می‌شود.

کمترین بدهی خارجی را در میان کشور‌ها داریم
وی در رابطه با کسری بودجه احتمالی دولت از ناحیه تحریم‌های نفتی نیز گفت: با کاهش درآمد‌های نفتی دولت بر آنیم که از دیگر بخش‌ها این کاستی جبران شود، اگر هم جبران نشود تمهیداتی اندیشیده شده که این کسری بودجه کمترین آسیب را به بانک مرکزی و پایه پولی وارد کند، یکی از این راهکارها، کاهش سقف بودجه بود که با کاهش ۶۲ هزار میلیارد تومانی همراه شد حق برداشتی هم به صورت مشروط صادر شد که در موقع اضطرار بتوانیم از پس‌انداز و ذخیره ۱۲ درصدی درآمد نفتی بهنگام لزوم و ضرورت برداشت شود.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص بدهی خارجی گفت: کمترین بدهی خارجی را در میان کشور‌ها داریم، اواخر سال ۹۶ بدهی کشورمان به خارج از کشور ۱۲ میلیارد و‌۴۰۰ میلیون دلار بود که در حال حاضر این رقم به ۵/۹ میلیارد دلار کاهش یافته‌است.

همتی درباره آخرین اینستکس گفت: حرف ما این است که اگر غربی‌ها در این خصوص جدی و مصمم هستند باید در حدی که به درآمد‌های نفتی ما لطمه وارد شده در این جریان پول جاری کنند یا اینکه نفت ایران را پیش‌خرید کنند؛ اگر اروپایی‌ها خواهان حفظ و اجرای برجام هستند باید تعهداتشان را اجرایی و اعتبار خواسته شده ما را تأمین کنند در واقع رقم‌های بیان‌شده اروپایی‌ها برای ما اهمیت ندارد، اینستکس باید شامل کالا‌های تحریمی هم باشد.

تعقیب جدی ۷ بدهکار بانکی
رئیس کل بانک مرکزی در پایان گفت: برای بدهکاران بانکی هم برنامه‌هایی در دست است برای هفت دانه درشت نامه‌ای نوشته شد که جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شده‌است، بدهی هر کدام از این هفت نفر حدود هزار، ۲ هزار یا ۳ هزار میلیارد تومان است به طور جدی به دنبال پرونده این بدهکاران هستیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار