برگزاری جشنواره پایگاه‌های برتر مسجدمحور در سنندج
کد خبر: 966330
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043Ny
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات استان کردستان از برگزاری جشنواره پایگاه‌های برتر مسجدمحور و برنامه تکریم و تجلیل از خادمین مساجد سطح استان همزمان با هفته بسیج در سنندج خبر داد.

به گزارش خبرگزاری جوان از سنندج، مساجد از دیرباز در فرهنگ اسلامی به عنوان مامنی برای ارتقاء بعد معنوی و روحی افراد تلقی شده و در این راستا توانسته‌اند نقش محوری خود را در عرصه‌‌های مختلف به ثبت برساند و امروزه هم مساجد این جایگاه مهم و استراتژیک خود را از دست نداده است.

در تاریخ اسلام مسجد نه تنها به عنوان محل عبادت و راز و نیاز تلقی می‌‌شد بلکه مکان مناسبی برای انجام فعالیت‌‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، دینی، سیاسی و نظامی و برگزاری گردهمایی و جلسات مهم بوده است و به همین دلیل مهمترین پایگاه انسجام و یکپارچگی مسلمانان در دنیا به شمار می‌رود.

مسجد در استان کردستان و در بین مردم متدین آن از جایگاه والا و ارزشمندی برخوردار است به طوری که بیشتر هزینه‌های خیریه مردم استان به ساخت و تجهیز مساجد اختصاص پیدا می‌کند و به دلیل علاقه قابل توجه مردم به ساخت مسجد در کردستان هم اکنون این استان در کشور از لحاظ دارابودن مسجد مقام اول کشور را دارد بطوری‌که در حال حاضر استان کردستان دو هزار و 100 مسجد دارد که از این تعداد 386 مورد در سنندج،  364 در سقز، 235 مورد در بانه، در شهرستان بیجار 202، در دیواندره 192 مورد، 96 مورد در سروآباد، 185 مورد در مریوان، دهگلان 134، کامیاران 161 و در شهرستان قروه 141 مسجد وجود دارد.

با توجه به اینکه سی‌ام مردادماه روز جهانی مسجد و روز قشر بسیج مساجد و محلات استان کردستان است، خبرنگار فارس در سنندج با خسرو مسعودی مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات استان مصاحبه‌ای داشته است که در ادامه می‌آید.

جوان: فلسفه نام‌گذاری ‌سی‌ام مرداد به عنوان روز جهانی مسجد چیست و چرا این روز به‌نام روز قشر بسیج مساجد و محلات نام‌گذاری شده است؟

در تمام جوامع اسلامی همواره مسجد همواره به عنوان پایگاهی دینی و معنوی و مکانی اجتماعی، عبادی و معرفتی منشا حرکات بزرگ و خیر و برکات ماندگار و همچنین مرکز تفکر و تامل و حلال و گره‌گشا مشکلات جامعه بوده است در واقع از صدر اسلام تا امروز همواره مسجد به عنوان کانون تمام فعالیت‌ها و برنامه‌ها و نیز نقطه شروع جوشش جریان‌های اسلامی و تبلیغاتی بوده است.

در 21 آگوست سال 1969 میلادی که مصادف با 31 مردادماه سال 1348 هجری شمسی جنایتکاری اسرائیلی به نام دنیس مایکل ولیم روهان به آستان مسجدالاقصی تجاوز می‌کند وآن را به آتش می‌کشد که متاسفانه در این آتش‌سوزی مساحتی نزدیک به 1500 مترمربع از فضای مسجد در آتش  می‌سوزد(در این واقعه منبر باستانی که شهید نورالدین محمود زنگی دستور ساخت آن را برای نصب در مسجد الاقصی داده بود می‌سوزد ، البته این منبر همان منبری بود که سلطان ناصرصلاح‌الدین یوسف بن ایوب پس از اینکه قدس را در سال 583 هجری از دست صلیبیان آزاد کرد به مسجد الاقصی آورده بود).

لذا از طرفی با توجه به نقش محوری مساجد در جهان اسلام و از سوی دیگر با توجه به هجمه‌های همه جانبه دشمنان قسم خورده اسلام به این سنگر الهی و با عنایت به لزوم توجه هر چه بیشتر به نقش مساجد در ایجاد اتحاد در بین امت اسلامی با تصویب سازمان کنفرانس اسلامی این روز به نام روز جهانی مسجد و بعد از آن به عنوان هفته مساجد نام‌گذاری شد و بر اساس آن از کشورهای اسلامی خواسته شد که در راستای تحکیم و توسعه ارزش‌های اسلامی برای تکریم مساجد تلاش نمایند.

با استناد به این موضوع و با توجه به نقش اساسی و موثر پایگاه‌های مقاومت بسیج مساجد و محلات در بصیرت‌افزایی عمومی و تقویت بعد دینی، معنوی و عبادی جوانان و نوجوانان به‌ویژه بسیجیان و همچنین ترویج تفکر و فرهنگ بسیجی در بین آحاد مردم جامعه و پاسداری از دستاوردهای معنوی و ارزش‌های انقلاب اسلامی و کمک به ادارات متولی مساجد در امر تقویت کارکردهای مساجد این روز هم در بسیج  به نام روز قشر بسیج مساجد و محلات نام‌گذاری شده و به همین منظور همه ساله در این روز ویژه برنامه‌هایی در سطح استان در مساجد و پایگاه‌های مقاومت بسیج با همکاری ادارات متولی مساجد اجراء خواهد شد.

جوان: برنامه‌های سازمان بسیج مساجد و محلات استان کردستان در این روز چیست؟

ما در این روز برنامه جشنواره پایگاه‌های برتر مسجد محور خاص شهرستان سنندج  و همچنین برنامه تکریم و تجلیل از خادمین مساجد سطح استان را در مسجد صلاح‌الدین ایوبی شهر سنندج خواهیم داشت که این برنامه با حضور و مشارکت آحاد بسیجیان، ارکان مساجد اعم از امامان جمعه و جماعت، هیات‌های امناء، خادمین مساجد، اعضای کانون‌های فرهنگی مساجد و فرماندهان پایگاه‌های مقاومت بسیج شهرستان سنندج و همچنین با حضور مدیران ادارات استانی و شهرستانی و ادارات متولی مسجد اعم از اوقاف و امور خیریه، مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، سازمان تبلیغات اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

برنامه روز جهانی مسجد و روز قشر بسیج مساجد و محلات و هفته گرامیداشت مساجد در روز 30 مرداد در تمامی شهرستان‌های استان گرامی داشته خواهد شد اما برنامه جشنوار پایگاه‌های برتر مسجد محور و تجلیل از ارکان فعال سایر شهرستان‌ها در فصل پاییز و در طول هفته بسیج انجام خواهد شد.

جوان: هدف از گرامیداشت این روز و برگزاری جشنواره پایگاه‌های برتر مسجد محور و تکریم و تجلیل از خادمین مساجد چیست؟

بزرگداشت جایگاه مساجد در جامعه اسلامی و تبیین نقش بسیج مساجد در پاسداری از دین و ارزش‌های اسلامی، تبیین نقش وکارکردهای مسجد و بسیج مساجد در جامعه اسلامی، بیان دلایل دشمنی دشمنان اسلام با مسجد و تشریح جنایت‌های صهیونیسم جهانی علیه مسلمانان، تبیین نقش پایگاه های مقاومت بسیج مساجد به عنوان یکی از ارکان مساجد، توجه ویژه به جایگاه خادمین مساجد در مسجد و در جامعه به عنوان یکی از ارکان مسجد، در حد امکان تلاش در راستای برطرف نمودن مشکلات مادی و معنوی خادمین از طریق ادارات متولی مسجد، توجه به احیاء مساجد از نظر ظاهری و تجهیزاتی، ایجاد هماهنگی و همدلی بیشتر بین خادمین مساجد و سایر ارکان مسجد، ارائه الگوهای مناسب به خادمین جهت بهبود عملکرد در مساجد، معرفی کارهای خلاقانه خادمین و ترویج آن به سایر مساجد، معرفی پایگاه‌های برتر مسجدمحور در سطح شهرستان سنندج و ارکان فعال مساجد و تجلیل از زحمات این عزیزان از اهداف برگزاری این جشنواره است.

جوان: برنامه تجلیل و تکریم از خادمین مساجد به چه منظور برگزار می‌شود؟

 مطلع هستید که خادمین به عنوان یکی از ارکان مساجد می‌توانند با انجام صحیح و به موقع وظایف خود، نقش مهمی در جذب یا دفع جوانان به مسجد داشته باشند، زیبایی ظاهری و جذابیت مسجد با فضاسازی مناسب، وضعیت مناسب تجهیزات و چینش آنها، باز نمودن به موقع مساجد در وعده‌های پنج‌گانه نماز، بهداشت و نظافت مسجد، داشتن مقبولیت عمومی در بین اهالی محل و... از دلایل ازدیاد نمازگزار بوده که فراهم نمودن این موارد بر عهده خادم مسجد می‌باشد و از آنجایبی که خادمین مساجد غالباً از اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه بوده و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند لذا به منظور احیا بیشتر مساجد با تکیه بر نقش خادمین و نیز به منظور توجه ویژه به این قشر برنامه تکریم خادمین در نظر گرفته شده است.

در این جشنواره از تعداد 20 نفر از خادمین مساجد که برابر شاخص‌ها و معیارهای تعریف شده به‌عنوان خدام برتر استانی معرفی گردیده‌اند با اهداء لوح و هدایا از آنان تجلیل خواهیم نمود.

همچنین از تعداد 30 نفر از پایگاه‌های برتر مسجد محور و ارکان مساجد برتر در سطح شهرستان سنندج اعم از امامان جمعه و جماعات، هیات امناء، خادمین، کانون‌های فرهنگی برتر، فرماندهان پایگاه‌های برتر و همچنین از تعدادی از مربیان فعال قرآنی، قاریان برتر، نفرات برتر علمی و همچنین تعدادی از افراد شاخص محله با اهداء لوح و هدایا از آنان تجلیل بعمل خواهد آمد.

انتهای پیام/2330/83

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار