وزارت توجیه ورزیدن!
کد خبر: 966304
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043NY
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۱
برش‌هایی از نشست خبری محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش
نشست خبری دیروز محمدرضا داورزنـــی با صحبت‌های متناقض و توجیه‌های سؤال‌برانگیزش درباره شرایط ورزش کشور همراه بود.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: در روز‌هایی که مسعود سلطانی‌فر ترجیح می‌دهد کمتر مصاحبه کند، معاونش محمدرضا داورزنی فعال‌تر از گذشته ظاهر می‌شود، هم نماینده ثابت وزارت ورزش در مجامع انتخاباتی فدراسیون‌هاست و هم در نقش سخنگوی وزارت ورزش روبه‌روی رسانه‌ها قرار می‌گیرد، مانند دیروز که در نشست خبری به بهانه آغاز هفته دولت در وزارت ورزش میزبان خبرنگاران بود. نشستی که بیشتر از هر چیزی رنگ و بوی فوتبالی داشت تا فوتبال‌زدگی وزارت ورزش در سال کسب سهمیه المپیک بیشتر از همیشه توی ذوق بزند.

اختلاف مجلس و دولت سد راه خصوصی‌سازی
«استقلال و پرسپولیس خصوصی می‌شوند»، این وعده را بار‌ها از زبان مسئولان وزارت ورزش شنیده‌اید. از روزی که محمد عباسی به عنوان اولین وزیر ورزش پا به ساختمان وزارتخانه در خیابان سئول شمالی تهران گذاشت تا امروز که مسعود سلطانی‌فر سکان هدایت وزارت ورزش را برعهده دارد. اگر وزارت ورزشی‌ها پیش از این خصوصی‌سازی سرخابی‌ها در سال جاری را وعده داده بودند، اما صحبت‌های دیروز داورزنی نشان داد که این رشته سر دراز دارد و با این شرایط پیش‌بینی می‌شود سلطانی‌فر نیز مانند وزرای پیشین ورزش، پرونده واگذاری استقلال و پرسپولیس را برای وزیر بعدی به یادگار بگذارد تا مانند وزرای قبلی ترک عادت نکرده باشد.

به گفته داورزنی در نشست خبری دیروز، اختلاف دولت و مجلس بر سر چگونگی واگذاری استقلال و پرسپولیس، جدیدترین بهانه برای بایگانی دوباره این پرونده است: «سازمان خصوصی‌سازی فرآیند واگذاری را شروع کرده، اطلاعات لازم را از وزارت و باشگاه‌ها گرفته، اما در این بین نمایندگان مجلس بحثی را مطرح کرده‌اند که با آنچه قبلاً صحبت شده بود، متفاوت است و با توجه به نوع واگذاری در فرابورس و واگذاری در دو بلوک مشکلاتی ایجاد می‌شود.»

البته معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش همچنان مدعی است که دولت برای واگذاری سرخابی‌ها مصمم است: «وظیفه دولت باشگاهداری نیست و اصرار وزارت واگذاری است. نامه‌ای از سوی وزارت ورزش و اقتصاد و دارایی به ریاست مجلس فرستادیم. باید در مصوبه مجلس اصلاحاتی صورت بگیرد تا از طریق مزایده یا مذاکره کار دو باشگاه انجام شود. معاونت حقوقی در تلاش است تا با همکاری اصل ۴۴ این موضوع به نتیجه برسد.»

دوتابعیتی خوب، دوتابعیتی بد!
نکته قابل تأمل دیگر نشست خبری معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش، تمرد وزارت برای اجرای قانون منع به‌کارگیری مدیران دوتابعیتی بود. در حالی نهاد‌های نظارتی با توجه به دوتابعیتی بودن یکی از رؤسای فدراسیون‌ها خواهان کنار گذاشتن او شده‌اند که داورزنی با یک توجیه عجیب سعی در دور زدن قانون در این پرونده حساس دارد: «درباره دوتابعیتی بودن این رئیس فدراسیون اختلاف‌نظر وجود دارد که از طریق نهاد‌های مربوط پیگیر آن هستیم. وی با بررسی صورت گرفته، درخواست تابعیت مضاعف به کشور مزبور نداده و به دلیل اینکه مادرش تبعه کشور مورد نظر است، پاسپورت دریافت کرده است!»

توجیه وزارت ورزشی‌ها درباره طریقه دوتابعیتی شدن مدیر مورد نظر در شرایطی است که نوع و روش دوتابعیتی شدن این مدیر در اصل ماجرا خللی ایجاد نمی‌کند و در قانون اشاره‌ای هم نشده است که مدیر دوتابعیتی در صورتی که خودش درخواست تابعیت مضاعف بدهد، نمی‌تواند منصبی داشته باشد، اما اگر از طریقه والدین، پاسپورت کشور دیگری را داشته باشد، می‌تواند به عنوان مدیر در بخش‌های دولتی کشور حکم بگیرد. تعلل وزارت ورزش در این رابطه به نظر می‌رسد باید مورد توجه جدی نهاد‌های نظارتی و اطلاعاتی قرار گیرد.

توجیه عجیب برای پاداش تبعیض‌آمیز
فوتبال‌زدگی و تبعیض وزارت ورزش بر کسی پوشیده نیست، اما همچنان وزارت اصرار دارد که همه رشته‌ها را به یک چشم می‌بیند. نکته‌ای که سبب شد داورزنی دیروز در پاسخ به سؤال «جوان» درباره تبعیض‌ها بین رشته‌های فوتبالی و منهای فوتبالی، ماجرای پاداش ۴۵۰ هزار یورویی وزارت ورزش به تیم ملی فوتبال در زمان جام ملت‌ها را که توسط وی به امارات برده شده بود با ادعایی عجیب تکذیب کند: «پاداش ۴۵۰ هزار یورویی از طرف وزارت ورزش نبود و از منابع فدراسیون فوتبال تأمین شد. آن روز هم در فرودگاه پرواز من تأخیر داشت و آقای تاج را در فرودگاه دیدم و وی این چمدان را به من داد تا به امارات ببرم و در این کشور هم تحویل آقای تاج دادم تا بین ملی‌پوشان تقسیم کند.»

توجیه عجیب داورزنی و تکذیب پاداش وزارت ورزش در شرایطی است که خبر منتشر شده در سایت وزارت ورزش در تاریخ ۲۵ دی، صحبت‌های او را رد می‌کند. در متن این خبر به صراحت اشاره شده که پاداش ۴۵۰ هزار یورویی توسط دولت تأمین اعتبار شده است. در متن این خبر آمده است: «محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با حضور در امارات و قبل از بازی با عراق، پاداش صعود تیم ملی ایران از مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا را پرداخت خواهد کرد. این اعتبار بر اساس تقاضای سلطانی‌فر و موافقت معاون اول رئیس‌جمهور خارج از اعتبار سال ۹۷ فدراسیون فوتبال و برای پشتیبانی و تأمین هزینه‌های تیم ملی و همین‌طور پرداخت پاداش تیم ملی فوتبال در مرحله مقدماتی و قبل از آغاز مرحله حذفی جام ملت‌های آسیا پرداخت خواهد شد.»

همچنین ۲۷ دی ۹۷ در خبری به نقل از سایت رسمی وزارت ورزش، داورزنی در جمع ملی‌پوشان، پاداش ۴۵۰ هزار یورویی را پاداش دولت عنوان کرده است. صحبت‌هایی که کذب بودن توجیه دیروز وی را نشان می‌دهد: «امشب اینجا هستم تا مطابق وعده‌ای که داده بودیم پاداش صعود تیم ملی از مرحله نخست را که با پیگیری‌های سلطانی‌فر وزیر محترم ورزش و موافقت آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور آماده شد در اختیار سرپرست تیم قرار دهم و امیدوارم شاهد ادامه روند موفقیت‌های تیم ایران باشیم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار