تشکل‌ها نهاده‌های دامی وارد می‌کنند
کد خبر: 966171
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043LP
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۵
رئیس سازمان دامپزشکی با انتقاد از پروسه طولانی صدور مجوز‌ها در سازمان دامپزشکی از شکست انحصار موجود در واردات نهاده‌ها خبر داد و گفت: در دو ماه تاکنون استقبال اندکی شده‌است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: همزمان با بروز تحریم‌ها در دو سال اخیر تأمین نهاده‌های دامی و طیور، اعم از خوراک و انواع واکسن، دارو و مواد اولیه، مشکلاتی را برای فعالان این بخش به وجود آورده‌است، به طوری که برخی افراد در واردات نهاده‌های دامی به ویژه خوراک دام و طیور به اندازه‌ای بزرگ شده‌اند که در مورد خوراک دام و طیور برخی مواقع تا ۷۰ درصد نیاز کشور را وارد می‌کنند و این باعث انحصار و رانت ناشی از آن شده و می‌توانند با نفوذی که دارند، قیمت نهاده‌ها را به یک باره بالا و پایین کنند. رئیس سازمان دامپزشکی با تأکید براینکه باید انحصار واردات شکسته شود، معتقد است که تشکل‌ها برای تأمین این نهاده‌ها باید حضور جدی داشته باشند.

علیرضا رفیعی‌پور در نشست خبری در محل دامپزشکی استان تهران با طرح این پرسش که چطور یک نفر می‌تواند نهاده‌های مورد نیاز را وارد کند، اما تشکل‌هایی که در برخی مواقع چندین شرکت زیر مجموعه و هزاران نفر پرسنل دارند نمی‌توانند وارد کنند گفت: در یک ماه گذشته دو بار با تشکل‌ها و نهاد‌ها درباره واردات نهاده‌ها مکاتبه کردیم و به آن‌ها اعلام کردیم که خودشان نهاده‌های مورد نیازشان را وارد کنند و حتی برای انجام این کار از آن‌ها خواهش کردیم. رفیعی‌پور معتقد است: شاید این مسائل انحصار در حوزه خوراک دام و طیور باشد، اما در مورد نیاز‌های دامپزشکی کشور حدود ۴۰۰ شرکت وارد‌کننده وجود دارد و ما از تشکل‌های مربوطه هم درخواست کرده‌ایم به این عرصه ورود کنند و اجازه انحصار را در این بخش نخواهیم داد.

رفیعی‌پور تأکید کرد: بر اساس هماهنگی به عمل آمده با دستگاه‌های دیگر از موازی‌کاری در فعالیت‌های حوزه دامپزشکی جلوگیری به عمل آمده‌است، اما متأسفانه باید خود اعلام کنم که هنوز برای اعطای مجوزها، زمان زیادی طی می‌شود و ما رکورددار در این زمینه هستیم که باید آن را در گینس ثبت کنیم. صدور برخی مجوز‌ها در کشور یک دهه طول می‌کشد و این اصلاً به نفع تولید نیست، رئیس سازمان دامپزشکی کشور همچنین افزود: در سازمان دامپزشکی دستورالعمل‌های جدیدی صادر شده و بر اساس آن‌ها توانسته‌ایم برخی بیماری‌های استراتژیک مانند آنفلوآنزای پرندگان را کنترل کنیم.

سامانه پایش بیماری‌های دامی را به بخش خصوصی انتقال دادیم
رفیعی‌پور افزود: تفویض اختیار به بخش خصوصی از دیگر اقدامات سازمان دامپزشکی کشور است که تا حدود زیادی توانسته روند کار را برای سازمان دولتی مثل سازمان دامپزشکی بهتر کند. وی با بیان اینکه سامانه پایش و مراقبت بیماری‌های دامی را به بخش خصوصی انتقال داده‌ایم، گفت: به محض اینکه بیماری در گوشه‌ای از کشور اتفاق بیفتد از طریق این سامانه سازمان دامپزشکی مطلع می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه امنیت غذایی و افزایش بهره‌وری را در کنار انجام مدیریت بهداشتی از وظایف اصلی سازمان دامپزشکی کشور دانست و گفت: باید تولید در چارچوب زنجیره باشد و ما از آن حمایت کنیم. رفیعی‌پور ادامه داد: آمایش سرزمین باید به هر نحوی در این کشور انجام شود و اگر این کار صورت نگیرد، بیماری آنفلوآنزای پرندگان که اکنون می‌گوییم کنترل شده‌است در آینده نزدیک دوباره با ظاهر جدید وارد کشور خواهد شد.
وی همچنین تأکید کرد: در شرایط تحریم باید وابستگی به واردات نهاده‌ها، بذر، واکسن، تجهیزات را به حداقل برسانیم؛ چراکه کشور‌های دیگر به ویژه در شرایط تحریم این امکانات را به ما نمی‌دهند. این‌ها مواد اولیه هستند و تولید بدون آن‌ها امکان پذیر نیست.

طرح ملی مبارزه با نیوکاسل اجرا می‌شود
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه بیماری نیوکاسل ۶۰ سال است به بخش تولید آسیب جدی وارد می‌کند، گفت: با اقدام موفقی که در کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان داشتیم، طرح ملی مبارزه با بیماری نیوکاسل را اجرایی کردیم. رفیعی‌پور گفت: این طرح از اردیبهشت ماه آغاز شده و در نیمه دوم سال سرعت بیشتری می‌گیرد و از ابتدای سال ۹۹ به صورت جدی بیماری‌ها را کنترل خواهیم کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار