شرط شبه‌نظامیان امارات در یمن برای عربستان
کد خبر: 965906
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043H8
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
سخنگوی شورای انتقالی جنوب در یمن، درخواست دولت «منصور هادی» برای عقب نشینی از عدن را رد کرد و گفت تنها راه حل بحران واگذاری کامل اداره جنوب به شورای انتقالی است.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: «صالح النود»، سخنگوی شورای انتقالی جنوب یمن عقب نشینی شبه نظامیان این تشکیلات از عدن را در حال حاضر منتفی دانست و گفت: ما به یک دلیل مثبت اینجاییم. اینکه مراقب ثبات عدن باشیم.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، وی تنها راه برون رفت از این بن بست (کشمکش با دولت منصور هادی) را خروج همه عناصر حزب الاصلاح (شاخه اخوان در یمن) از همه مراکز نفوذ آن‌ها در جنوب یمن و همچنین خروج همه سیاستمداران اهل شمال یمن از جنوب این کشور دانست.

النود گفت: این یک شروع بسیار خوب است که حزب الاصلاح از همه جنوب اخراج شود و به جنوبی‌ها اجازه داده شود تا بتوانند خودشان آنجا را اداره کنند. ما معتقدیم که حزب الاصلاح در دولت نفوذ کرده یا بر آن مسلط شده است.

این مسئول شورای انتقالی جنوب از جمله راه‌های ممکن برای خروج از بن‌بست را واگذاری مسئولیت امنیت در پادگان‌ها به نیرو‌های «الحزام الامنی» (کمربند امنیتی) شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب یا به پلیس عدن دانست و تاکید کرد: جنوبی‌ها از حالا به بعد قبول نمی‌کنند که در حاشیه بمانند.

سخنگوی شورای انتقالی جنوب ادامه داد: سعودی‌ها باید تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند در جنگ بر حوثی‌ها پیروز شوند. اگر این را می‌خواهند باید ما را به رسمیت بشناسند یعنی شورای انتقالی جنوب حتی در دوره انتقالی اداره جنوب را برعهده داشته باشد.

وی گفت: من به محمد بن سلمان می‌گویم؛ اگر واقعاً می‌خواهید جنگ را برنده شوید، جنوبی‌ها شرکای معتبری بوده‌اند و نشان داده‌اند که می‌توانند به شکل سازنده، ارتباط برقرار کنند، اما در عوض آن‌ها باید جنوب را از این مقامات فاسد وابسته به حزب الاصلاح پاک کنند.

النود گفت: روند صلح به رهبری سازمان ملل خیلی دیر به راه افتاد و لازم است که از تحولات پیروی کنیم. هر جایگاه قدرتی باید در دست جنوبی‌ها باشد. باید به جنوبی‌ها قدرت داده شود تا خودشان حاکم باشند و جنوبی‌ها باید به عنوان یک شریک کامل در روند صلح باشند.

وی گفت: ما هنوز می‌توانیم بخشی از یمن باشیم و هادی می‌تواند رئیس جمهور باقی بماند، اما جنوبی‌ها باید بر جنوب حاکم باشند.

این مقام شورای انتقالی جنوب گفت: من درصدد نیستم قضیه جدا شدن جنوب در آینده را به حاشیه ببرم، زیرا این یک امکان واقعی است و یکی از گزینه‌ها وجود دو دولت یکی در شمال و دیگری در جنوب است.

نیرو‌های «الحزام الأمنی» (کمربند امنیتی) وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن که از حمایت امارات عربی متحده برخوردارند، بعد از چهار روز درگیری با نیرو‌های گارد ریاست جمهوری دولت منصور هادی در شهر عدن، شنبه این هفته کاخ ریاست جمهوری (معاشیق) و مقر نیرو‌های دولت مذکور را به تصرف خود درآوردند.

دولت منصور هادی، حوادث اخیر شهر عدن را «کودتای از پیش طراحی شده امارات» علیه خود خواند و از عربستان سعودی، متحد خود علیه امارات و نیرو‌های مورد حمایت این کشور درخواست کمک کرد.

بعد از این درگیری‌ها، «محمد بن زاید»، ولی‌عهد ابوظبی به عربستان سعودی سفر کرد و طی دیدار‌های جداگانه با «سلمان عبدالعزیز»، شاه و «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی دیدار و گفتگو کرد.

ریاض بدون تعیین تاریخ، خواستار برگزاری نشست اضطراری درباره عدن شده است. محمد الحضرمی، معاون وزیر امور خارجه منصور هادی گفت که فقط در صورتی که امارات عربی متحده دست از حمایت از شبه نظامیان جدایی طلب بکشد در مذاکره شرکت می‌کنند.

«محمد عبدالله الحضرمی»، معاون وزیر امور خارجه دولت منصور هادی چهارشنبه (۲۳ مرداد) در حساب توییتری خود نوشت که این دولت با پیشنهاد عربستان سعودی جهت برگزاری نشستی به منظور مقابله با نتایج «کودتای عدن» استقبال می‌کند.

منبع: فارس
برچسب ها: امارات ، یمن ، عربستان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار