وعده یک‌ساله برای اتمام کتابخانه قروه
کد خبر: 965555
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043BT
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵
وقتی در سال ۱۳۸۵ قرار شد کتابخانه عمومی شماره ۳ قروه ساخته شود، نور امید در دل فرهنگ‌دوستان روشن شد که می‌توانند تا سال ۸۷ صاحب کتابخانه‌ای مجهز و پیشرفته شوند، چون عمر این پروژه تا اتمام کامل و بهره‌برداری دو سال در نظر گرفته شده بود.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین:‌ اما این کتابخانه تا سال ۸۹ با روندی بسیار کند و اعتبارات قطره‌چکانی و پیشرفتی نامحسوس درجا زد و درنهایت هم متوقف شد. حالا بعد از گذشت ۱۳ سال کارفرما ادعا می‌کند، پیشرفت کار حدود ۳۵ درصد است نه بیشتر.

میزان تأخیر تکمیل پروژه نسبت به زمان اولیه ۱۳ سال است و علت آن هم کمبود بودجه و نبود هماهنگی لازم میان دستگاه‌های متولی عنوان شده است. تا چند وقت پیش اعلام می‌شد که کتابخانه عمومی شماره ۳ قروه به پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی رسیده و در این وضعیت متوقف شده، اما در سال جاری کارفرمای جدید یعنی اداره کل نوسازی مدارس کردستان این میزان پیشرفت را رد کرده و خبر از ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داده است؛ خبری که از تناقض آماری پرده برداشت. مساحت این کتابخانه هزار و ۲۰۰ مترمربع در نظر گرفته شده و کارفرمای آن هم تا سال ۹۶ اداره کل راه و شهرسازی کردستان بود که از این سال به اداره کل نوسازی مدارس تحویل داده شده است. دستگاه‌های مسئول برای پیگیری اتمام پروژه شامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی، وزارت راه و شهرسازی و وزارت آموزش و پرورش بوده و بنا بر اطلاعات به دست آمده تا کنون ۷۱۵ میلیون تومان اعتبار برای این پروژه هزینه شده و میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه هم ۲ میلیارد تومان برآورد شده است. مبلغی که با توجه به نوسانات قیمتی هر بار تغییر کرده و رو به افزایش است.

همه فقط ابراز نگرانی می‌کنند
حالا شهرستان قروه با دارا بودن پنج کتابخانه عمومی با کمبود فضای مطالعه روبه‌رو بوده و راه‌اندازی یک کتابخانه مجهزتر می‌تواند راندمان مطالعه در قروه را افزایش دهد و این مهم نیازمند تعامل و مسئولیت‌پذیری دستگاه‌های متولی است؛ تعاملی که اگر نباشد انتظار ۱۳ ساله برای راه‌اندازی کتابخانه را بیشتر می‌کند و این یعنی غلفت از فرهنگ مطالعه و این غفلت هرگز قابل جبران نخواهد بود. موضوعی که چند روز پیش هم از طرف مدیرکل امور مجلس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مورد توجه قرار گرفت و حسام قربانعلی با ابراز نگرانی از توقف چند ساله پروژه کتابخانه قروه خواستار تعیین تکلیف وضعیت این طرح ضمن تأکید بر تلاش برای نگهداشت آن شد. اوایل مردادماه بود که مدیرکل امور مجلس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که در نشست فوق‌العاده بررسی پروژه احداث «کتابخانه عمومی شماره ۳» شهرستان قروه، حضور داشت، گفت: «نگرانی اصلی ما پیگیری همین پروژه کتابخانه قروه بود و براساس اطلاعاتی که به دست ما رسید تصمیم بر حضور و بازدید میدانی از این طرح گرفته شد.»

وی با بیان اینکه ارزش ساخت کتابخانه در قروه ضروری است به افزایش سرانه کتابخانه در قروه اشاره کرد و یادآور شد: «اگر دولت و خیرین مشارکت کنند قصد بر این است که به میزان تعیین شده در سند چشم‌انداز برنامه ششم توسعه برسیم و در کردستان این ارتقا و پیشرفت محقق شود.» قربانعلی مهم‌ترین پروژه مشارکتی نهاد کتابخانه‌ها را مختص به همین پروژه قروه دانست و گفت: «اگر این کتابخانه تکمیل شود هم به لحاظ توسعه کتابخانه و قرائت‌خانه و هم به لحاظ افزایش منابع کتابخانه‌ای و نشریات مؤثر خواهد بود.»

وعده یک‌ساله برای اتمام کار
حالا ۱۳ سال از کلنگ‌زنی این کتابخانه می‌گذرد و شاید اگر در مردادماه سال ۹۶ وقتی برای تکمیل این پروژه پای بخش خصوصی به میان آمد و حتی خبر از انعقاد تفاهمنامه‌ای میان خیر بخش خصوصی و فرمانداری قروه منتشر شد، باید کار‌ها شروع می‌شد و تعللی در آن صورت نمی‌گرفت. مجری جدید پروژه «کتابخانه عمومی شماره ۳» قروه معتقد است که زمان تحویل گرفتن پروژه، ما با خرابه‌ای روبه‌رو بودیم که تخریب بالایی داشت و درواقع مدت چهار ماه طول کشید تا زباله‌ها و مواد تخریبی را جابه‌جا و تخلیه کردیم. به گفته ماجد احمدی، کار ما فقط ساخت و ساز بوده و تجهیزات کتابخانه بر عهده ما نیست و تمامی اعتبارات پیش‌بینی شده تنها برای ساخت و ساز است نه چیز دیگر.
وی مشکل فعلی برای کار روی پروژه را تأمین اعتبار به اندازه کافی دانسته و معتقد است که اگر بودجه به‌موقع تزریق شود در عرض یک سال کتابخانه تکمیل و آماده می‌گردد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار