شهریور، پایان ساخت و ساز تمام واحد‌های آسیب‌دیده از سیل گلستان
کد خبر: 965553
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043BR
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۴
سیل فروردین ماه سال جاری در گلستان علاوه بر وارد کردن خسارت به زیرساخت‌ها و مرگ و میر تعدادی از دام و طیور در این استان، موجب شد به بیش از۱۰ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی خسارت زیادی وارد شود.
محمدرضا سوری
سرویس ایران جوان‌آنلاین: پس از فروکش کردن سیل و آغاز کمک‌های ارتش و سپاه به سیل‌زدگان مأموریت ساخت و ساز‌ها به سپاه واگذار شد. حالا با گذشت چند ماه از این پیشامد فرمانده سپاه نینوای گلستان با اشاره به ساخت و تعمیر ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی از سوی سپاه در مناطق سیل‌زده استان اعلام کرد: «تلاش می‌کنیم باقی واحد‌هایی را که نیاز به مرمت دارند تا پایان شهریورماه نوسازی کنیم.» این اظهارات در حالی است که تکمیل سد نرماب، لایروبی رودخانه‌ها و کانال‌ها، رفع مشکلات سد وشمگیر، تکمیل کانال بندولی، اصلاح برخی کانال‌های انتقال آب و بازکردن دهنه پل‌ها ازجمله اقدامات سپاه گلستان برای کاهش خسارت‌های احتمالی در سیل‌های آینده است که روند اجرایی آن آغاز شده است.

جاری شدن سیل در فروردین‌ماه موجب شد به بیش از۱۰ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی خسارت وارد شود. از آنجا که شهر‌های گنبدکاووس، آق قلا و گمیشان بیشترین آسیب را دیدند لذا برآورد‌ها نشان داد، بر اثر تخریب و آسیب ناشی از سیل ۲ هزار و ۸۰۰ واحد نیاز به ساخت و ۸ هزار واحد نیز تعمیری هستند. از آنجا که وظیفه ساخت و ساز این واحد‌ها به سپاه خصوصاً سپاه استانی نینوای گلستان سپرده شده بود لذا این مهم موجب شد تا اقدامات خوبی در این زمینه انجام بگیرد.

شهریورماه پایان ساخت و ساز و تعمیرات
طبق آمار، تعداد مناطق آسیب‌دیده در استان گلستان ۱۴ شهرستان، ۲۰ شهر و ۴۳۷ روستاست که به تفکیک تعداد واحد مسکونی احداثی شامل ۷ هزار و ۲۴۴ واحد بود که از این میزان ۴۸۲ واحد شهری و ۶ هزار و ۷۶۲ واحد روستایی بودند. همچنین تعداد واحد‌های مسکونی تعمیری شهری و روستایی گلستان درمجموع ۹ هزار و ۴۷۰ واحد است که از این میزان ۲ هزار و ۱۰۷ واحد شهری و ۷ هزار و ۳۶۳ واحد روستایی تعمیری برآورد شده است. درمجموع در سیل اخیر در استان گلستان به ۶۷ واحد تجاری خسارت وارد آمده که ۳۷ واحد آن در شهر و ۲۹ واحد آن در روستا قرار دارند. این مهم موجب شد تا برای رفع این مشکلات، ارتش، سپاه و بسیج در منطقه حاضر شوند و به رفع مشکلات آسیب‌دیدگان سیل بپردازند. پس از مهار سیل بود که ساخت و ساز بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی آغاز شد. ازآنجاکه این ساخت و ساز و تعمیرات به سپاه خصوصاً سپاه نینوا سپرده شده بود لذا اقدامات خوبی در این زمینه آغاز شد. فرمانده سپاه نینوای گلستان با اشاره به ساخت و تعمیر ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی از سوی سپاه در مناطق سیل‌زده استان در این خصوص می‌گوید: «تعداد زیادی از واحد‌های تعمیری به اتمام رسیده و تلاش می‌کنیم باقی واحد‌هایی که نیاز به مرمت دارند را تا پایان شهریورماه نوسازی کنیم.» سردار حسین معروفی با بیان اینکه احداث واحد‌های مسکونی سیل‌زدگان نیز تا پایان سال به اتمام می‌رسد، می‌افزاید: «اولویت اقدامات سپاه در روستا‌ها و برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی و افراد نیازمندی است که صدایشان به جایی نمی‌رسد.»

اقدام برای جلوگیری از خسارت سیل آینده
درحالی‌که پس از وقوع سیل و زلزله به جز آواربرداری و ساخت و تعمیرات واحد‌های آسیب‌دیده اقدام دیگری انجام نمی‌گیرد، اما در سیل استان گلستان سپاه اقدام جدیدی را انجام داد تا در صورت جاری شدن سیل در سال‌های آتی خسارت به حداقل ممکن برسد. فرمانده سپاه نینوای گلستان در این خصوص می‌گوید: «از آنجا که در زمان پساسیل باید به‌دنبال انجام برخی اقدامات اساسی باشیم، لذا تکمیل سد نرماب یکی از همین اولویت‌هاست؛ چراکه اگر این سد تکمیل می‌شد ۳۰ تا ۴۰ درصد خسارت‌ها هم کاهش می‌یافت.» سردار معروفی می‌افزاید: «لایروبی رودخانه‌ها و کانال‌ها، رفع مشکلات سد وشمگیر، تکمیل کانال بندولی، اصلاح برخی کانال‌های انتقال آب، بازکردن دهنه پل‌ها و ... جزو اقدامات مهمی است که باید در دستور کار قرار بگیرد تا اگر در زمستان بارش‌های شدیدی داشتیم دوباره به مشکل برنخوریم.»

ساخت ۱۵۰ واحد مسکونی
همانطور که گفته شد پس از مدیریت سیل گلستان، ساخت و ساز واحد‌های آسیب‌دیده از جمله وظایفی بود که به دست سپاه استان‌های مختلف انجام گرفت که در این میان باید به اقدامات سپاه گیلان در این زمینه اشاره کرد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه قدس استان گیلان با اعلام اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، سپاه گیلان ۱۵۰ واحد مسکونی در شهر‌های سیل‌زده گلستان می‌سازد در این خصوص می‌گوید: «ساخت و تعمیر ۵۰۰ واحد مسکونی سیل‎زده شهرستان گمیشان به سپاه گیلان واگذار شده است که از این میزان ۳۵۰ واحد نیاز به تعمیر و بهسازی داشته و ۱۵۰ واحد مسکونی هم احداثی است.» احمد ابراهیمی می‌افزاید: «تاکنون ۱۰۰ واحد مسکونی سیل‎زده گمیشان را با کمک مردم و گروه‎های جهادی تعمیر کرده‌ایم و تعمیر بقیه واحد‌ها هم در حال انجام است.» وی با تأکید بر اینکه سعی می‌کنیم قبل از فرا رسیدن فصل پاییز واحد‌های تعمیراتی را به اتمام برسانیم، ادامه می‌دهد: «مصالح مورد نیاز برای ساخت ۶۰ واحد مسکونی سیل‎زده گمیشان خریداری شده است و عملیات اجرایی واحد‌هایی که تا ۱۵ مرداد پروانه ساختمانی بگیرند را به‌زودی شروع خواهیم کرد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار