فعال شدن گردشگری ریلی در غرب کشور
کد خبر: 965545
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043BJ
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
قطار گردشگری به لرستان می‌رود
بعد از وقفه‌ای چند ماهه، نخستین قطار گردشگری غرب کشور دوباره فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
محمد صادقی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آ‌نلاین: گردشگری ریلی یکی از شیوه‌های گردشگری است که بر اساس استفاده از خدمات ریلی صورت می‌گیرد. در این روش گردشگران با استفاده از قطار یک مسیر گردشگری را طی می‌کنند و به شهر‌های مختلف در این مسیر مسافرت دارند.

اولین قطار گردشگری در ایران با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی قرار بود از نوروز ۹۸ فعالیت خود را آغاز کند. این قطار در مسیر ریلی غرب کشور فعالیت می‌کرد و قرار بود گردشگران را به مسیر‌های گردشگری در استان لرستان ببرد. روح‌الله تقی‌زاده، مدیرعامل راه‌آهن غرب کشور، درباره مسیر گردشگری ریلی می‌گوید: این قطار‌های گردشگری که با پکیج تور همراه خواهند بود، شامل هزینه اقامت، غذا و گردش در اماکن تفریحی می‌شوند و هر شرکت مسافرتی می‌تواند این پکیج را آماده و عرضه کند. روح‌الله تقی‌زاده می‌افزاید: تور قطار گردشگری به آژانس خاصی واگذار نشده و همه شرکت‌های مسافرتی آزاد هستند تا این پکیج را طراحی و فروش بلیت را آغاز کنند.

خلیلی مجری طرح قطار گردشگری غرب نیز درباره مشخصات مسیر گردشگری ریلی توضیح می‌دهد: مسیر ۷۴ کیلومتری منطقه گردشگری روزانه از دورود شروع می‌شود و تا ایستگاه کشور ادامه دارد.

به گفته خلیلی قطار گردشگری در طول مسیر در ۱۴ ایستگاه توقف می‌کند و گردشگران می‌توانند از آثار تاریخی، طبیعی و ابنیه فنی مسیر راه‌آهن لرستان بازدید کنند.

با وجود اینکه همه چیز برای فعالیت قطار گردشگری در نوروز امسال آماده بود، وقوع سیل ناگهانی در غرب کشور و تخریب زیرساخت‌ها و آسیب‌دیدگی مسیر ریلی کشور، عملاً فعالیت قطار گردشگری را ناممکن کرد، اما اکنون با مساعد شدن دوباره شرایط، بار دیگر قرار است قطار گردشگری غرب کشور روی ریل قرار گیرد.

سیدامین قاسمی مدیر کل میراث فرهنگی استان لرستان درباره راه‌اندازی مجدد قطار گردشگری می‌گوید: با پیگیری‌های صورت گرفته و همکاری راه‌آهن جمهوری اسلامی حرکت قطار گردشگری استان لرستان از روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد آغاز خواهد شد.

قاسمی با اشاره به این‌که پس از آخرین حرکت این قطار در ۱۰ فروردین امسال و جاری شدن سیل در استان که موجب تخریب بخشی از زیرساخت‌های گردشگری در مسیر ریلی گردشگری لرستان شد، می‌افزاید: با تلاش‌های فراوان و موافقت شرکت راه‌آهن حرکت قطار گردشگری استان از سر گرفته می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان می‌گوید: در حرکت قطار گردشگری استان دو تور یک‌روزه و سه‌روزه پیش‌بینی شده که در تور یک‌روزه زیبایی‌های مسیر ریلی و در تور سه‌روزه بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهر‌های خرم‌آباد و بروجرد و همچنین زیبایی‌های مسیر ریلی برای علاقه‌مندان و گردشگران در نظر گرفته شده است.

قاسمی با بیان اینکه دومین حرکت قطار گردشگری لرستان هم روز ۵ مهر همزمان با روز جهانی جهانگردی انجام خواهد شد، تأکید کرد: علاقه‌مندان به استفاده از این قطار گردشگری می‌توانند از طریق شرکت حامی گشت گهر مجری قطار گردشگری لرستان نسبت به رزرو بلیت خود اقدام کنند.

هم‌اکنون با راه‌اندازی قطار تهران- همدان، مسیر جدید گردشگری به مقصد همدان راه‌اندازی شده و قطار گردشگری تهران- همدان فعالیت خود را آغاز کرده است. با راه‌اندازی مجدد قطار گردشگری لرستان، گردشگری غرب ایران دارای زیرساخت مناسبی برای دسترسی ایرانگردان به پتانسیل‌های گردشگری و مناطق بکر طبیعی لرستان خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار