گره واردات کالا‌های اساسی در بازدید همتی از گمرکات حل شد
کد خبر: 965315
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00437b
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۳
افزایش ۶۹ درصدی واردات کالا‌های اساسی در سال جاری
با بازدید همتی، رئیس کل بانک مرکزی از بندر امام خمینی (ره) و بندر ماهشهر با هدف ارزیابی کندی عملکرد بخش‌های مختلف در ترخیص کالا از یک سو مشخص شد دپوی کالا‌های اساسی نسبت به مدت مشابه و به دلیل بوروکراسی‌های موجود بیش از ۹۰ درصد افزایش یافته و در همین راستا تصمیم گرفته شد با همکاری و همراهی بیشتر گمرک شرکت‌های دولتی بتوانند ۹۰ درصد کالاهایشان را ترخیص و عوارض گمرکی را بعداً پرداخت کنند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به نظر می‌رسد مردان اقتصادی دولت بیشتر به این نوع رفتار‌ها که حل مشکلات را تسریع می‌بخشد، در شرایط حاضر نیاز دارند، زیرا رئیس کل بانک مرکزی گفت: یک‌سری مشکلات جزئی و مقرراتی بین واحد‌های مختلف وجود داشت که امیدوارم حل و سریع‌تر تخلیه انبار‌های بندر امام خمینی (ره) انجام شود تا کالا‌هایی را که به تازگی توسط کشتی‌ها وارد کشور می‌شود، بتوانیم در انبار‌ها قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه در زمینه تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالا‌های اساسی مشکلی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: ما اکنون نه تنها مشکلی در واردات نداریم، بلکه به دلیل بالا بودن حجم کالا‌ها با کمبود فضا در بندر امام خمینی (ره) مواجه هستیم و نسبت به سال گذشته ۶۹ درصد بیشتر کالای اساسی وارد کردیم.
رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: مشکل فعلی ما پر شدن انبار‌ها در بندر است که با کمک مسئولان مربوطه باید زودتر تخلیه شوند تا فضا برای کشتی‌های بعدی مهیا شود.
همچنین عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در گزارشی که روی صفحه اختصاصی اینستاگرام خود در این باره انعکاس داده، نوشته‌است: مرداد۹۸ برای بازدید از نحوه ورود وترخیص کالا‌های اساسی به بندر امام خمینی (ره) و ارزیابی نحوه عملکرد بخش‌های مختلف بندر، گمرک، واردکنندگان، حمل ونقل و بررسی دلایل کندی رفع تعهد ارزی واردکنندگان عازم ماهشهر و بندر امام شدم. حجم عظیمی از نهاده‌های دامی وکالا‌های اساسی در انبار‌های بندر انباشته شده‌است. میزان کالا‌های موجود بیش از ۳ میلیون تن بود که ۹۰درصد بیش از میزان آن در زمان مشابه سال گذشته می‌باشد.
تخصیص و تأمین کافی وبه موقع ارز موردنیاز کالا‌های اساسی موجب افزایش ۶۹درصدی واردات شده‌است. لیکن کندی شرکت‌های وارد‌کننده عمدتاً دولتی در تعیین‌تکلیف با گمرک و حمل به موقع به مراکز مقصد در داخل کشور موجب بالا رفتن میزان دپوی واردات شده‌است. به‌نظر می‌رسد، مراکز مسؤل برای واردات باید با برنامه دقیق نسبت به درخواست تخصیص و تأمین ارز اقدام نمایند تا بتوانند در موعد مقرر تعهد ارزی خود را رفع کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار