استخراج کنندگان بیت‌کوین نیروگاه احداث کنند
کد خبر: 965262
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00436k
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
مراکز استخراج رمزارز‌ها در ساعات پیک مصرف که زمان بحرانی تأمین برق در کشور است، نمی‌توانند از شبکه سراسری برق استفاده کنند؛ بر این اساس نصب کنتور‌های هوشمند برای این مراکز در برنامه قرار گرفته و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه به مراکز تولید بیت‌کوین صورت خواهد گرفت.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مراکز استخراج بیت‌کوین می‌توانند پس از احداث نیروگاه برق مستقل از شبکه برق از انرژی استفاده کنند.
مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در گفتگو با فارس در خصوص راهکار وزارت نیرو برای تأمین برق مراکز استخراج بیت‌کوین گفت: وزارت نیرو دو راهکار برای تأمین برق مراکز استخراج بیت‌کوین پیشنهاد دارد که این مراکز می‌توانند برق مورد نیاز خود را به قیمت ریالی برق صادراتی از شبکه سراسری تحویل بگیرند. وی ادامه داد: روش دوم این است که این مراکز برق مورد‌نیاز خود را از طریق احداث نیروگاه‌های جدید تأمین کنند که البته لزوماً احداث نیروگا‌ه‌های بزرگ مدنظر نیست. سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه این مراکز می‌توانند به احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک و حتی تجدید‌پذیر اقدام و از برق آن برای استخراج بیت‌کوین استفاده کنند، اظهار داشت: این نیروگاه‌ها می‌توانند مستقل از شبکه سراسری برق اقدام به تولید کنند و نرخ سوخت آن‌ها نیز با ۷/۰ درصد گاز صادراتی محاسبه شود، بنابراین این مراکز می‌توانند مستقل از شبکه سراسری برق اقدام به استفاده از انرژی و سپس استخراج بیت‌کوین اقدام کنند.

نصب کنتور‌های هوشمند
رجبی مشهدی گفت: مراکز استخراج رمزارز‌ها در ساعات پیک مصرف که زمان بحرانی تأمین برق در کشور است، نمی‌توانند از شبکه سراسری برق استفاده کنند؛ بر این اساس نصب کنتور‌های هوشمند برای این مراکز در برنامه قرار گرفته و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه به مراکز تولید بیت‌کوین صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه استخراج بیت‌کوین از سوی معاون اول رئیس‌جمهور گفت: بر این اساس مقرر شده است تا مراکز استخراج رمزارز‌ها با رسمیت یافتن این کسب و کار و اخذ مجوز از وزارت صمت بتوانند فعالیت خود را شروع کنند.
رجبی مشهدی خاطر نشان کرد: وزارت نیرو در حال تدوین مقررات و دستورالعمل‌ها برای شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق است تا یک رفتار مشابه با این مراکز داشته باشند.

در حال محاسبه قیمت برق صادراتی
سخنگوی صنعت برق در پاسخ به این سؤال که به هر حال استخراج کنندگان ارز نسبت به تعرفه برق صادراتی اعتراض دارند، اظهار داشت: قیمت صادرات برق قرار است توسط وزارت نیرو محاسبه شود و در حال بررسی این موضوع هستیم تا شرایط دقیق‌تری برای ماینر‌ها و استخراج‌کنندگان بیت‌کوین طراحی کنیم. به گفته وی انتظار می‌رود که تمامی کسانی که در این کسب‌و‌کار مشغول به فعالیت هستند، هر‌چه زودتر برای دریافت مجوز اتصال به شبکه، به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق مراجعه کنند. آیین‌نامه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد و از این پس تعرفه برق استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه خواهد شد. با توجه به مصوبه استخراج رمز ارز در هیئت دولت اعطای مجوز فعالیت استخراج رمز ارز به وزارت صنعت واگذار و الزام شد تجهیزات مورد‌نیاز دارای برچسب انرژی و از تجهیزات به روز در این زمینه باشند. اسماعیل‌زاده، مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز شرایط دریافت این مجوز را فعالیت شخصیت حقوقی با موضوع مرتبط در زمینه فناوری اطلاعات و جذب متخصصان این حوزه دانسته و گفته بود که دستوالعمل اعطای مجوز فعالیت در این حوزه درحال تدوین است که پس از تکمیل و تصویب اطلاع‌رسانی خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار