اعلامیه حقوق بشر با نگاه سکولار تدوین شده است
کد خبر: 965129
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00434b
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
رئیس قوه قضائیه:
با اینکه غربی‌ها و تدوین‌کنندگان اعلامیه‌های ظاهری حقوق بشر می‌گویند در این اعلامیه نگاه‌مان به دین و مذهب نیست و برای همه است، اما معتقدیم کاملاً با نگاه سکولار این اعلامیه تدوین شده است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در همایش حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی گفت: موضوع حقوق بشر مهم است و امروز غربی‌ها ادعای حقوق بشر و حمایت از حقوق انسان را در اسناد و قطعنامه‌شان مطرح می‌کنند ولی بیان ملت‌های تحت ستم، بیان تضییع حقوق بشر است. وی افزود: مبنای حقوق بشری که غربی‌ها از آن دم می‌زنند و حقوق بشری که ما می‌گوییم با هم تفاوت اساسی دارد و تفاوت آن در نوع نگاه انسان است.
رئیسی افزود: نوعی از اقداماتی که به عنوان تحریم و تهدید‌ها و اقداماتی که انجام می‌دهند مورد سرزنش همه است و هیچ گونه پایداری ندارد. وی افزود: با اینکه غربی‌ها و تدوین کنندگان اعلامیه‌های ظاهری حقوق بشر می‌گویند در این اعلامیه نگاه‌مان به دین و مذهب نیست و برای همه است، اما معتقدیم کاملاً با نگاه سکولار این اعلامیه تدوین شده است.
رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: فصل الفصول انسان، معنویت است. انسان از ماده و معناست و هم دنیایی است و هم دنیا زمینه‌ای برای کسب آخرت است و معنویت یکی از نکات زندگی انسان به شمار می‌رود. وی با طرح این سؤال که جایگاه معنویت در حقوق بشر قراردادی غربی کجاست، گفت: دعوایی که امروز در دنیا وجود دارد، از اولین مسائل حقوق انسان است. موضوعی که امروز در بحرین داریم این است که انسان‌هایی می‌خواهند سرنوشت خود را تعیین کنند، اما نمی‌گذارند. در فلسطین اجازه انتخاب نمی‌دهند. حل مسئله فلسطین در انتخاب آزاد همه فلسطینیان است. این یک پیشنهادی است که از ناحیه رهبری معظم انقلاب تأکید شده که بگذارید به صورت دموکراتیک مسئله فلسطین حل شود، اما اجازه نمی‌دهند. رئیس قوه قضائیه با طرح این سؤال که مسئله در یمن چیست، گفت: چرا نمی‌گذارند یمنی‌ها انتخاب کنند و آینده و نوع حکومت را خودشان انتخاب کنند. یک جریان خودخواه و مستکبر در عالم اجازه نمی‌دهد که ملت‌ها از اولین حقوق انسانی و حقوق بشر بهره‌مند باشند. کسانی که داعیه حقوق انسان را دارند، بزرگ‌ترین ضایع کننده حقوق انسان و بشریت هستند.
رئیسی با بیان اینکه امروز نکته مهم آن است کسانی که داعیه حقوق انسان دارند بزرگ‌ترین ضایع کننده حقوق انسان و بشر هستند، گفت: در این عرصه چه باید کرد؟ آنچه به عنوان بیانیه قاهره تنظیم شده کار بسیار ارزشمندی است. بیانیه تهران در نشست روسای قوه قضائیه کشور‌های اسلامی کار ارزشمندی است و باید دنبال شود و باید به جهانیان بگوییم که امروز اسلام بزرگ‌ترین تضمین کننده حقوق انسان در عالم است.
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: حفظ کرامت انسانی اعم از کرامت ذاتی و اکتسابی مهم است. همه انسان‌ها حق تعیین حیات، سرنوشت، آزادی بیان، قلم و اندیشه دارند. اگر قرار باشد حقوق بشر به عنوان یک اعلامیه قراردادی باشد، تفسیرش این می‌شود که یک روز عراق می‌شود جای حضور امریکایی‌ها برای دفاع از حقوق بشر و یک روز هم عراق به عنوان ناقض حقوق بشر مطرح می‌شود و با تفسیرها، شرایط تغییر می‌کند.
رئیسی اضافه کرد: آنچه می‌تواند مانع سلطه‌گری نظام سلطه شود، اسلام است و به همین خاطر تصمیم گرفتند با کانون اسلام که جمهوری اسلامی است، برخورد کنند. اینجا جنگ اراده‌ها است؛ یک اراده می‌خواهد از مردم خود حمایت کند و حقوق انسان رعایت شود و یک تفکر هم این است که می‌خواهد با سلطه گری و استکبار مانع این حرکت شود. در جای جای منطقه این جنگ اراده‌ها وجود دارد. آنچه می‌بینیم، تفوق و برتری در منطقه به رغم همه دشمنی‌ها و فتنه‌ها و توطئه گری‌ها، با جبهه انقلاب اسلامی است و دوست و دشمن به این اعتراف دارند. وی ادامه داد: کار‌هایی می‌کنند که نه با حقوق بشر و نه میثاق‌های بین المللی نمی‌سازد. دست به یک اقداماتی می‌زنند که امروز واقعاً مورد سرزنش همه دنیا قرار گرفته و حتی کشور‌های متحد‌شان نیز به آن اعتراض دارند. امروز تحریم‌ها و تهدید‌هایی که نسبت به کشور‌های اسلامی انجام می‌دهند مورد سرزنش همه است.
رئیس قوه قضائیه گفت: امروز در بسیاری از کشور‌های دنیا همچون کشور‌های آفریقایی راهبردی نظام اسلامی در حال پیگیری است و روز به روز جای خود را باز می‌کند. حمایت جدی ما از فلسطین برای استقلال مردم و آزادی فلسطین است و به هیچ عنوان منافع حزبی و گروهی نیست و نسبت به ملت‌های دیگر هم همین طور است.
وی تأکید کرد: نگاه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسان، با لطف خداوند نگاه پیروز خواهد بود و افرادی که در این همایش مورد تقدیر قرار می‌گیرند یک حرکت نمادین است تا حق خواهی و حق‌طلبی در عالم رشد و رواج یابد بنابراین وجه مشترک افرادی که در این اجلاس مورد تشویق و تقدیر قرار گرفتند، دفاع از حقوق انسان و بشر و ایستادگی در برابر ظلم و ستم مستکبرین و ظالمان است.
رئیسی افزود: امیدواریم ما هم در قوه قضائیه بتوانیم در راستای کرامت انسانی و دفاع از حق و عدالت به عنوان یک اصل و راهبرد اساسی حرکت کنیم. ان‌شاءالله در بین جوانان جهان که نامه‌های رهبری آن‌ها را مخاطب قرار داده است و به دنبال این نامه‌ها آزاد اندیشی و ضدیت با ظلم در بین جوانان دنیا جرقه‌هایی را زده، گسترش خواهد داشت و اشتعال آن دامن امریکا را خواهد گرفت زیرا آینده از آن مردان و زنان آزادی طلب و عدالت خواه خواهد بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار