چرایی افت قیمت در برخی مناطق تهران
کد خبر: 964924
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00431I
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۳
خریداران مسکن از پا نشستند
افزایش بی‌منطق قیمت مسکن در سال ۹۷ چنان موجب کاهش حجم معاملات شده‌است که بازار مسکن در رکود بیشتر تعمیق شده‌است و این روز‌ها شاهد کاهش قیمت مسکن در برخی از نقاط تهران و توسعه تخفیف در معاملات هستیم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: اگرچه قیمت مسکن در برخی مناطق تهران اندکی کاهش یافته، اما این کاهش قیمت ناشی از افزایش عرضه نیست؛ بلکه ناشی از کاهش معاملات به‌دلیل افت شدید قدرت خرید خانوارهاست.
به گزارش «مهر»، در روز‌های اخیر برخی مراجع تعیین‌کننده در بازار مسکن از جمله رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادعا‌هایی مبنی بر کاهش قیمت مسکن را مطرح کرده‌اند که از سوی برخی کارشناسان این ادعا تأیید شده و برخی دیگر آن را رد کرده‌اند.
هرچند که با بررسی‌های میدانی هم نمی‌توان این تناقض‌ها و تأیید‌ها را امکان‌سنجی کرد؛ چراکه برخی مشاوران املاک در مناطق میانی و بالاتر تهران مدعی کاهش قیمت مسکن بین ۱۰ تا ۱۵ درصد هستند و برخی دیگر مدعی هستند مالکان حاضر به کاستن از قیمتی که اعلام کرده‌اند، نیستند.
اگرچه مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک که نخستین کسی است که کاهش قیمت مسکن و همچنین کاهش رهن و اجاره را اعلام کرد، اما تا کنون آمار دقیقی از تعداد معاملات انجام شده در نیمه نخست مرداد ماه با قیمت‌هایی پایین‌تر از تیرماه تشریح نکرده‌است.
شاهد مدعای خسروی، صرفاً گزارش‌هایی است که از مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران دریافت کرده‌است؛ حال آنکه کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند قیمت مسکن از جمله کالا‌هایی است که «چسبندگی قیمت» در آن تأثیر بالایی دارد و وقتی مالکی می‌بیند یکی از مالکان مسکن در محله مورد نظر خود، ملکی را با قیمتی جدید به فروش می‌رساند، دیگر او نیز حاضر به کاستن از قیمت ملک خود نیست و نهایتاً یا به بازار رهن و اجاره می‌پیوندد یا از فروش ملک خود صرف نظر می‌کند.
از همین روست که می‌توان کاهش ۶/ ۶۴ درصدی تعداد معاملات مسکن در تیر ماه را توجیه کرد؛ چراکه نه مالکان حاضر به فروش املاک خود با قیمتی پایین‌تر از قیمت فروش مسکن در ماه‌های گذشته هستند و نه خریداران حاضرند با قیمت ماه‌های گذشته به این بازار ورود کنند که در نتیجه شاهد افت شدید معاملات در بازار مسکن هستیم.
در کنار کاهش حدوداً ۶۵ درصدی نقطه به نقطه تعداد معاملات مسکن (تیر ۹۸ نسبت به تیر ۹۷) بر اساس اعلام بانک مرکزی و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، معاملات مسکن در تیرماه نسبت به خرداد کاهش ۲۰ درصدی داشته‌است، همچنین رشد ماهانه قیمت مسکن هم متوقف شده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار