مسئولان افزایش جمعیت کار لازم را انجام نمی‌دهند
کد خبر: 964921
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00431F
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰
به مناسبت یکم ذی‌الحجه، سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)، سایت مقام معظم رهبری بیانات ایشان در دیدار جمعی از زوج‌های جوان در فروردین امسال را در این زمینه منتشر کرده است. ایشان در این سخنرانی با توصیه بر همدلی زوج‌های جوان از عملکرد مسئولان در زمینه افزایش نسل انتقاد کردند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: در این دیدار مقام معظم رهبری با بیان اینکه نعمت ازدواج - چه برای پسر و چه برای دختر- نعمت بزرگی است که خیلی‌ها توجه ندارند، فرمودند: «اینکه خدای متعال به شما توفیق بدهد و کمک کند که همسر خوبی پیدا کنید، یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است؛ این نعمت را باید شکر بکنید. شکر این نعمت هم به این است آن شکلی را که خدای متعال برای خانواده‌ها، برای زن و شوهر تعیین کرده و اخلاق خانوادگی را که در اسلام مقرر شده به طور کامل رعایت کنید و قدر این زندگی را بدانید؛ سعی کنید ان‌شاءالله هر چه بیشتر این زندگی را اسلامی کنید. این یک نکته است.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با نقل قول از پیغمبر اکرم که «تَناکحوا تَناسَلوا تَکثُروا»، خدای متعال از مسلمان‌ها خواسته که زیاد بشوند، افزایش پیدا کنند، تصریح کردند: «واقعاً هم این جور است که اگر چنانچه عدد ملت مسلمان - حالا در یک کشور اسلامی مثل کشور ایران یا در فضای اسلامی مثل امت اسلامی- زیاد باشد، این زمینه و امکان برای رشد و تعالی در آن‌ها وجود دارد؛ یعنی وقتی که عده زیاد است، افراد صالح در آن قهراً زیادترند، توانایی‌ها قهراً بیشتر است، نیروی انسانی قهراً راقی‌تر است.»
ایشان با تأکید بر افزایش جمعیت فرمودند: «این، چون طبیعی است اگر چنانچه جمعیت زیاد باشد. جمعیت کم مقهور واقع می‌شود. امروز در دنیا آن کشور‌هایی که جمعیت‌های زیادی دارند، به برکت آن به خیلی امکانات دست یافته‌اند؛ چین یک نمونه و هند هم یک نمونه است؛ با اینکه مشکلاتی هم دارند، اما در عین حال خود این جمعیت زیاد به عنوان یک ارزش اجتماعی، ارزش سیاسی، ارزش بین‌المللی برای آن‌ها توانسته موفقیت‌هایی را به وجود بیاورد. بنابر این نسل باید افزایش پیدا کند؛ اینکه من تکرار می‌کنم، تأکید می‌کنم، به خاطر این است.»
رهبر معظم انقلاب در زمینه افزایش جمعیت، برخی مسئولان کشور را مورد انتقاد قرار دادند و تصریح کردند: «البته امروز در کشور ما مردم گوش می‌کنند، حرفی ندارند؛ آن کسانی که این حرف به آن‌ها می‌رسد، حرفی ندارند و گوش می‌کنند منتها مسئولانی که باید عملاً دنبال کنند و زمینه‌ها را فراهم کنند، آن کار لازم را انجام نمی‌دهند. البته مسئولان [رده]بالا می‌گویند قبول داریم، اما مسئولان میانی درست عمل نمی‌کنند.»
رهبر انقلاب به ایجاد یک فرهنگ جدید در زمینه افزایش جمعیت اشاره کردند و حتی زاد و ولد در امریکا مثال زدند و اضافه کردند: «به هر حال افزایش فرزند باید به صورت یک فرهنگ دربیاید. شما ببینید در بعضی از کشور‌های غربی ــ مثلاً در امریکا ــ خانواده‌ای ۱۵، ۲۰ تا بچه دارند و از این قبیل، تشویق [هم]می‌شوند و هیچ کس مذمتشان نمی‌کند. اما نوبت به کشور ما که می‌رسد، این طرف قضیه تشویق می‌شود، [یعنی]کم‌فرزندی و مانند اینها. بنابراین این هم یک نکته است که ان‌شاءالله باید مورد توجه باشد.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نهایت با تأکید بر همدلی و همیاری زوج‌های جوان افزودند: «نکته آخر این است که زن و شوهر در صراط حق و راه حق به همدیگر کمک کنید. زن می‌تواند کمک کند به شوهرش برای اینکه در صراط حق پایدار باشد، ثابت‌قدم باشد و پیش برود؛ مرد می‌تواند همین کمک را به زن بکند. مثل دو شریک، مثل دو هم‌سنگر با هم زندگی کنید. عملاً، هم در شریعت، هم در واقعیت خارجی، زن و شوهر نزدیک‌ترین افراد به هم هستند؛ هر چه می‌توانید صمیمیت را صفا را، محبت را بین خودتان افزایش بدهید. محبت مایه اصلی زندگی شیرین خانوادگی است؛ سعی کنید محبت را روز‌به‌روز افزایش بدهید که به دست خود انسان هم هست و انسان می‌تواند این کار را بکند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار