سرمایه‌گذاری 1600 میلیاردی در پروژه‌های آبی مرزی
کد خبر: 964715
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042xv
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
مدیر عامل آب منطقه‌ای اردبیل:
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در پنج پروژه مرزی استان اردبیل بیش از یک هزار و 600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه آب انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، اصغر سلیمان‌زاده در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: بعد از انتخاب سرمایه‌گذار داخلی عملیات احداث شبکه سد گیوی با سرمایه‌گذاری 220 میلیارد تومانی آغاز خواهد شد که ما منتظر انتخاب سرمایه‌گذار به دنبال انتشار فراخوان هستیم تا عملیات اجرایی را در سد گیوی آغاز کنیم.

وی با بیان اینکه در پایاب سد سبلان 6 هزار هکتار اراضی به کشت محصولات آبی خواهد رفت، خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو هزار هکتار از اراضی مشگین‌شهر از آب این سد استفاده می‌کنند که قسمتی از آن به شکل نهر سنتی به مزارع آب می‌رساند و قسمتی نیز به شکل شبکه مدرن اجرایی و عملیاتی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه 16 کیلومتر کانال در فاز اول تکمیل شده و در مجموع شبکه‌های اصلی و فرعی نیز در حال انجام است، گفت: ما سال آینده شاهد تکمیل و بهره‌برداری از شبکه اصلی پایاب سبلان خواهیم بود.

سلیمان‌زاده در مورد ناحیه سه و چهار پایاب سد خدافرین گفت: ما برای اجرای پروژه در این دو ناحیه به 800 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که در صورت تامین این منابع قادر به اجرایی شدن این پروژه از محل صندوق توسعه ملی خواهیم بود.

وی به آخرین وضعیت آب پشت سدها اشاره کرد و افزود: امسال نسبت به سایر استان‌ها بارش ما کمتر بوده اما با ارقام بارش در درازمدت برابری می‌کنیم به طوری که ما در تامین آب شرب به ویژه در مرکز استان مشکلی نداریم اما در تامین آب بخش کشاورزی با محدودیت‌هایی روبرو هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: در صورت صرفه‌جوئی مردم ما تا پایان تابستان و فصل زراعی جاری مشکلی نخواهیم داشت و باید همچون طلا مراقب آب محدود باشیم و از آن استفاده بهینه داشته کنیم.

سلیمان‌زاده تصریح کرد: ما نباید کاری کنیم که در 20 سال آینده فرزندانمان ما را لعن و نفرین کنند چرا که آب سرمایه بین‌نسلی است و همه باید در صیانت از آن تلاش کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در ادامه اظهار کرد: باید ذخیره آب را در بخش صنعت مورد توجه قرار دهیم تا با بهره‌وری بالا در مصرف آب این سرمایه ارزشمند را مورد صیانت قرار دهیم.

سلیمان‌زاده خاطرنشان کرد: در همه کشورها ذخیره آب در حوزه صنعت با یک تدبیر و برنامه‌ریزی انجام می‌شود و با توجه به اینکه استان اردبیل در مسیر صنعتی شدن است باید این ذخیره آب برای بخش صنعت مورد توجه قرار گیرد چرا که اشتغال این حوزه بسیار بالاست.

وی در مورد زون‌بندی آب در شهر اردبیل بیان کرد: با هدف توزیع مناسب آب در همه نقاط شهر طرح زون‌بندی در سه حوزه در حال انجام است که تنها 3 کیلومتر از آن باقی مانده و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال عملیات زون‌بندی آب شرب اردبیل به اتمام برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: اعتبارات ما در سالجاری به رغم عدم افزایش اعتبارات ملی 2.5 برابر افزایش یافته به طوری که برای اجرای 5 پروژه مرزی از محل صندوق یک هزار و 600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

سلیمان‌زاده در مورد انتقال آب گورگور به اردبیل افزود: قرار است 50 لیتر آب از چشمه گورگور به شهر اردبیل منتقل شود تا با قرار دادن شیر برداشت در 40 نقطه شهر عملیات فروش آب با قیمت تعیین شده انجام شود که در این زمینه به دنبال سرمایه‌گذاری هستیم که سازمان همیاری شهرداری‌ها برای این امر اعلام آمادگی کرده است.

وی افزود: انتقال آب گورگور به اردبیل ممکن است و قطعا آب انتقال داده شده باکیفیت خواهد بود و حقابه روستائیان منطقه نیز حفظ خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به مسدود شدن چاه‌های غیرمجاز اظهار کرد: ما در این حوزه خوب عمل کردیم به طوری که با دستور قضائی به زودی مسدود کردن 62 حلقه چاه غیرمجاز در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای اردبیل است که امیدواریم به سرعت این چاه‌های غیرمجاز پلمپ شود.

سلیمان‌زاده به سرمایه گذاری بخش خصوصی در 22 آبگرم استان گفت: 12 مجتمع آبدرمانی نیز در مناطق مختلف استان در حال اجراست و 10 آبگرمی که در اختیار شرکت آب منطقه‌ای است سالانه به شکل مزایده به بخش خصوصی واگذار می‌شود تا از این محل درآمدی نصیب استان شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار