بن‌بست خصوصی‌سازی سرخابی‌ها
کد خبر: 964667
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042x9
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۵
وعده‌ای که باز هم عملی نمی‌شود
پرواضح بود که آتش تندشان به سرعت خاکستر خواهد شد. این اولین باری نبود که وعده خصوصی شدن پرسپولیس و استقلال مطرح می‌شد. تقریباً این شعار انتخاباتی تمامی رؤسای جمهور و برخی نماینده‌های مجلس طی دو دهه اخیر بوده و هست، شعاری که البته هرگز رنگ واقعیت به خود ندیده است!
دنيا حيدری
سرویس ورزشی جوان آنلاین: درست ۲۴ ساعت بعد از تأکید سلطانی‌فر به مصمم بودن وزارت ورزش و دولت بر واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی، مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی به نوعی از توقف این واگذاری خبر می‌دهد تا یک‌بار دیگر ثابت شود هر آنچه در مورد خصوصی شدن سرخابی‌های پایتخت به زبان می‌آید، شعاری بیش نیست که فقط گاهی اندکی جدیت چاشنی آن می‌شود و بس.
روز جمعه بود که سلطانی‌فر در گفتگو با برنامه ورزش و مردم سیما تأکید کرد که وزارت ورزش و دولت مصمم به واگذاری پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی هستند، اما یک روز بعد نه فقط مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی از توقف این پروژه خبر داد، بلکه خود وزیر نیز در گفتگو با یک خبرگزاری با بیان اینکه «مصوبه مجلس واگذاری سرخابی‌ها را با مشکل مواجه می‌کند»، به نوعی صحبت‌های خود با برنامه تلویزیونی ورزش و مردم را که در آن از واگذاری این دو باشگاه تا پایان سال ۹۸ خبر داده بود، رد کرد: «سال ۹۴ هم قرار بود دو باشگاه پرسپولیس و استقلال واگذار شوند که این مسئله به دلیل عدم صلاحیت و اهلیت خریداران آن‌ها منتفی شد. سال ۹۵ هم که من آمدم، دو باشگاه از نظر مالی و مالیاتی وضعیت خوبی نداشتند. با وجود این سال گذشته بار دیگر بحث واگذاری پیشنهاد شد و ما هم این پیشنهاد را به دولت بردیم و هیئت دولت نیز موافقت کرد. قرارمان با سازمان خصوصی‌سازی بر این بود که با این شکل واگذاری ممکن است تأخیر به وجود بیاید. رویکرد ما و دولت این است که هرچه سریع‌تر این دو باشگاه را واگذار کنیم. اگر امروز بتوانیم این کار را انجام دهیم بهتر از فرداست. بنده خیلی امیدوار هستم که واگذاری تا پایان سال ۹۸ انجام شود.  برای بار بیستم است که می‌گویم دولت و بنده مصمم هستیم که این کار را انجام دهیم.».
اما یک روز بعد از صحبت‌های وزیر در خصوص عزم بالای وزارت ورزش و دولت، مصاحبه سیدجعفر سبحانی با خبرگزاری مهر از توقف روند خصوصی‌سازی این دو باشگاه خبر می‌دهد. به گفته مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی و به دلیل دشواری‌هایی که برای ورود پرسپولیس و استقلال به فرابورس وجود دارد، هنوز واگذاری این دو باشگاه وارد مرحله جدید و امیدوارکننده‌ای نشده است: «تغییر اساسنامه، افزایش سرمایه، میزان سهام و وضعیت سهامداران، وضعیت سودهی و... از جمله ضوابط و شرایط تعیین‌کننده در ورود به فرابورس است که پرسپولیس و استقلال همه این شرایط را به طور کامل دارا نیستند و همین مسئله موانعی را برای حضور آن‌ها در فرابورس به وجود آورده است. البته این‌بار وزارت ورزش صورتحساب مالی دو باشگاه را ارائه داده که اگرچه بلااشکال نیست، اما بیانگر وضعیت بهتر آن‌ها نسبت به چهار سال پیش است که حتی صورتحساب مالی هم نداشتند.»
طبق آنچه در قانون بودجه سال جاری به آن اشاره شده، واگذاری سرخابی‌ها باید تا پایان شهریورماه انجام شود، در حالی که طبق گفته‌های مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی، روند این واگذاری هنوز به مرحله جدید و امیدوارکننده‌ای نرسیده است: «اگر تا زمان مقرر این مهم انجام نشود قاعدتاً مشکلاتی ایجاد خواهد شد. برای نتیجه‌بخش‌تر و سهل‌الوصول‌تر شدن کار سازمان خصوصی‌سازی پیشنهاد خود در مورد واگذاری پرسپولیس و استقلال را از طریق مزایده ارائه کرده، اما همچنان این موضوع به خاطر مصوبه مجلس از طریق فرابورس در حال پیگیری است و به خاطر ضوابط خاصی که به آن اشاره شد و لزوم برخوردار شدن از آن، هنوز پیشرفت جدیدی در خصوص واگذاری این دو باشگاه حاصل نشده است.» واگذاری سرخابی‌های پایتخت از طریق مصوبه مجلس در واقع همان مسئله‌ای است که روز گذشته وزیر ورزش نیز در گفتگو با خبرگزاری تسنیم به آن اشاره کرده است: «واگذاری این دو باشگاه هر یک روزی که زودتر انجام شود به نفع ورزش کشور، دولت و فوتبال است. به همین دلیل به عنوان مسئول این موضوع در دولت با تمام توان فشار می‌آورم تا واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال با کمک دستگاه‌های مربوط انجام شود. با وجود این اگر بخواهیم با مصوبه مجلس پیش برویم به مشکل می‌خوریم، به همین دلیل باید در خصوص واگذاری پرسپولیس و استقلال مصوبه دولت را اجرا کنیم. البته با همکاری و ایجاد تعامل با کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات در این بخش.».
اما آنچه از نتیجه صحبت‌های وزیر ورزش و مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی برمی‌آید، این است که این‌بار هم قرار نیست این مسئله حل‌وفصل شود و پرونده آن یک‌بار دیگر نیمه‌کاره خواهد بود، چراکه چند روز قبل نیز سلطانی‌فر مدعی شده بود وزارت ورزش هماهنگی خوبی با سازمان خصوصی‌سازی دارد و همه برای واگذاری این دو تیم همدل و هم‌نظر هستند. حال آنکه پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در تضاد با حرف‌های وزیر ورزش تأکید کرده که شرایط پذیرش این دو باشگاه در فرابورس فراهم نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار