گفتگو درمانی به سبک پلیس بد برجام
کد خبر: 964363
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042sF
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه برای پنجمین بار طی سال جاری به‌صورت تلفنی با رئیس جمهور کشورمان گفتگو و درباره تحولات منطقه با همتای ایرانی خود رایزنی کرد. از جزییات این دیدار خبری منتشر نشده، اما از بیانیه رسمی کاخ ریاست جمهوری فرانسه این‌گونه برمی آید که مکرون نقش میانجی بین ایران و امریکا را بازی می‌کند؛ همان کشوری که در جریان مذاکرات برجام بار‌ها در مقام پلیس بد ایفای نقش کرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: در بیانیه کاخ الیزه که پس از گفت‌وگوی سه شنبه شب مکرون با روحانی صادر شد، آمده است: امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه بر ضرورت کاهش تنش‌ها میان ایران و امریکا تأکید کرده است. الیزه تصریح کرده است: «امانوئل مکرون که هم اکنون در تعطیلات در جنوب فرانسه به سر می‌برد، با دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا نیز در ارتباط است.»
بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی بر این باورند که ادامه این گفتگو‌ها جز اتلاف وقت و از دست دادن فرصت، نتیجه‌ای برای ایران در پی نخواهد داشت؛ چرا که اگر طرف‌های اروپایی در ادعا‌های خود صادق هستند، باید بیشترین طرف گفت‌وگوی آن‌ها برای پایان دادن به مناقشات ایجاد شده با امریکا باشد که به‌صورت یکجانبه و بر خلاف تعهدات بین‌المللی از برجام خارج و تحریم‌های جدیدی را علیه ملت ایران اعمال کرد. حال آنکه جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات برجامی خود عمل کرده و ۱۵ بار بازرسی مأموران آژانس بین المللی انرژی اتمی و نداشتن کوچک‌ترین انحراف در برنامه هسته‌ای گواه این مدعاست.

گفت‌وگوی مکرون و روحانی ۱۰۰ دقیقه طول کشید
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت، طی سخنانی در جمع خبرنگاران به ذکر کلیاتی از این گفتگو پرداخت و خاطرنشان کرد: تماس تلفنی که آقای مکرون با آقای روحانی برقرار کرد، ۱۰۰ دقیقه طول کشید که این موضوع نشان‌دهنده آن است که ما در منطقه و هم در دنیا منطق داریم و دیدگاه‌هایی که مطرح می‌کنیم هم درباره مسائل امنیتی و هم در رابطه با سایر مسائل حرف برای گفتن داریم.
به گزارش ایرنا، واعظی اظهار داشت: ما نگران این نیستیم که چند نفر در واشنگتن بنشینند و طرحی را برنامه‌ریزی و فکر کنند می‌توانند از نظر جو روانی در کشور تأثیرگذار باشند. اگر در گذشته امید امریکایی‌ها به این بود که می‌توانند با یک جنگ روانی و تبلیغاتی روی مردم اثر بگذارند مشاهده کردیم که طی روز‌های گذشته تمام موضوعاتی که از سوی آن‌ها مطرح شده هیچ تأثیری روی مردم ما نگذاشته است. وی یادآور شد: امروز مردم به مسئولان خود بیش از گذشته اعتماد دارند و مسئولان نیز بیش از گذشته پای حرف‌ها و قول‌های خود ایستاده‌اند، به همین دلیل نباید نگران باشیم.

تعاملات منطقه‌ای ما به امریکا ربطی ندارد
واعظی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اقدام اخیر امریکا برای به پای میز مذاکره کشاندن مقامات ایرانی طی یک عملیات فریب، خاطرنشان کرد: سیاست اخیر امریکا سیاست جدیدی نیست که برای چند روز گذشته باشد و این دولت از ابتدای روی کار آمدن ترامپ با روش‌های مختلف به دنبال کشاندن ما به پای میز مذاکره بوده است.
رئیس دفتر رئیس جمهور با تأکید بر اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه روشن است، خاطرنشان کرد: آنچه مربوط به موضوعات دیگر نظیر موضوعات منطقه‌ای، موشکی و نظامی و آنچه به خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود ارتباطی با امریکایی‌ها ندارد و با آن‌ها در این باره مذاکره نمی‌کنیم. در ارتباط با مسئله هسته‌ای نیز ما چارچوبی تحت عنوان برجام داریم که اگر امریکا داخل این چارچوب باشد می‌تواند درباره آن تبادل نظر کند.

امریکایی‌ها مقابل دیپلماسی ایران کم آورده‌اند
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه دیپلمات‌های ما نشان دادند بر اوضاع مسلط هستند، افزود: در چند ماه گذشته این ما بوده‌ایم که امریکایی‌ها را به دنبال خود آورده‌ایم؛ آن‌ها با همه قدرت و ابزار در دست خود در سفر قبلی آقای ظریف به سازمان ملل، به دلیل اتخاذ مواضع محکم وی در سخنرانی‌ها و گفتگو‌های رسانه‌ای در موضع انفعال قرار گرفتند و به همین دلیل وی را در سفر آخر محدود کردند.
این اقدام نشان می‌دهد که امریکایی‌ها از دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران می‌ترسند و به همین دلیل است که الان آقای پمپئو در موضع انفعال قرار گرفته است. امروز مشاهده می‌کنیم که هم در موضوع تحریم و هم در موضوع دیپلماسی امریکایی‌ها به صورت جدی کم آوردند و عملا در حال انجام حرکات انفعالی هستند؛ ما نیز به هیچ وجه نگران نیستیم؛ چرا که شرایط بین المللی را به خوبی می‌شناسیم و ارتباط‌مان با کشور‌های مختلف برقرار است.

ایران اصلی‌ترین حافظ امنیت در منطقه است
در گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهوری اسلامی ایران با همتای فرانسوی خود، روحانی با اشاره به اینکه اروپا فرصت زیادی را برای عمل به تعهدات و همکاری با ایران از دست داده، تأکید کرد: عادی‌سازی روابط نفتی و بانکی، گام اول از تعهدات مورد انتظار ایران از اروپا خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری، روحانی نتایج سفر نماینده ویژه خود به فرانسه را مثبت ارزیابی و بر ادامه گفتگو‌ها در مسیر اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام تأکید کرد. رئیس جمهور با اشاره به اینکه هدف برجام عادی‌سازی روابط اقتصادی ایران با دیگر کشور‌ها بوده است، افزود: متأسفانه به‌رغم پایبندی کامل ایران به تعهدات، تنها بخشی اندک از منافع اقتصادی ایران تأمین شد و پس از خروج امریکا از برجام نه تنها شاهد اقدام جدی از سوی اروپا در این زمینه نبودیم، بلکه برخی از شرکت‌های اروپایی نیز در پیروی از تحریم یکجانبه امریکا، از ایران خارج شدند.

تروریسم اقتصادی امریکا، اقدامی ضد انسانی
روحانی با بیان اینکه تروریسم اقتصادی امریکا اقدامی ضد انسانی از جمله در زمینه تأمین نیاز‌ها و کالا‌های اساسی مردم بوده، گفت: پایبندی کامل به تعهدات برجام از سوی ایران در شرایطی که طرف مقابل به حداقل تعهدات خود عمل نمی‌کند، برای ملت ایران پذیرفتنی نیست. رئیس جمهور ادامه سیاست‌های تنش‌آفرین امریکا در منطقه را دربردارنده آثار منفی در امنیت و ثبات روابط فرا منطقه‌ای و بین المللی خواند و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره اصلی‌ترین تأمین‌کننده امنیت و آزادی کشتیرانی در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بوده و خواهد بود.
روحانی جدیت اروپا در عادی سازی روابط نفتی و بانکی ایران با دیگر کشور‌ها را گام اول از تعهدات مورد انتظار ایران خواند و اظهارداشت: اختصاص خط اعتباری از سوی اروپا در این زمینه می‌تواند به عنوان مقدمه حائز اهمیت باشد. رئیس جمهور با بیان اینکه متأسفانه اروپا در یک سال اخیر فرصت‌های زیادی را برای ایفای تعهدات و همکاری با ایران از دست داده است، ادامه داد: هرچه زمان بگذرد و گام‌های بعدی توسط ایران به انجام برسد، بازگشت به نقطه اول برای دو طرف سخت‌تر خواهد شد.

امریکا از اقدامات خصمانه سودی نمی‌برد
روحانی گفت: همان‌گونه که بار‌ها تأکید کردیم اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی تا این مرحله به‌گونه‌ای است که در صورت تأمین منافع اقتصادی ایران از سوی اروپا به سرعت قابل بازگشت به نقطه قبلی خواهد بود. رئیس جمهور با اشاره به اینکه امریکا از اقدامات خصمانه خود علیه ایران هیچ سودی نخواهد برد و ادامه این روند شرایط باخت-باخت برای همگان است، افزود: ایران آغازکننده هیچ تنشی در منطقه نبوده و نخواهد بود، اما در مقابل هرگونه تنش‌آفرینی با قدرت از منافع خود دفاع می‌کند. وی با استقبال و قدردانی از تلاش‌های رئیس جمهور فرانسه در راستای حل و فصل مسائل و مشکلات، تأکید کرد: ایران همواره از هرگونه ابتکار در جهت دستیابی به راه حل‌های عادلانه و گفتگو‌های سازنده استقبال می‌کند. «امانوئل مکرون» نیز در این تماس تلفنی، سفر نماینده ویژه رئیس جمهور کشورمان به فرانسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: فرانسه همه تلاش خود را در راستای تأمین منافع ایران در برجام و عادی سازی روابط اقتصادی تهران با دیگر کشور‌ها به کارخواهد گرفت.
رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه اروپا به رغم تحریم‌های امریکا، به دنبال راهکار‌هایی برای برقراری روابط اقتصادی با ایران از جمله در زمینه ایجاد خط اعتباری است، افزود: روابط ایران و فرانسه همواره همراه با اعتماد متقابل بوده و معتقدیم امروز باید تلاش کنیم تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم. مکرون تحریم‌های امریکا علیه ایران را یکجانبه و غیرقابل قبول دانست و تصریح کرد: باید برای کاهش تنش‌ها در منطقه و رسیدن به نتیجه مثبت، همکاری و شتاب بیشتری در مسیر انتخاب راه حل مناسب و عادلانه داشته باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار