مطالبات خسارت دیدگان از حوادث طبیعی اخیر با جدیت پیگیری شود
کد خبر: 962956
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042VY
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر تقویت همکاری میان مسئولان و سازمان‌های مردم نهاد، از مسئولان استان خوزستان خواست، مشکلات ناشی از سیل و زلزله اخیر در استان، را با جدیت پیگیری کنند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: جلسه شورای راهبردی توسعه استان خوزستان با حضور محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام موسوی فر، نماینده، ولی فقیه در استان، حجت الاسلام حیدری نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، شریعتی استاندار خوزستان و تنی چند از نخبگان علمی و سیاسی استان در اهواز برگزار شد و شرکت کنندگان در این جلسه به بررسی آخرین وضعیت اقدامات صورت گرفته در خصوص پرداخت خسارت به سیل زدگان دو سال گذشته، بررسی وضعیت اقدامات صورت گرفته در خصوص زلزله اخیر مسجد سلیمان، بررسی ظرفیت ها، امکانات و افزایش میزان بهره وری از منابع طبیعی استان و بررسی مسائل مرتبط با منابع آبی و اقدامات لازم برای مقابله با بحران کم آبی در استان پرداختند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه طی سخنانی با اشاره به مصوبات و پیگیری‌های دوساله برگزاری شورای راهبردی استان، گفت: بسیاری از کار‌هایی که در این جلسات طرح و پیگیری شده، خوشبختانه به نتیجه رسیده و امیدواریم که باحضور فعال افراد موثر ونخبگان استان همواره منشا اثر باشد.

رضایی اضافه کرد: همچنین امید داریم با انتصاب نماینده جدید، ولی فقیه در استان شاهد تحرکات فرهنگی و سازنده بیشتری در استان باشیم.

در ادامه جلسه، پس از ارائه آمار و ارقام تسهیلات پرداخت شده از سوی دولت، محسن رضایی با اشاره به موانعی که ساماندهی سجاد در ارائه تسهیلات مالی به آسیب دیدگان ایجاد کرده، گفت: پس از بروز حادثه، بسیاری از آسیب دیدگان به ما مراجعه می‌کنند و از نحوه و میزان تسهیلات پرداختی سوال دارند و مطالبه جدی هم دارند که باید پیگیری و محقق شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروز در پرداخت تسهیلات از سوی دولت اقدامات جدی صورت گرفته است، اما باید به روند ارزیابی‌ها و پرداخت ها، شتاب بیشتری داده شود که تا پایان شهریور به اتمام برسد.

رضایی با اشاره به تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر، گفت: ممکن است ما سال آینده نیز با پدیده جدیدتری مواجه شویم بنابراین باید از اطلاعات به دست آمده از حوادث متعدد سال‌های گذشته و بررسی دقیق آنها، راه‌های برون رفت را از زوایای مختلف مورد توجه قرار داد که طرح موضوع انتقال آب و ایجاد کانال‌های هدایت سیل به سمت تالاب‌ها و کانون‌های ریزگرد و ارائه طرح هایی، چون «نهر ماله» در این خصوص مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به گزارش مسئول ستاد بحران استان از وضعیت بافت‌های فرسوده شهر مسجد سلیمان و ضرورت اقدام عاجل در این خصوص، گفت: باید در این خصوص چاره اندیشی جدی شود و با کمک به موقع و حداکثری، یاس و ناامیدی مردم در این زمینه که منجر به بروز بحران‌های جدید خواهد شد را از بین ببریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: طبق گزارش‌های ستاد بحران، در ارزیابی‌های اولیه از ۸۶۰۰ واحد شهر مسجد سلیمان، ۱۵۰۰ واحد تخریبی و ۶۰۰۰ هزار واحد تعمیری ارزیابی شده است که این آمار نشان می‌دهد، به اندازه ۵۰ درصد سیل استان، در مسجد سلیمان خسارت به بار آمده است و این نشان از عمق فاجعه است.

رضایی تاکید کرد: نوع خانه‌های فرسوده مسجد سلیمان را باید تفکیک کنیم و طبق یک برنامه مدون، آن‌هایی که قابل تعمیر ومقاوم سازی هستند را در اولویت قرار دهیم و آن‌هایی که نیاز به تخریب دارند، با کمک بنیاد مسکن و مساعدت دولت در مراحل بعدی انجام، قرار گیرند.

وی در پایان، از استاندار خوزستان که با وجود همه کمبود‌هایی که در تامین مالی جبران خسارت‌ها وجود دارد، اما نهایت همکاری را داشته، قدرانی کرد.

در ابتدای این جلسه گزارش جامعی از ارقام و میزان خسارات و اقدامات صورت گرفته در خصوص کمک به آسیب دیدگان ناشی از حوادث طبیعی اخیر در خوزستان از سوی نهاد‌ها و ادارات مربوطه، به حاضرین ارائه شد.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار