بی نیازی از واردات دارو بزودی به‌وقوع می‌پیوندد
کد خبر: 962735
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042Rz
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت ۹۷ درصد دارو‌ها در کشور تولید می‌شود؛ فناوران ایرانی درصدد هستند تا ۲سال آینده، ۳درصد باقیمانده را به تولید برسانند.
سرویس جامعه جوان آ‌نلاین: دکتر اسماعیل قادری فر، اظهار کرد: وزارت بهداشت اعلام کرده که ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تولید می‌شود و ۳ درصد وابستگی دارویی به سایر کشور‌ها داریم.

وی با بیان اینکه این وابستگی طبق برنامه ریزی‌ها قرار است از بین برود، بیان کرد: این ۳ درصد را که در حوزه مواد اولیه دارویی وابستگی به کشور‌های خارجی داریم به عنوان ۱۰۰ قلم اقلام راهبردی است که در نظر داریم با استفاده از ظرفیت شتابدهنده‌ها و شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه بتوانیم این دارو‌ها را در کشور تولید کنیم.

قادری فر با تاکید بر اینکه این صد قلم شامل دارو، مواد اولیه دارویی و واکسن می‌شود، خاطر نشان کرد: طبق برنامه ریزی‌ها قرار است ظرف دو سال دیگر این ۱۰۰ قلم به تولید برسد تا از وابستگی به خارج بی نیاز شویم.

به گفته رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، عمدتاً این‌ها دارو‌های نوترکیب زیستی و ضد سرطان هستند و پیچیدگی فناوری بالایی دارند که طبیعتاً نتوانسته‌ایم به تولید آن‌ها ورود پیدا کنیم، ولی با برنامه ریزی‌هایی که شده و با بسیج توانمندی فناوری‌های داخلی و ظرفیت شتابدهنده‌های تخصصی می‌توانیم این محصولات را داخلی سازی کنیم.

قادری فر با اشاره به تولید این دارو‌ها با کمترین بروکراسی اداری در وزارت بهداشت، خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت هم در مقابل این اقدام، تعهد کرده که برای انجام سیر مراحل کار آزمایی بالینی و اعطای مجوز‌ها شرایط راحت تری را فراهم سازد که مجدد وارد بروکراسی اداری نشویم و دارو‌ها به راحتی وارد بازار شوند و مجوز‌های لازم را از وزارت بهداشت اخذ کنند.

وی تاکید کرد: این سه درصد اقلام دارویی وارداتی دارای فرمول مشخصی در دنیا هستند که به تولید رسیده و مصرف شده‌اند؛ هدف ما احصا توانمندی‌های فناورانه برای تولید این دارو‌ها در داخل کشور است.

وی گفت: با صراحت می‌توان گفت که این ۳ درصد دارو، با توانایی فناوران کشور به تولید می‌رسد و ما را از واردات بی نیاز می‌کند، زیرا این قوت و توان در بین محققان و داروسازان وجود دارد.
منبع: مهـــر
برچسب ها: دارو
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار