دهک‌های پردرآمد ۱۷ برابر دهک‌های کم‌درآمد از یارانه منتفع می‌شوند
کد خبر: 962204
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042JQ
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۸
آمار‌ها نشان می‌دهد که دهک‌های پردرآمد بیش از ۱۷ برابر دهک‌های کم درآمد از یارانه‌ها منتفع شده‌اند.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: وحید شقاقی از کارشناسان اقتصادی کشور در گفتگو با «ایلنا» درباره ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهوری مبنی بر حذف سه دهک یارانه بگیر اظهار داشت: این برای چندمین بار است که موضوع حذف دهک‌های با درآمد بالا طی شش سال گذشته مطرح می‌شود و بار‌ها تصمیم بر حذف سه دهک بالا از یارانه نقدی در دولت گرفته شده‌است که کسی هم پاسخگو نبوده که چه مقدار حذف شده و چه جمعیتی باقی مانده‌است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه این اقدام قرار بود شش سال گذشته به اجرا دربیاید، گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم، اولین اقدامی که شهریور ماه سال ۹۲ انجام شد، طرح بحث اصلاح یارانه‌ها بود که چند ماهی هم صدا و سیما به این موضوع پرداخت. در مقطعی و در سال ۹۳ مراجع به این جریان پیوستند که دهک‌های با درآمد بالا به نفع گروه‌هایی که نیاز به یارانه بیشتر دارند، انصراف دهند.
وی درباره دسترسی به حساب‌های بانکی افراد گفت: دولت همه کشور‌های توسعه یافته و کشور‌هایی که در اقتصاد عملکرد قابل قبولی دارند و با مالیات اداره می‌شوند به اطلاعات و داده‌های خانوار دسترسی دارند و درآمد و گردش مالی این افراد رصد و پایش می‌شود. این ادبیات که نباید دست به اطلاعات ببریم عملاً انحراف افکار است؛ چراکه در کشور‌ها حساب مالی افراد رصد می‌شود و اقدام غیر‌عرفی نیست.
شقاقی تأکید کرد: موضوع مهم رصد حساب‌های مالی در ایران این است که ذی‌نفعان بزرگ از شفافیت واهمه دارند و نمی‌خواهند ثروت و درآمدشان مشخص و اعلام شود. اما به طور قطع دولت قصد اعلام این گردش مالی به عموم را ندارد، این افراد هم همچنان در مقابل شفافیت مقاومت می‌کنند، اجازه شفافیت نمی‌دهند و افکار عمومی را هم منحرف می‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار