آقای رئیس‌جمهور! آقای ظریف! تلک اذاً قسمه ضیزی
کد خبر: 962187
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042J9
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۷
سرمقاله سردبیر
روز ۲۳ تیرماه- پریروز- تا غروب و پایان کار روزنامه منتظر بودیم ببینیم در چهارمین سالروز تصویب برجام، پدران و مادران و برادران و فرزندان برجام درباره این عزیز گمگشته خود چه می‌گویند تا اینکه خبر رسید رئیس‌جمهور در شورای اداری خراسان شمالی گفته است: «بسیاری از سیاستمداران جهان می‌گویند برجام پیروزی بزرگ سیاسی اخلاقی در تاریخ بود و اینکه ما قراردادی با دنیا بستیم و پای آن ایستادیم و عهد خود را نشکستیم و متخلف نبودیم، از نظر اخلاقی برای ما بسیار مهم است.»
غلامرضا صادقیان
روز ۲۳ تیرماه- پریروز- تا غروب و پایان کار روزنامه منتظر بودیم ببینیم در چهارمین سالروز تصویب برجام، پدران و مادران و برادران و فرزندان برجام درباره این عزیز گمگشته خود چه می‌گویند تا اینکه خبر رسید رئیس‌جمهور در شورای اداری خراسان شمالی گفته است: «بسیاری از سیاستمداران جهان می‌گویند برجام پیروزی بزرگ سیاسی اخلاقی در تاریخ بود و اینکه ما قراردادی با دنیا بستیم و پای آن ایستادیم و عهد خود را نشکستیم و متخلف نبودیم، از نظر اخلاقی برای ما بسیار مهم است.»
«تلک اذاً قسمه ضیزی» آقای رئیس‌جمهور! در این صورت این تقسیمی بسیار ناعادلانه است. آقای روحانی! توفیق در توقف برنامه هسته‌ای ما و رساندن آن به شرایط کنونی و بازگرداندن تحریم‌ها و تحریم دارو و نفت و صنایع پیشرفته و تحریم بانکی، برای امریکا و اروپا، پیروزی اخلاقی برای ما؟! به واقع این تقسیمی ناعادلانه است که در چهارمین سال تصویب برجام ارائه می‌فرمایید و آن را به مردم می‌فروشید.
ملت ایران نیازی به تأیید اخلاقی در منظر سیاستمداران جهان نداشت که آنان و ملت‌های جهان، دیری است در نهان و آشکار ایرانیان را به خاطر مقاومت و پیشرفت و استقلال سیاسی می‌ستایند. از نظر اخلاقی ما چیزی کم نداشتیم که بخواهیم با برجام به دست آوریم. چرا اگر برجام را خوب و عالی توصیف می‌کنید، اصل آن را از امریکا و اروپا مطالبه نمی‌کنید؟ شایسته‌تر است که برجام را به اخلاق و وجدان و منش‌های پهلوانی گره نزنید، زیرا اروپا و امریکا باکی ندارند که در جهان به عنوان پیمان‌شکن و وحشی و حیوان‌صفت شناخته شوند، چنان‌که همین حالا یکدیگر را به این اوصاف متصف می‌کنند و ظاهراً حظ روحی هم می‌برند!
مرور توصیفاتی که رئیس‌جمهور در چهار سال گذشته از برجام کرده و مقایسه آن با اظهارات اخیر که آن را به یک دستاورد اخلاقی تقلیل داده است، تکرار مکررات و از حوصله خواننده خارج و البته بی فایده است، همین قدر باید گفت که از جمله ده‌ها نقد دلسوزانه به روند مذاکرات، آن بخش خاص نقد‌ها که توصیه می‌کرد برای اهداف جناحی و حزبی و انتخاباتی در کار برجام، عجله نکنید و شما در مخالفت با آن می‌گفتید هرروز تأخیر در برجام، فلان مقدار دلار به کشور ضرر می‌زند، اکنون و در پایان چهارسال که بر سر نعش برجام نشسته‌ایم، ملموس‌تر و با اهمیت‌تر است.
خوش‌بینانه آن است که بگوییم اگر پنجره‌ای را که برخی منتقدان به روی آینده برای شما گشودند، به روی خود نمی‌بستید و می‌دیدید که چهار سال بعد از برجام کجا ایستاده‌اید، آن را امضا نمی‌کردید، اما دیروز جناب وزیر خارجه در نیویورک می‌گوید: «اگر به چهار سال گذشته بازگردیم دوباره برجام را امضا می‌کنم، چون هدف اصلی برجام خارج کردن ایران از اجماع امنیتی مورد نظر صهیونیست‌ها بود که به آن هدف رسید»! باید به جناب ظریف که در «حصار نیویورک» با دستور دولت امریکا اجازه نیافت خارج از یک محدوده مشخص حرکت کند، گفت این نیز تقسیم ناعادلانه‌ای است. اولاً با این فرض که بپذیریم اجماع امنیتی علیه ما بود، چرا پس از تصویب برجام فهرست بلند بالایی از دستاورد‌ها را برمی شمردید که عموماً اقتصادی بود و ثانیاً شما با این فرض ناگفته که اگر برجام را امضا نمی‌کردیم، در خوش‌بینانه‌ترین و عادی‌ترین حالت متصور، همین حالا در جای چهار سال گذشته بودیم، امضای آن و رسیدن به دستاورد‌های سیاسی و اخلاقی حداقلی را نوعی پیروزی فرض می‌کنید، اما این هم تقسیمی نادرست و نابرابر است، زیرا امضای برجام و سپس عمل نکردن اروپا به آن و خروج امریکا از آن، ایران را به لحاظ سرعت پیشرفت بسیارعقب انداخت و هنوز نیز پیرمردان دولت معطل دستاورد‌های برجام نشسته‌اند و این خسرانی بود که ما را بسیار دورتر از چهارسال قبل برد. پس ما بدون امضای برجام، قطعاً اکنون جلوتر از چهار سال قبل بودیم و با امضای برجام مشخصاً عقب‌تر از چهار سال قبل رفته‌ایم.
آقای روحانی و آقای ظریف باید پس از چهار سال که عمر یک دولت است، راهبرد خود را درباره برجام عوض کنند و مواجهه‌ای واقع‌بینانه با این معضل داشته باشند. اگرهمچنان در میان واژه‌ها –امروز اخلاقی و پهلوانی و فردا چیز دیگر- بگردیم تا کلمه پاکیزه‌ای برای توصیف برجام پیدا کنیم، گرفتار خیالپردازی شده‌ایم. شما همیشه منتقدان را به هیچ می‌گرفتید، امروز که «برجام تقریباً هیچ» درست در جای پیش‌بینی شده منتقدان قرار گرفته است، بهتر است واقع‌گرایی پیشه کنید نه اینکه هر روز نوعی تقسیمات جدید از برجام ارائه دهید. همیشه حرف‌های ظریف و جهانگیر و آشنا برای شما بود و سخنان ضخیم و کف‌گیر و غریبه برای منتقدان! حالا وقت پذیرفتن واقعیت است. لطفاً انبان واژه‌ها را برای یافتن توصیف جدیدی از برجام دور بیندازید.
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
0
3
په این درخت گلابیه چی شد.؟
خشک شده . ولی بازم خوبه از نظر اخلاقی میشه خشک شده آن را هم تبدیل به ذغال کنیم و با گوشت و کوپن جهانگیری در آینده به جای گلابی کباب بنوشیم.
ولی چی گیرت اومده که دوباره میخواین به چهار سال قبل برگردی و دوباره برجامها رو امضا کننین و بگین امضاء کری تضمینه.
ولی حیف که مرحوم مغروق استخر عمرش کفاف نداد که در ضیافت اخلاق ... از ماحصل برجام لذت ببرد.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
0
2
بنده اگر بجای شماها بودم و رسانه داشتم شک نکنید کلیپ های شادی بعضی از عوام از امضاء برجام را در صفحات اجتماعی می گذاشتم
قاسم
|
Germany
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
0
2
جناب روحانی و ظریف جنان گندی زدند که به سراغ سالگرد برجام مسخره خودشان هم نمیروند. به این اقایان باید گفت 6 سال را تلف کردید اویزان اروبا بودید و الان هم ادامه دارد فقط فحش و فحش کاری نسیب اروبا و امریکا کردید به جای اینکه میرفتید اقتصاد را شکوفا و کارخانه جات را احیا میکردید اینطور بول بیت المال را خرج این سفرهای بوج و بی معنی و دشمن تراشی نمیکردید
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
البته فحش و فحشکاری ؟ نه
در حد بد بد یکی دو بار هم اوا خیلی بد
همین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
0
0
باسلام
ساعت شش بعد از ظهر شده اين مطالب را خواندم ،ديگه ميخواهم بروم خانه و دنبال زندگي واقعي .خيلي ممنون شماهم ديگه تعطيل كن برو دنبال زندگي واقعي ،ليكن " زندگي ما كجا و رندگي بعضيا كجا"
عسل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
0
0
به نظر می آید باید کاری شایسته حقوق جامعه تشییع کرد .در پس این تحلیلها جز اندوه خودی و فریب و حماقت ناخودی چیست؟
به راستی چرا این تحلیلها در سطح کلان فریاد زده نمیشود؟؟؟؟
به نظر من خلا کم کاریهای جبهه انقلابی در کادر سازی مناسب و فهم گامهای مرحله گذر تا تمدن دینی ما را به تحلیل عملکرد نفوذ و نفاق بسنده کرده است .
اگر قبول کنیم که نفوذ و نفاق و حماقت عملکرد واضحی دارند و راه خودشان را میروند و این جبهه انقلابی است که باید طرحهای نو را اجرایی کند سطح وظایف را با خودمان درگیر میکنیم و آنگاه تازه میشود آنچه باید بشود.حتی اینکه چگونه خط نفاق و نفوذ و حماقت را باید محدود و سطح مسئولیت را از آنها بازپس گرفت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار