ورود مجلس به درخواست برگزاری مجمع غیرقانونی «گل‌گهر»
کد خبر: 962059
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042H5
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۵
کمیسیون اقتصادی مجلس با ارسال نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص واگذاری گل‌گهر اعلام کرد مجلس به فراخوان غیرقانونی برگزاری مجمع این شرکت ورود خواهد کرد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش مهر، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس شورای عالی بورس، با اشاره به برخی تخلفاتی که در برگزاری مجدد مجمع گل‌گهر در حال انجام است، خواستار رسیدگی به این امر شده است.
محمدرضا پورابراهیمی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی در نامه‌ای به به وزیر اقتصاد نوشته است: جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۷ با حضور بیش از ۹۷ درصد از سهامداران، بازرس قانونی و نماینده محترم سازمان بورس اوراق بهادار و با رعایت تشریفات قانونی در تاریخ ۹ /‏ ۴ / ۱۳۹۸ برگزار شد که با توجه به اتمام مدت دو ساله اعضای حقوقی هیئت مدیره شرکت مذکور، مطابق دستور جلسه، اعضای حقوقی هیئت مدیره جدید با رأی سهامداران و برای مدت دو سال انتخاب و معرفی شدند.
پس از برگزاری مجمع مذکور در کمتر از دو روز از زمان برگزاری مجمع موصوف، آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده در روزنامه دنیای اقتصاد مورخ ۱۱ /‏۴ /۱۳۹۸ چاپ شده است. در متن این آگهی که مغایر با قوانین و مقررات است، بدون ذکر نام متقاضیان درخواست شرکت برای برگزاری مجمع با ذکر دستور جلسه انتخاب اعضای هیئت مدیره ارائه گردیده است. با عنایت به اهمیت موضوع و لزوم جلوگیری از امکانات مغایر با قانون موارد ذیل ارائه می‌گردد: دوره مسئولیت اعضای حقوقی سابق هیئت مدیره بر اساس تصمیم مجمع عمومی عادی مورخ ۹ /‏۴ /۱۳۹۸ مقتضی شده است و به تبع آن نمایندگان آنان نیز فاقد صلاحیت برای برگزاری مجمع با دستور جلسه انتخاب هیئت مدیره می‌باشند و مطابق تصمیم مجمع مذکور اعضای حقوقی جدید هیئت مدیره انتخاب و معرفی شده‌اند و مشخص نیست بر اساس چه محمل قانونی درخواست برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده از هیئت مدیره منصوب انجام نشده است.
وی در بخش دیگری از نامه خود نوشته است: این اقدام غیر قانونی بوده و در صورت برگزاری مجمع موصوف، خلل در امور جاری شرکت خواهد بود و این امر می‌تواند مجامع شرکت‌های بورسی را به رغم رسمیت قانونی مجمع با چالش‌های جدی در بازار سرمایه مواجه نماید، لذا با توجه به بورسی بودن شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر امید است دستور فرمایید سازمان بورس اوراق بهادار به عنوان مرجع ناظر بر حسن اجرای قوانین و نظام حاکمیتی شرکت‌ها، ضمن رسیدگی به موضوع اقدامات لازم را جهت جلوگیری از اقدامات غیرقانونی ذکر شده اعمال نماید.
وی با استناد به ماده ۱۳۶ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت در این خصوص نوشته: این اقدام در صورتی دارای وجاهت قانونی خواهد بود که مدت مأموریت مدیران سابق منقضی شود و مدیران جدید انتخاب نشده باشند یا برای حق درخواست تشکیل مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده توسط اقلیت صاحبان بیش از یک‌پنجم سهام موضوع ماده ۹۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت ترتیباتی مقرر گردیده است که با توجه به مراتب فوق متأسفانه توالی اولویت و ترتیبات قانونی رعایت نشده است. در عین حال، محمدرضا پورابراهیمی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفتگو با مهر گفت: برگزاری مجمع گل گهر در تاریخ ۹ تیرماه سال جاری کاملاً مطابق با قوانین و مقررات و ضوابط بوده و مشکلی در برگزاری مجمع این شرکت نبوده و نیست، اما اظهار‌نظر‌های غیرواقع در این خصوص به ناراحتی برخی مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییر ترکیب حقوقی‌ها در این شرکت باز می‌گردد.
به گفته پورابراهیمی، پیشنهاد برگزاری مجمع دوباره برای شرکت گل گهر غیرقانونی بوده و نه تنها با این اقدامات مخالفت بلکه برخورد هم خواهد شد و اگر سازمان بورس هم در این زمینه کوتاهی کرده و ورود نکند، با توجه به صحبت‌هایی که در این خصوص با وزیر اقتصاد داشته‌ایم، این مسئله را به جدی پیگیری خواهیم کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار