سفیر انگلیس در امریکا استعفا کرد
کد خبر: 961577
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00429J
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰
سفیر انگلیس در امریکا که در روز‌های اخیر افشای نوشته‌های محرمانه دیپلماتیکش درباره دولت امریکا خبرساز شده بود، از سمت خود استعفا کرد. این تصمیم به دلیل فشار‌های دونالد ترامپ به دولت انگلیس به واسطه انتقاد‌ها از ترامپ اتخاذ شده است. سفیر انگلیس در ایمیل‌های خود، رئیس‌جمهور امریکا را بی‌کفایت و بی‌منطق خوانده بود.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: مناقشه دیپلماتیک بین انگلیس و امریکا که در روز‌های اخیر به وجود آمده بود، سرانجام با استعفای سفیر انگلیس در امریکا خاتمه یافت. کیم داروک، سفیر انگلیس در امریکا روز چهار شنبه اعلام کرد که از مقام خود به عنوان سفیر انگلیس در امریکا استعفا می‌دهد. به گزارش روزنامه گاردین، در متن استعفانامه داروک آمده است: «از زمان درز اسناد رسمی از سفارت انگلیس در امریکا حرف و حدیث‌های زیادی درباره پست من و ادامه حضورم به عنوان سفیر مطرح شده است. من به این سخنان خاتمه می‌دهم. شرایط کنونی ایفای نقشم را آن طور که دوست دارم غیرممکن می‌سازد». داروک گفت: «اگرچه قرار نیست پست من تا پایان این سال به پایان رسد، معتقدم که در شرایط کنونی، روش مسئولانه این است که امکان انتصاب سفیری جدید فراهم شود». سایمون مک‌دونالد، رئیس سرویس دیپلماتیک وزارت خارجه انگلیس دیروز استعفای کیم داروک را پذیرفت. روزنامه گاردین به نقل از مک‌دونالد نوشت: «در پاسخ به نامه استعفای داروک و از جانب سرویس دیپلماتیک با تأسف عمیق شخصی، استعفای وی را می‌پذیریم». وی گفت: «نخست‌وزیر، وزیر خارجه و تمامی اعضای دولت در کنار شما ایستاده‌اند. ما هدف یک افشای شرورانه اطلاعات قرار گرفته‌ایم، شما فقط کار خود را انجام داده‌اید».
سفیر انگلیس در امریکا اخیراً در گزارشی محرمانه برای وزارت امور خارجه این کشور که بخشی از آن به رسانه‌ها درز کرده بود، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا را فردی بی‌عرضه و بی‌کفایت توصیف و تصریح کرد که ریاست جمهوری وی ممکن است به رسوایی ختم شود. سفیر انگلیس در امریکا همچنین مناقشه داخلی در کاخ سفید را به مثابه چاقو‌کشی توصیف کرد. در بخشی از گزارش داروک، ادعای ترامپ مبنی بر عقب‌نشینی از اقدام تلافی‌جویانه علیه ایران در پی سرنگونی پهپاد جاسوسی امریکا نیز زیر سؤال رفته بود. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این ایمیل‌ها خطاب به اعضای دولت و مقامات ارشد انگلیس نوشته شده بود و دولت بریتانیا معتقد است که افشاگر این مطالب به احتمال زیاد مقامات و سیاستمداران انگلیسی هستند و نه عوامل خارجی. دولت انگلیس ضمن اعلام آغاز تحقیقات درباره درز این ایمیل‌ها، خبر داده بود که با کاخ سفید درباره درز ایمیل‌ها تماس گرفته و ابراز تأسف کرده است. این احتمال وجود دارد که افشاگر این مطالب به نقض قانون اسرار حکومتی متهم شود که مربوط به افشای غیرقانونی مطالب محرمانه است.
به گزارش شبکه اسکای‌نیوز، به دنبال انتشار این گزارش‌ها، ترامپ حملات لفظی علیه سفیر انگلیس و نخست‌وزیر این کشور را شدت بخشید و در توئیتی خطاب به ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس نوشت: «بسیار منتقد نحوه مدیریت برگزیت از سوی انگلیس و نخست‌وزیر ترزا می‌بوده‌ام. او و نمایندگانش چه وضع به هم ریخته‌ای ایجاد کرده‌اند. به او گفتم که این کار چگونه باید انجام شود، اما او تصمیم گرفت راه دیگری را برود». ترامپ با نادان توصیف کردن سفیر انگلیس، در پیام دیگری در توئیتر نوشت: «من سفیر را نمی‌شناسم، اما در امریکا محبوب نیست و درباره او نظرات خوبی وجود ندارد». نخست‌وزیر انگلیس در واکنش به این استعفا، داروک را به خاطر یک عمر خدمت به انگلیس مورد تقدیر قرار داد و گفت: «ما به این مرد بسیار مدیونیم و امیدوارم که پارلمان از ارزش‌ها و اصول ما به خصوص زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرد، دفاع کند». جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس نیز شیوه برخورد با سفیر را فراتر از ناعادلانه و غلط خواند و گفت: «این فرد خدمات خوب و قابل ستایشی داشته است. تمامی پارلمان باید با تأسف این فرد که مجبور به استعفا شده است، شریک باشند». به گزارش صدای امریکا، «این ایمیل‌ها از سوی یک روزنامه‌نگار نزدیک به نایجل فاراژ، رهبر حزب برگزیت منتشر شده است. پیش‌تر دونالد ترامپ از فاراژ به عنوان فردی یاد کرده بود که می‌تواند سفیر خوبی برای انگلیس در امریکا باشد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار