اظهارات وحید رهبانی درباره شخصیت «محمد» در گاندو
کد خبر: 961043
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00420h
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
 وحید رهبانی بازیگر نقش «محمد» در گاندو اظهاراتی را درباره سکانس‌های عجیب این سریال مطرح کرده است که در ادامه می‌خوانید.

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: مجموعه تلویزیونی پرمخاطب «گاندو» به روز‌های پایانی خودش نزدیک می‌شود؛ اما همچنان خبرساز است. جذابیت پرونده‌ای امنیتی که مردم اخبار آن را همین سال قبل شنیده‌اند، باعث شده مخاطب به‌دنبال حوادث سریال باشد.

«گاندو» به یکی از مهم‌ترین پرونده‌های امنیتی جمهوری اسلامی می‌پردازد. این سریال به‌واسطه سوژه جذاب و شخصیت‌پردازی مناسب توانسته با مخاطبان زیادی با سلایق مختلف ارتباط برقرار کند. این روز‌ها در آستانه پایان «گاندو» هستیم؛ به‌همین‌دلیل با آقای وحید رهبانی بازیگر نقش «محمد» که درواقع نقش محوری این سریال است، گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

دهه شصتی‌ها شما را با سریال «خانه ما» به‌یاد دارند. آن مجموعه هم از شبکه سه پخش شد و اتفاقا در زمان خودش موفق بود. چه شد پس از پخش آن، تقریبا از مقابل دوربین دور شدید؟ آیا از هیولای شهرت فراری بودید یا شرایط این‌طور رقم خورد؟

نگرانی درباره شهرت حقیقت است؛ اما به‌طور‌همزمان مدام در حال بارگیری ذهنی بوده‌ام. در این سال‌ها، سعی کردم بیشتر به‌سمت یادگرفتن بروم و گمان کنم در آینده هم همین رویه را ادامه دهم. البته، این به‌معنای آن نیست که کار تصویری از یادگرفتن جلوگیری می‌کند؛ اما ترجیح دادم وقتم را بیشتر به این شکل بگذرانم.

ضمنا پس از برگشتم به ایران، برخی مشکلات به‌وجود آمد که همین هم باعث کم‌رنگ و خانه‌نشین شدن من شد. خدا را شکر آن مشکلات برطرف شدند و نقشم در «گاندو» هم چیزی بود که نمی‌شد به‌راحتی از آن گذشت. «محمد» نقش بسیار قشنگی بود و می‌دانستم در قلب مردم جای می‌گیرد؛ به‌همین‌دلیل، از بازی در این نقش استقبال کردم.

شخصیت «محمد» در «گاندو» با اینکه جذاب است، به دلیل مختصات مأمور امنیتی می‌تواند شمشیری دولبه باشد. نگران ریسک بازی در آن و سپس بلوکه‌شدن در چنین شخصیت‌هایی نبودید؟

به‌هیچ‌وجه نگران نبودم؛ چون می‌دانستم شخصیتی که مشغول بازی در آن هستم، با‌توجه‌به تحقیقاتم، آدمی وطن‌پرست است که برای مملکت همه کار می‌کند و جانش در دستش است. مهم‌تر از همه، این نکته برایم جذاب بود که «محمد» دنبال اسم نیست.

وقتی در ارگانی مثل پلیس عضو می‌شوید، می‌دانید با هر خدمتی که می‌کنید، درجه می‌گیرید و درمقابل دیگران مشهورتر می‌شوید؛ اما درمقابل، مشخصه مأمور امنیتی این است که اصلا دنبال اسم نیست و صرفا به‌دنبال انجام وظیفه است و آن را به بهترین شکل انجام می‌دهد. هرگز امکان ندارد چنین آدمی بد باشد.

باتوجه‌به سابقه خودتان در کارگردانی، وقتی با نویسنده و کارگردان «گاندو» درگیر خلق شخصیت «محمد» بودید، او را خصوصا در زندگی شخصی، چطور آدمی ترسیم کردید؟

همان‌طورکه در سریال می‌بینید، آقای آرش قادری به‌خوبی این شخصیت را پرداخت و آقای جواد افشار هم به‌زیبایی تصویر کرد. «محمد» در خانه و خانواده آن آدمی که به‌طورکامل باید باشد، نمی‌تواند باشد. دلیلش هم پرونده بزرگی است که در دست دارد. به‌نظرم اتفاقا این موضوع بسیار مهم است، چه درباره «محمد» و چه آدم‌هایی مثل «محمد».

معمولا هم این بخش از زندگی این آدم‌ها دیده نمی‌شود، درست است؟

دقیقا همین‌طور است. از این خیلی خوشم می‌آمد که «محمد» آدم بسیار ساده‌ای است. موتورسیکلتی دارد که با آن به نامزدش سر می‌زند و گا‌ها نیمه‌شب به خانه می‌رود. خیلی از اوقات وقتی به خانه می‌رود، مادرش خواب است. خانه سنتی باحالی دارند که اتفاقا خودم هم در چنین خانه‌ای بزرگ شده‌ام. خانه «محمد» شباهت زیادی با خانه کودکی خودم دارد. با این اوصاف، مطمئن بودم چنین شخصیتی محبوب خواهد بود.

«محمد» تریبون سریال است؛ یعنی برخی از حرف‌های مهم مدنظر نویسنده از زبان او بیان می‌شود. یکی از مثال‌هایش، سکانس بازی شما با آقای پندار اکبری داخل ماشین و پس از ورزش در باشگاه انقلاب است. نگران نبودید بیان این حرف‌های مهم، ناخواسته گل‌درشت شود؟

اگر شخصا حرف‌هایش را باور نمی‌‎کردم، قاعدتا بیان این دیالوگ‌ها برایم سخت می‌شد؛ منتها به‌طورمشخص هر شخصیتی که قرار باشد بازیگر بازی کند، ابتدا باید آن نقش را از فیلتر قلبش بگذراند. درنتیجه، اگر من شخصیت را بفهمم، تماشاچی هم آن را متوجه می‌شود و پس نمی‌زند.

«گاندو» به مسائلی مثل آقازاده‌ها و خیانت برخی از وابستگان مسوولان دولتی هم ورود کرده. این مسأله قبلا به‌ندرت اتفاق افتاده است. آیا موقع ساخت سریال، نگران حاشیه نبودید. آیا نگران اعمال فشار از طرف افراد نبودید؟

البته، گمان می‌کنم تهیه‌کننده و کارگردان بتوانند جواب کامل‌تری به این سوال بدهند؛ اما قاعدتا این نگرانی همیشه همراه ما بوده است. خدا را شکر با تمام حواشی موجود، امروز مردم «گاندو» را تماشا می‌کنند. آن‌ها با برخی از حقایق پشت‌پرده‌ای آشنا می‌شوند که نیاز هر جامعه‌ای است. این لازمه هر جامعه‌ای است که فضا باز شود تا درباره مسائل پشت‌پرده حاکمیتی صحبت شود.

اینکه شائبه سیاسی‌کاری به «گاندو» وارد نشود، کار سختی است. از نتیجه راضی هستید؟

بله، این مسائل بسیار مهمی است. شکرخدا این مشکل را پشت‌سر گذاشتیم. ما در «گاندو» چیزی را می‌گوییم که دقیقا حرف مردم است، نه حرف جناح‌های سیاسی. جریان‌های سیاسی مشکلاتی دارند که گپ‌زدن درباره آن‌ها مسأله ما نیست. وقتی حرف مردم را بگویید، آن‌ها پشت‌سرت قرار می‌گیرند.

سکانسی در «گاندو» بود که برایتان عجیب باشد و حتی مشکلی به‌وجود آورد؟

تقریبا در همه سکانس‌ها این حال را داشتم. من اصولا آدم طرفدار جزئیات هستم و از طرفی، وقت بسیار کمی برای ضبط سکانس‌ها داشتیم. به‌همین‌دلیل، می‌طلبید همه عوامل با جدیت در کار حضور یابند. ما این سریال را با این حجم از لوکیشن و شخصیت، قاعدتا باید دوساله می‌ساختیم؛ اما آن را در هشت ماه ساختیم.

تعدد شخصیت، به‌ویژه در تیم «محمد» را امتیاز می‌دانید؟ کارتان را سخت‌تر نمی‌کرد؟

شخصا این تعدد شخصیت را امتیازی برای کار می‌دانم. سینمایی‌ها می‌گویند قهرمان قصه را در پرده اول بفرست بالای درخت و در تمام پرده دوم، به او سنگ بزن. همه اتفاقاتی که در اطراف و شخصیت‌های مختلف رخ می‌دهد، به‌نوعی دردسر «محمد» است و به قهرمان‌شدنش کمک می‌کند.

به‌نظرتان قصه‌ای مثل «گاندو» و شخصیت‌هایش، ظرفیت ساخت فصل بعدی را دارند؟

وقتی این روز‌ها با مردم گپ می‌زنم و با لطف آن‌ها مواجه می‌شوم، به‌شدت می‌توانم این را تأیید کنم که فضا برای ساخت ادامه «گاندو» وجود دارد. البته، درباره خودم فعلا زود است که نظر بدهم.

منبع: روزنامه صبح نو

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
پرویز خلیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
0
17
سریالی جذاب ومردم پسند که هم امنیت کشور را وهم چهرهای از خاینین واقازاده ها که گاهی فکر میکنند مملکت مال انهاست ومردم مزدوران انهایند واز کس از انها خطایی کرد مردم اجازه ندارند به انها به عنوان خطاکار نگاه کنند از کار گردان وبازیگران وهمه کسانی که در ساخت ان شرکت داشته اند از صمیم قلب تشکر وقدر دانی میکنم واز خدا میخواهم در زندگی خویش موفق پیروز وسربلند باشند
محدثه محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
0
11
به نظر من این فیلم نشان دهنده ی این بود که آمریکا آنقدر ها هم که فکر می کنیم قوی نیست ای ما هستیم که خودمان را ضعیف در نظر گرفته ایم
ذوالقثریها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
0
9
سریال بسیار جالب و واقعیتی دردناک از وضعیت کنونی کشور است، انشاءالله بتوانیم در غیر از قاب سریال به وجود خاینین به کشور و خون شهدای عزیز پایان دهیم و به سزای خیانت کثیفشان برسانیم
ناهید ازلامرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
0
5
سلام وخسته نباشید به تمام دست اندرکاران سریال گاندو واقعا عالی بود خداقوت باید گفت وجاداره به تمام مأمورین اطلاعاتی سپاه ورهنمودهای رهبر عظیم الشأن انقلاب هم تشکر کنیم وقدر رهبرعزیز ترازجانمان و امنیت بیشترازپیش بدانیم
سید محمد بدیهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
1
6
سلام
این سریال بسیار عالی و بسیار پر مخاطب بود و به خوبی نشان داد که آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند و ما بیدار و آماده ایم
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
0
6
با علاقه و اشتیاق منتظر فصل های بعدی هستیم.
مانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
0
5
وحید رهبانی بی دلیل برای شخصیت محمد انتخاب نشده . از طرز منش و صحبت این ادم مشخصه که اون شخصیت تو ذات این ادم هست . کمتر هنر پیشه ای داریم در مصاحبه ها اینقدر باشخصیت و با وقار و باسواد باشه . این سواد زیاد داشتن و شخصیت داشتن در ایشون کاملا مشهود هست. و خدا بی دلیل به ادم ها نگاه نمیکنه فکر میکنم شخصیت ادم ها برای خدا خیلی ملاک هست که اینطور رهبانی رو برای مردم بولد کرد .
من که تا به امروز هر مصاحبه ای از هر بازیگری بوده حالم رو بهم زده بخاطر جو گیر شدن ، خودت نبودن ، لباس ها و مدل موی سر و.... انچنانی که حال ادم رو بهم میزنه . رهبانی واقعا خودشه و چقدر ادم ساده و بی ریایی هست. و چقدر سخته کنترل خود بعد اینهمه محبوبیت و رسوخ در دل ها و چقدر ایشون تسلط کامل بر خود دارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
0
0
خیلی سریال خوبی بود و خیلی چیزهارا گفت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار