معرفی ۱۵۰ صادراتچی متخلف به قوه قضائیه
کد خبر: 959527
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041cF
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷
سرانجام پس از ماه‌ها تهدید و هشدار به صادرکنندگان متخلف، بانک مرکزی اسامی ۱۵۰ صادرکننده‌ای که ۷/ ۴ میلیارد دلار ارز را به کشور بازنگردانده‌اند به قوه قضائیه ارسال کرد و سرپرست سازمان توسعه تجارت نیز اطمینان داد خوب‌ها نگران برخورد قضایی نباشند.
بهناز قاسمی
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: رقم ۳۰ میلیارد دلار ارز صادراتی که در ماه‌های اخیر از سوی دولتی‌ها گاهی تأیید و گاهی تکذیب می‌شد؛ روز گذشته با اظهارات جداگانه رئیس کل بانک مرکزی و سرپرست سازمان توسعه تجارت به ۷ /۴ میلیارد دلار تقلیل یافت و بار دیگر تأکید شد که این ارز از سوی صادرکنندگان بی‌نام و نشان از کشور خارج و به کشور بازنگشته است.
در این خصوص رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به مصوبه سران قوا و اعلام اسامی صادرکنندگان متخلف گفت: ۱۵۰ شرکت حقیقی و حقوقی حدود ۴ میلیارد دلار صادرات داشته‌اند که حتی یک دلار آن را به کشور بازنگردانده‌اند و پرونده آن‌ها به طور جدی در حال پیگیری است. عبدالناصر همتی از پتروشیمی‌ها برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور قدردانی کرد و اظهار داشت: بیشترین ارزی که به کشور بازنگشته برای صادرکنندگان غیرنفتی است.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: کشور نمی‌تواند اجازه خروج سرمایه را بدهد و بانک مرکزی باید بداند که ارز صادراتی کجا رفته است. به هر ترتیب بانک مرکزی بر اساس سیاست‌های تعریف شده جلوی خروج ارز را می‌گیرد و آن چیزی که مشخص است اینکه باید کالا یا سرمایه وارد کشور شود که این مسیر به شدت رصد می‌شود.
همتی ادامه داد: در حقیقت صادرکنندگان باعث توسعه فعالیت‌های کشور می‌شوند. در عین حال صادرکنندگان باید به بانک مرکزی ثابت کنند که ارز وارداتی آن‌ها به کجا رفته است. اگر به داخل کشور وارد شده باید مشخص شود این ارز کجا وجود دارد، آیا به صرافی‌ها منتقل شده است. اگر حتی در خارج از کشور است باید تعیین شود قرار است چه اتفاقی برای آن رخ دهد؛ بنابراین بانک مرکزی باید دقیقاً در جریان این تحولات قرار بگیرد. رئیس کل بانک مرکزی گفت: در حال حاضر اتحادیه خشکبار، پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها با هماهنگی کامل با بانک مرکزی به فعالیت‌های صادراتی خود مشغول هستند و همه رویدادهایشان را به اطلاع بانک مرکزی می‌رسانند.

مهلت بانک مرکزی به صادرکنندگان باسابقه
همچنین محمدرضا مودودی در گفت‌وگو با فارس در مورد معرفی ۱۵۰ صادرکننده متخلف به دستگاه قضا گفت: قطعاً با توجه به رویکرد بانک مرکزی در توجه به مقوله صادرات، صادرکنندگان خوب مشمول این برخورد‌ها نمی‌شوند. سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: در سال گذشته ۶۴۴۷ صادرکننده (شرکت و شخص حقیقی) اقدام به ۴/ ۵ میلیارد دلار صادرات کردند که این صادرکنندگان پیش از این هیچ‌گونه سابقه صادراتی نداشته‌اند و ۷/ ۴‌ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات این افراد به کشور بازنگشته است.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی در صورتی که صادرکنندگان شناسنامه‌دار کشور ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازنگردانده باشند دلیل این مسئله را از آن‌ها جویا می‌شود، بیان داشت: اگر آن‌ها دلیل موجهی برای عدم بازگشت ارز خود ارائه دهند و بانک مرکزی هم مطمئن شود دلیل تأخیر در بازگشت ارز قانع‌کننده بوده است به آن‌ها فرصت می‌دهد و دلایل آن‌ها از سوی بانک مرکزی پذیرفته و به آن‌ها فرصت برای بازگشت ارز داده می‌شود.
مودودی بیان داشت: در این مورد حتی چند صادرکننده با من تماس داشته‌اند و از نحوه برخورد بانک مرکزی با موضوع ابراز رضایت کردند؛ بنابراین با توجه به شرایطی که در آن قرار گرفته‌ایم ممکن است به دلایل مختلفی برخی صادرکنندگان موفق به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود در موعد مقرر نشده باشند که با تشریح شرایط به بانک مرکزی دلایل آن‌ها مورد بررسی و حتی پذیرفته می‌شود.
وی افزود: اگر تعدادی صادرکننده متخلف پیرو بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند، احتمال می‌دهم که این افراد جزو صادرکنندگان بی‌سابقه‌ای بوده باشند که به تعهد ارزی خود عمل نکرده‌اند.
مودودی بیان داشت: در مجموع سازمان توسعه تجارت معتقد است که این برخورد‌ها نباید صورت گیرد، زیرا ممکن است منجر به سوءبرداشت شود و برخی از صادرکنندگان خوب ما که به دلایلی موفق به بازگشت ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر نشده‌اند، تصور کنند بعداً نوبت به آن‌ها خواهد رسید.

متخلفان قصد بازگرداندن ارز خود را نداشته‌اند
سرپرست سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: ما باید سیاست‌های ارزی را درست کنیم تا از برخورد تنبیهی جلوگیری شود؛ بنابراین حتماً باید در مورد اینگونه برخورد‌ها شفاف‌سازی شود تا صادرکنندگانی که صادرات را به درستی انجام می‌دهند نگران این برخورد‌ها نباشند.
وی با بیان اینکه با برخی برخورد‌ها نباید منجر به نگرانی صادرکنندگان شد، گفت: اکنون امریکا و کسانی که اقتصاد ما را نشانه گرفته‌اند، منتظر اینگونه مسائل هستند و می‌خواهند نشان دهند که صادرات در ایران کاهش یافته، به همین دلیل در اقداماتی که انجام می‌شود، نباید منجر به نگرانی صادرکنندگان واقعی شویم.
سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: در مجموع رویکرد بانک مرکزی حمایت از صادرکنندگان است و قطعاً صادرکنندگان متخلفی که به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند جزو افرادی بوده‌اند که قصد بازگشت ارز حاصل از صادرات را نداشته‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار