تداوم مدارای چین با غائله غربگرایان در هنگ‌کنگ
کد خبر: 958847
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041RH
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۷
همزمان با برخورد همراه با تسامح دولت چین با معترضان غربگرا در هنگ‌کنگ و آزادی یکی از معترضان از زندان، اعتراضات و فشار‌ها بر رئیس اجرایی این دولت‌شهر برای کناره‌گیری نیز افزایش یافته است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش «جوان» یک روز پس از آنکه رهبران غربگرایان هنگ‌کنگ خواستار برکناری رئیس اجرایی بابت لایحه مورد مناقشه استرداد مظنونان به چین شدند، دولت هنگ‌کنگ، جاشوآ وونگ، یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در اعتراضات روز‌های اخیر را آزاد کرد. وانگ بلافاصله پس از آزادی خبرنگاران گفت که کری لم دیگر صلاحیت رهبری هنگ‌کنگ را ندارد و باید استعفا دهد.
وونگ ۲۲ ساله یکی از رهبران اعتراضات رنگی سال ۲۰۱۴ موسوم به «چتر» گفت: من هم به جنبش علیه این قانون شیطانی می‌پیوندم. بر این باورم که نوبت کری لام دروغگو است که کناره‌گیری کند.
وانگ، دو بار هم در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به دلیل نقشش در جنبش «چتر» به زندان محکوم شده بود.
در همین حال، روزنامه چاینا دیلی نوشت: مداخله خارجی در امور داخلی هنگ‌کنگ، دورویی، تزویر و با قصد بد است و پکن به حمایت از رئیس اجرایی این دولت‌شهر با وجود درخواست‌ها برای کناره‌گیری‌اش ادامه می‌دهد.
روزنامه گلوبال‌تایمز چاپ چین نیز به امریکا بابت استفاده از هنگ‌کنگ به عنوان یک عامل برای «چانه‌زنی» به منظور مجبور کردن چین برای سازش اجباری در مذاکرات تجاری هشدار داد و نوشت: شورش‌ها در هنگ‌کنگ تنها باعث موضع سخت پکن در قبال واشنگتن می‌شود.
معترضان که به شدت از حمایت و تحریک رسانه‌های غربی سود می‌برند، خواهان لغو لایحه استرداد مظنونان به چین هستند. هرچند خانم لم روز شنبه بررسی این لایحه را تعلیق کرد، اما معترضان مدعی هستند که چین ممکن است با این لایحه، مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد و این می‌تواند به تضعیف بیشتر استقلال قضایی هنگ‌کنگ منجر شود.
هنگ‌کنگ با ۲۰ کشور جهان از جمله بریتانیا و امریکا قرارداد استرداد مظنونان دارد. اما با وجود بیش از دو دهه مذاکره هنوز قراردادی با چین برای استرداد مظنونان ندارد.
لایحه استرداد مظنونان به چین زمانی پیشنهاد شد که در فوریه سال گذشته یک مرد ۱۹ساله هنگ‌کنگی متهم شد دوست دختر ۲۰ ساله خود را که آبستن بود در تایوان به قتل رساند و سپس به هنگ‌کنگ فرار کرد. مقامات تایوانی از هنگ‌کنگ خواستند که این مرد را به تایوان تحویل دهند، اما مقامات هنگ‌کنگ گفتند که به دلیل نبود توافق استرداد از این اقدام امتناع می‌کنند.
طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده شوند. از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ‌کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ‌کنگ براساس سیاست «یک کشور، دو سیستم» اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره شود و البته زمینه تداوم نفوذ غرب در این جزیره ثروتمند را فراهم آورده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار