بدعهدی کره‌ای‌ها را با توان داخلی جبران کرده‌ایم
کد خبر: 958811
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Qh
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی:
قرار بود یک شرکت کره‌ای در صنعت پتروشیمی با یکی از شرکت‌های ایرانی همکاری کند و یک دستگاه به طرف ایرانی تحویل دهد، این اتفاق به دلیل تحریم‌های امریکا عملی نشد ولی توانستیم با اعتماد به ظرفیت داخل کار دستگاه را در داخل انجام دهیم
بهناز قاسمی
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی با تأکید بر اینکه بدعهدی کره‌ای‌ها را با توان داخل جبران کرده‌ایم از اجرای ۳ میلیارد دلار طرح معدنی و صنایع معدنی با اشتغالزایی ۶ هزار نفری در سال جاری خبر داد و گفت: اکتشافات امسال رونق می‌گیرد.

طبق برنامه ششم، رشد سالانه ارزش افزوده معدن ۸/۸ درصد، رشد سالانه سرمایه‌گذاری صنعت و معدن ۱ /۲۶ درصد و رشد بهره‌وری کل عوامل ۲ /۴ درصد پیش‌بینی شده است. به گفته کارشناسان، ایران در بخش بهره‌وری نیروی کار در بین کشور‌های آسیایی ضعیف عمل کرده و در بهره‌وری تمامی حوزه‌ها ضعف‌های بسیاری دارد. آمار‌های رشد ارزش‌افزوده در بخش معدن طی سال‌های ۷۵ تا ۹۶ حاکی از آن است که این حوزه تنها ۷ /۶ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی معتقد است که بهره‌وری فقط کاهش مصرف آب و برق نیست، بلکه باید در حوزه‌های دیگر نیز بهره‌ور عمل کرد. خداداد غریب‌پور در ششمین همایش بهره‌وری معادن و صنایع معدنی گفت: بهره‌وری موضوعی آشناست و در بخش معدن باید به شکل بهره‌ور در مراحل مختلف عمل کرد، چراکه منابع غنیمت و ارزشمند هستند. از سوی دیگر، هفت درصد آب کشور در بخش معادن استفاده می‌شود و باید در این زمینه هم بهره‌ور بود.

وی اظهار داشت: اگر شرکت‌ها همراه با وارد کردن تجهیزات به کشور، ملزم به وارد کردن دانش فنی هم بودند در حال حاضر ظرفیت بیشتری در بخش صنعت داشتیم که این مسئله نوعی بهره‌وری محسوب می‌شود.
وی افزود: در جلسه روز گذشته در وزارت صنعت بحث‌هایی در مورد توسعه اکتشاف ظرفیت‌های معدنی مطرح شد و تأکید کردیم که از ظرفیت کنسرسیوم‌های موجود در اکتشاف معادن استفاده بیشتری شود که این مسئله می‌تواند بهره‌وری بخش معدن را افزایش دهد. رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی تأکید کرد: در شرایط تحریم، توسعه منابع انسانی یکی از رویکرد‌های بهره‌وری محسوب می‌شود که باید به این مسئله در برنامه‌ریزی‌ها توجه ویژه شود.

بدعهدی کره‌ای‌ها را جبران کردیم

غریب‌پور در ادامه با بیان اینکه قرار بود یک شرکت کره‌ای در صنعت پتروشیمی با یکی از شرکت‌های ایرانی همکاری کند و یک دستگاه به طرف ایرانی تحویل دهد، گفت: این اتفاق به دلیل تحریم‌های امریکا عملی نشد ولی توانستیم با اعتماد به ظرفیت داخل کار دستگاه را در داخل انجام دهیم. وی با تأکید بر اینکه باید به تحقیقات بها داده شود تا شاهد رشد سازمان‌ها باشیم، گفت: دانشگاه‌های کشور را بر اساس ظرفیت‌های معدنی استان‌ها به ۱۰ منطقه تقسیم‌بندی کرده‌ایم تا از این ظرفیت در بخش معادن و صنایع معدنی استفاده شود. رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی با بیان اینکه در بخش معدن باید به بهره‌وری در مراحل مختلف توجه شود، گفت: با ارتقای بهره‌وری در پایه آموزش، حوادث معدنی کاهش می‌یابد.

به گفته غریب‌پور سوار شدن بر تکنولوژی یکی از شاخص‌های بهر‌ه‌وری است و سازمان توسعه معادن تلاش می‌کند با افزایش سطح دانش فنی معادن بهره‌وری این بخش را بالا ببرد.
رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی وعده داد که در سال جاری اکتشافات رونق گرفته و از اجرای ۳ میلیارد دلار طرح معدنی و صنایع معدنی در سال جاری خبر داد و افزود: با اجرایی شدن این طرح‌ها، برای ۶ هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شود که نشان می‌دهد معدن ظرفیت بالایی برای اشتغال‌آفرینی و حرکت رو به جلوی صنایع وابسته دارد.

غریب‌پور ادامه داد: در حوزه معدن و صنایع معدنی باید ضریب استحصال را بالا برد و معدن را بهره‌ور کرد؛ این در حالی است که هر یک از صنایع معدنی بر پایه یک ماده از جمله آب یا برق بنا نهاده شده است و باید در هر یک از این بخش‌ها، کار را بهره‌ور پیش برد.

اقدامات درخور توجهی در بخش بهره‌وری انجام نشد

همچنین معاون سازمان ملی بهره‌وری که در این همایش سخن می‌گفت: با تأکید بر اینکه اقدامات درخور توجهی در بخش بهره‌وری از سال ۷۵ تا کنون انجام نشده است، افزود: بهترین دوره اقتصادی ایران طی سال‌های ۶۸ تا ۸۶ بوده است و سال‌های ۸۶ تا ۹۳ به دلیل مشکلات اقتصادی، اقدامات درخور توجهی در بخش بهره‌وری نیز انجام نشد.

عرفان مردانی با اشاره به اینکه نهادها، زیرساخت، پذیرش ICT و ثبات اقتصاد کلان از جمله شاخص‌های رقابت‌پذیری جهان در سال ۲۰۱۸ معرفی شده‌اند، گفت: رتبه ایران در بین ۱۴۰ کشور به ۸۹ رسیده و باید در زمینه رقابت‌پذیری فعالیت بیشتری داشته باشیم.
به گفته وی، ایران از نظر ارکان نهاد‌ها و پایه‌های اقتصادی امتیازات پایینی کسب کرده است که باید برای بهبود این شاخص‌ها به افزایش بهره‌وری برنامه‌ریزی شود.

وی ایجاد ساختار سازماندهی شده و تحول تکنولوژیک در حوزه بهره‌وری به منظور افزایش شاخص‌های اقتصادی را ضروری دانست و گفت: بخش معدن و صنایع معدنی به دلیل طراحی جایزه و اهتمام به پیاده‌سازی بهره‌وری، نسبت به دیگر بخش‌های اقتصادی پیشرو است.
معاون پایش و پژوهش سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: در بخش بهره‌وری دارای ضعف‌های بسیاری هستیم. آمار‌های رشد ارزش‌افزوده در بخش معدن طی سال‌های ۷۵ تا ۹۶ حاکی از آن است که این حوزه تنها ۷ /۶ درصد رشد داشته است.

مردانی با اشاره به اهمیت بهره‌وری نیروی کار اعلام کرد: ایران در بخش بهره‌وری نیروی کار در بین کشور‌های آسیایی ضعیف عمل کرده است.
وی اظهار کرد: بسیاری از مدیران رفتار حرفه‌ای و اثربخش نسبت به مقوله بهره‌وری ندارند و امیدواریم این خلأ ساختار در اجتماع، با اهتمام بیشتر مدیران به این حوزه مرتفع شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار