ردپای فمینیسم در دانشگاه الزهرا
کد خبر: 957981
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041DJ
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۰
حامی زندانیان امنیتی در دانشگاه جولان می‌دهد
پس از اتفاقاتی که در دانشگاه تهران بر سر موضوع حجاب رخ داد، این بار برنامه‌ای پرحاشیه و شبیه به آن در دانشگاه الزهرا قرار است صورت گیرد.
دلارام عبدزاده
سرويس دانشگاه جوان آنلاين: پس از اتفاقاتی که در دانشگاه تهران بر سر موضوع حجاب رخ داد، این بار برنامه‌ای پرحاشیه و شبیه به آن در دانشگاه الزهرا قرار است صورت گیرد.
دانشگاه الزهرا، دانشگاه تک‌جنسیتی است که خاصه برای تربیت فرهیختگان زن ساخته شده و آنچه از نام آن برمی‌آید این است که الگو‌گیری برای تربیت زنان فرهیخته اسلامی در این دانشگاه باید از نام آن گرفته شده باشد؛ ولی آنچه از این دانشگاه در چند ماه اخیر دیده می‎شود نه شباهتی به دانشگاه فرهیخته‌ساز اسلامی دارد و نه فرهنگ اسلامی از آن برمی‌آید. از ماجرای ده‌ونک که بگذریم، ماجرای رقص دختران در دانشگاه آن هم در سالن همایش‌ها و برنامه جمعی دانشگاهی یکی از ناخوشایند‌ترین نوع نادیده‌انگاری مسائل مهم فرهنگی مناسب با شأن دانشجو و فرهنگ اسلامی ایرانی حاکم بر فضای علمی دانشگاهی کشور بود.

برنامه و برنامه‌گذار پرحاشیه

بعد از این ماجرا و به چشم آمدن سهل‌انگاری فرهنگی در دانشگاه‌های مختلف کشور، اعم از جشن‌های دانشجویی و تجمع‌های دانشجویی، این بار اطلاعیه‌ای جدید از دانشگاه الزهرا حاشیه‌ساز شده است. برنامه‌ای جنسیتی با عنوان رهیافت‌هایی به جنسیت، با حضور سمیرا حاتمی‌زاده، جامعه‌شناس و به همت مجمع اسلامی دانشگاه الزهرا، نام برنامه، برگزارکننده و کارشناس آن هر سه به فکر فروبرنده بود. اگر اسم سمیرا حاتمی‌زاده را در گوگل سرچ کنید، نامه اعتراضی ۳۸۵ فعال اجتماعی به دستگیری یک جامعه‌شناس را می‌بینید؛ فردی که در اغتشاشات سال ۸۸ شرکت داشته و سابقه زندان امنیتی وی به دهه ۷۰ بازمی‌گردد، حمایت این مدعو دانشگاه الزهرا از زندانی سیاسی پرسابقه عجیب نیست.

ملاک، تشکل دانشجویی است

اما به اسم جنسیتی برنامه که نگاه کنید، یاد تجمع دانشگاه تهران در اعتراض به یک موضوع به نظر برخی جنسیتی خواهید افتاد؛ تجمعی در اعتراض به قانون رعایت حجاب در دانشگاه که توسط برخی ازجمله فمینیسم‌ها و طرفداران برابری بلاقید زنان و مردان گردانده شد. در همین زمینه هم ندا گُلیجانی مقدم معاونت فرهنگی دانشگاه الزهرا در پاسخ به اینکه مجوزدهی به چنین برنامه‌هایی با این اوضاع و احوال فعلی حاکم بر فضای دانشگاه‌ها و حضور چنین مدعوی آیا با تأیید معاونت فرهنگی دانشگاه بوده است یا خیر، می‌گوید: «ملاک برگزاری برنامه‌های تشکل‌های اسلامی براساس تقاضای تشکل‌هاست و تصویب در شورای نظارت بر تشکل‌ها با بررسی جوانب مختلف صورت می‌پذیرد.»

درواقع این بدین معناست که این برنامه و برنامه‌های شبیه این در دانشگاه الزهرا از فیلتر معاونت فرهنگی رد شده‌اند و معاونت فرهنگی نیز در برگزاری این برنامه‌ها یا سهل‌انگار است یا شریک! اما اینکه دومینوی بی‌کفایتی فرهنگی در دانشگاه‌های کشور چه زمانی خاتمه خواهد یافت و مسئولان خفته از خواب بیدار خواهند شد، مشخص نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین