رشد ۲۱ درصدی خرید نفت چین از ایران در ماه آوریل
کد خبر: 957039
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040y7
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۷
آمار‌های گمرک چین نشان داد این کشور در ماه آوریل ۲۴ /۳‌میلیون تن نفت خام از ایران خریده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۲۱‌درصد افزایش یافته است. این رقم نسبت به ماه مارس (ماه پیش از آن) ۴۶‌درصد افزایش یافته است.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش فایننشیال تایمز، خرید نفت چین از ایران پیش از لغو معافیت‌های امریکا برای خرید نفت از این کشور، ۲۱ درصد افزایش یافته بود. آمار‌های گمرک چین نشان داد این کشور در ماه آوریل ۲۴ /۳‌میلیون تن نفت خام از ایران خریده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۲۱ درصد افزایش یافته است. این رقم نسبت به ماه مارس (ماه پیش از آن) ۴۶‌درصد افزایش یافته است.
اما در یکسال تا این تاریخ، خرید نفت چین از ایران هنوز کمتر از سطوح سال گذشته است. این افزایش پیش از پایان یافتن معافیت‌های تحریمی امریکا علیه خرید نفت ایران در ماه آوریل صورت گرفته است. چین در میان بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران است. مشخص نیست که آیا پکن از تقاضای امریکا برای عدم واردات نفت از ایران در بحبوحه تنش‌های تجاری با واشنگتن پیروی کند یا نه.
به گفته یک کارشناس انرژی، «همه می‌دانستند که معافیت‌ها درحال پایان یافتن است پس طبیعی بود که در آستانه لغو معافیت‌ها نفت بیشتری خریداری شود... من هیچ وقت از طرف چینی نشنیدم که با اینکه امریکا حق دارد تحریم‌ها را اعمال کند، موافقت کنند، اما اکنون ممکن است خرید بیشتر درست نباشد.»
بازار نفت چین در دست شرکت‌های دولتی است. آن‌ها پاییز گذشته نیز در آستانه آغاز تحریم‌ها، یک افزایش مشابه در خرید‌ها انجام دادند. پکن در ماه می‌که امریکا اعلام کرد معافیت‌ها را تمدید نمی‌کند، مخالف شدید خود را ابراز کرد. لی‌لی، مدیر یک شرکت مشورتی در زمینه پتروشیمی معتقد است چین به واردات نفت از ایران حتی بعد از تصمیم امریکا ادامه خواهد داد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار