شکست پروژه ۴۸ تیمی اینفانتینو در قطر
کد خبر: 956457
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040oj
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۱
جام جهانی ۲۰۲۲ با ۳۲ تیم برگزار خواهد شد
جام جهانی ۲۰۲۲ با حضور ۳۲ تیم برگزار خواهد شد. با وجود اینکه رئیس فیفا تلاش زیادی کرد دوره بعدی این مسابقات را با ۴۸ تیم برگزار کند، اما عدم آمادگی میزبان و مخالفت‌های مسئولان قطری موجب شد این پروژه با شکست روبه‌رو شود.
شیوا نوروزی
سرویس ورزشی جوان آنلاین: 
بدون تغییر
اینفانتینو استارت پروژه افزایش تعداد تیم‌های شرکت‌کننده در جام جهانی را زد و انصافاً نیز در این سه سال تمام تلاش خود را به کار گرفت تا حرفش را به کرسی بنشاند. رئیس فیفا پس از تصدی این پست اعلام کرد که جام جهانی قطر با حضور ۴۸ تیم برگزار خواهد شد. ادعایی که واکنش مسئولان قطر و حتی سایر کشور‌های عضو فیفا را هم به دنبال داشت. این درخواست در شرایطی مطرح شد که قطری‌ها خود را برای جامی ۳۲ تیمی حاضر می‌کردند و امکانات این کشور کوچک به هیچ وجه پاسخگوی پذیرایی از ۱۶ تیم اضافی را نداشته و ندارد. کمبود امکانات، آماده نبودن میزبان و مشکلات سخت‌افزاری از جمله دلایلی بود که مانع از به سرانجام رسیدن طرح افزایش تیم‌های شرکت‌کننده در جام جهانی شد.
به نظر می‌رسد فدراسیون جهانی فوتبال با افزایش فشار‌ها و مخالفت‌ها از موضعش کوتاه آمده تا جام ۲۰۲۲ آخرین دوره‌ای باشد که ۳۲ تیم حضور در آن را تجربه خواهند کرد. در بیانیه فیفا آمده است: «در رابطه با جمع‌بندی مطالعه امکان‌سنجی که در جلسه اخیر شورای فیفا مطرح شد، فیفا و قطر تمام حالات ممکن برای افزایش تعداد تیم‌های شرکت‌کننده از ۳۲ به ۴۸ تیم را بررسی کردند. پس از فرایند مشاوره جامعی که با تمام سهامداران انجام شد، این نتیجه به دست آمد که چنین پیشنهادی را حالا نمی‌توان ارائه کرد. به این ترتیب جام جهانی ۲۰۲۲ با ۳۲ تیم برگزار می‌شود و هیچ پیشنهادی برای کنگره بعدی فیفا در ۱۵ خرداد ارائه نخواهد شد.»

چرایی اصرار اینفانتینو
رئیس فیفا هنوز هم به دنبال این است که طرح مورد علاقه‌اش را به مرحله اجرا درآورد، اما موفق نشد این طرح را در جام جهانی قطر اجرا کند. از سال ۲۰۱۶ که اینفانتینو تصمیمش را رسانه‌ای کرد مسئولان قطری مخالفت خود را اعلام کردند. قطری‌ها از سال ۲۰۱۰ که امتیاز میزبانی را به دست آوردند برنامه‌های جدی‌شان را برای برگزاری جام ۲۰۲۲ آغاز کردند. در شرایطی که پروژه‌های ساخت‌وساز در این کشور به نیمه راه رسیده بود، رئیس فیفا خواستار افزایش تیم‌ها شد، آن‌هم در شرایطی که قطر با کشور‌های عربی دچار تنش‌های شدید سیاسی شده بود. اختلافات سیاسی میزبان با عربستان سعودی کار را به‌جایی رساند که امارات و بحرین نیز علیه قطر موضع‌گیری کردند و حتی امارات در جریان برگزاری جام ملت‌های آسیا قطری‌ها را تحت فشار قرار داد.
در این میان، اینفانتینو بر این باور بود که ۴۸ تیمی شدن جام جهانی به نفع قطر و خاورمیانه تمام خواهد شد. قطری‌ها برای میزبانی باید از کشور‌های همسایه خود از جمله امارات کمک بگیرند و با این کار روابط دیپلماتیک دو کشور بهبود خواهد یافت که در این صورت خاورمیانه رنگ آرامش را خواهد دید. آقای رئیس حتی سفر‌هایی هم به کشور‌های منطقه داشت تا امکانات آن‌ها را از نزدیک ارزیابی کند. به نظر می‌رسد بررسی شرایط کشور‌های همسایه قطر، اوضاع سیاسی منطقه و فشار میزبان موجب شد تا اینفانتینو موقتاً دست از اجرای طرحش بکشد و خبر قطعی ۳۲ تیمی ماندن جام جهانی ۲۰۲۲ را اعلام کند، به‌ویژه اینکه مسئولان قطر نیز مخالفت خود با افزایش تیم‌های جام جهانی را اعلام کرده بودند و فیفا عملاً چاره‌ای جز کوتاه آمدن نداشت.

سال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم
به‌رغم مخالفت‌های صورت گرفته، رئیس فیفا به این سادگی بی‌خیال این موضوع نمی‌شود. گفته می‌شود فدراسیون جهانی تکلیف جام جهانی ۲۰۲۶ را روشن کرده و سه کشور میزبان (امریکا، کانادا و مکزیک) باید پذیرای ۴۸ تیم باشند. قرار است در کنگره بعدی فیفا که ۱۵ خرداد برگزار می‌شود این مسئله رسماً اعلام شود. جدای از بحث‌های سیاسی، نباید موضوعات اقتصادی را نیز فراموش کرد. برگزاری جام جهانی در هر دوره درآمد زیادی برای فیفا به همراه داشته و در صورتی که این مسابقات با ۴۸ تیم برگزار شود، درآمد حاصل از بازی‌ها نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت. به این ترتیب اصرار رئیس فیفا بر افزایش تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی چندان عجیب نیست، اما اینکه جام ۲۰۲۶ و میزبانان آن چگونه قرار است از پس ۴۸ تیم برآیند، چالش بزرگی برای فیفا خواهد بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار