صدور اولین مجوز اجاره خودرو بدون راننده در ایران
کد خبر: 952663
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zpX
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
اجاره خودرو با راننده که در واقع همان تاکسی اینترنتی داخل شهری مانند اسنپ و تپسی می‌باشند. این سرویس‌ها برای طی مسافت‌های کوتاه و کمتر از یک ساعت مناسب هستند و در آن‌ها مسافر باید از قبل مقصد خود را به راننده اطلاع داده و در زمان رسیدن نیز قیمت توافق شده را پرداخت کرده و خودرو را ترک کند تا مسافر دیگری از آن استفاده نماید.
در ماه‌های اخیر، طی افزایش بی سابقه نرخ خودرو، هزینه‌های نگه داری، بیمه و ... از دید بسیاری از افراد، خرید خودرو در چنین شرایطی چندان به صرفه نمی‌باشد؛ لذا بسیاری از افراد برای رفع نیاز‌های خود، در بازه‌های زمانی مختلف اقدام به اجاره ماشین می‌کنند. این فرایند اجاره خودرو شامل دو نوع کلی می‌باشد:

الف- اجاره خودرو با راننده که در واقع همان تاکسی اینترنتی داخل شهری مانند اسنپ و تپسی می‌باشند. این سرویس‌ها برای طی مسافت‌های کوتاه و کمتر از یک ساعت مناسب هستند و در آن‌ها مسافر باید از قبل مقصد خود را به راننده اطلاع داده و در زمان رسیدن نیز قیمت توافق شده را پرداخت کرده و خودرو را ترک کند تا مسافر دیگری از آن استفاده نماید

ب- اجاره خودرو بدون راننده نوع جدید اجاره خودرو می‌باشد که در آن در واقع سوییچ و اختیار کامل خودرو به فردی که آن را اجاره کرده سپرده می‌شود. این نوع از اجاره ماشین برای امور روزانه و مسافرت‌ها و همچنین ماموریت‌های کاری گزینه بسیار بهتری می‌باشد و به علت مزیت‌های پرشمار، در حال جایگزین شدن خرید خودرو در کشور‌های توسعه یافته و همچنین کشور ما می‌باشد.

باتوجه به رونق دیدگاه جدید اجاره خودرو بدون راننده به جای خرید خودرو، تقاضا برای اجاره خودرو بدون راننده افزایش چشمگیری داشته است. به عنوان یک قانون نانوشته، با افزایش تقاضا برای هر نوع خدمات یا محصولاتی در داخل کشور، بازار سیاه و غیر قانونی و بعضا کلاه برداری در مورد آن خدمات یا محصولات رشد چشمگیری پیدا می‌کند؛ پدیده اجاره خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه، در این بین، گزارش شده که سودجویانی تحت عنوان شرکت‌های اجاره خودرو اقدام به اجاره خودرو‌های شخصی خود و بعضا مستهلک به جای خودرو‌های صفر کیلومتر نموده‌اند که فاقد مجوز ارائه خودرو به صورت بدون راننده و همچنین پوشش بیمه‌ای بودند. این افراد و شرکت‌های سودجو و نامعتبر، موجب ایجاد نارضایتی و شکایت فراوان متقاضان به مراجع مربوطه شدند.

در پی افزایش نارضایتی‌ها و مشکلات مختلف برای متقاضیان، وزارت راه و شهر سازی جمهوری اسلامی ایران، پس از انجام بررسی‌های لازم، اطلاعیه‌ای در مورد ضرورت داشتن ساماندهی و ارائه مجوز خدمات اجاره خودرو به شرکت‌ها منتشر نمود که در آن شرایط لازم جهت اعطای مجوز و تامین امنیت ارائه خدمات توضیح داده شده است.

به گزارش جوان آنلاین، با خبر شدیم که اولین شرکت ایرانی موفق به اخذ مجوز رسمی اجاره خودرو در ایران شده است. این شرکت با نام آرنیکا مهر کیش و تحت عنوان تجاری «ناوران»، خدمات اجاره خودرو بدون راننده را برای متقاضیان در سراسر ایران فراهم می‌کند. اعطای این مجوز، نشان دهنده این است که ناوران، در حال حاضر تنها شرکت دارای مجوز رسمی اجاره خودرو ایران که از استاندار‌های جهانی لازم برخوردار می‌باشد و این امید می‌رود با ورود سایر موسسات و شرکت‌ها برای گرفتن مجوز، سطح ارائه این خدمات در کشور ما بیشتر شود.

جهت ورود به سامانه رسمی دارای مجوز از وزارت راه و شهرسازی اجاره خودرو می‌توانید به لینک زیر بروید:
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار