پرواز ۳۵۵۳ پایی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران
کد خبر: 950984
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zOS
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۹
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز گذشته بی‌تفاوت به اقدام خصمانه امریکا علیه سپاه با افزایش ۳۵۵۳ واحد به محدوده ۱۹۴ هزار واحد نزدیک شد.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، رفتار‌ها و گفتار‌های امریکایی‌ها مبتنی بر استراتژی ایجاد هراس و ناامنی و ریسک است، اما به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بازار سرمایه ایران دست امریکایی‌ها را خوانده‌اند، زیرا در دومین روزی که امریکایی‌ها رفتار خصمانه‌ای را علیه سپاه بروز دادند، شاخص کل بورس اوراق بهادار با جهش ۳۵۵۳ واحدی خود را برای عبور از قله جدید ۱۹۴ هزار واحدی آماده کرد.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، برنامه مجلس و دولت جهت اصلاح بودجه کل کشور و همچنین نظام بانکی، انتقال هاب ارزی از دبی به عراق یا شیفت از درهم به دینار، تمرکز کشور برای تجارت با کشور‌های منطقه، افزایش قیمت محصولات فلزی در بورس کالا، رشد بهای ارز در کنار ممانعت از سفته بازی و دلالی در بازار ارز، تشدید رکود بازار زمین و ساختمان به رقم جهش قیمت ها، رشد قیمت‌های جهانی، تأکید وزیر صنعت بر واگذاری اموال و زیرمجموعه‌های خودروسازان طی سال جاری، یکی از دلایل رشد بازار بورس به شما می‌رود. بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۱ فروردین با افزایش ۳۵۵۳ واحد به رقم ۱۹۳ هزار و ۹۷۸ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران امروز به بیش از ۷۴۱ هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۶/ ۳ میلیارد برگه بهادار، اوراق، حق تقدم و سهام در قالب بیش از ۲۷۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۱۷۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند. عمده شاخص‌های مهم بورس در تقویت شاخص کل اثر‌گذار بوده که مهم‌ترین این شاخص‌ها شامل فولاد، فملی، فخوز، اخابر، فارس، پارس و تاپیکو بوده‌اند.

دلایل رشد بورس تهران
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بازدهی بورس اوراق بهادار تهران و بازار مسکن در سال گذشته به صد‌درصد رسید، گفت: عمده دلیل رشد بورس در سال جاری، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت کا لا‌ها و افزایش تولید است. سیدفرهنگ حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد دلایل رشد بورس اوراق بهادار تهران در روز‌های اخیر گفت: دلیل اول این است که سودآوری شرکت‌های بورسی در سال ۹۷ افزایش قابل توجهی داشته که بخشی از آن ناشی از افزایش قیمت دلار و قسمتی هم ناشی از افزایش قیمت‌های جهانی است و نیز افزایش تولید و اجرای طرح‌های توسعه‌ای بوده‌است. این کارشناس بورسی ادامه داد: این روند باعث شد سودآوری شرکت‌های بورسی به بیش از دو‌برابر برسد و برخی از شرکت‌ها نیز سودآوری خود را سه برابر و بلکه بیشتر کردند. به گفته حسینی پتانسیل رشد در بازار سرمایه وجود دارد، بنابراین انتظار می‌رود، امسال رشد قابل توجهی در بازار بورس شاهد باشیم که به نظر من بازدهی بورس در سال جاری از بازدهی سرمایه‌گذاری در مسکن نیز بیشتر خواهد شد.
وی گفت: بازدهی سرمایه در بورس و همچنین بازدهی سرمایه‌گذاری در بخش زمین و مسکن در سال ۹۷ حدود صد درصد بود، اما تفاوت در این است که بازار مسکن تقریباً از نظر رشد قیمت اشباع شده، اما در بورس پتانسیل رشد وجود دارد؛ بنابراین امسال سرمایه‌گذاری در بورس بهتر از مسکن خواهد بود.
وی در مورد اینکه اگر کسی بخواهد برای سرمایه‌گذاری سه بازار مسکن، ارز یا بورس را انتخاب کند، کدام بازار را پیشنهاد می‌دهید، گفت: بازار سهام در میان مدت عملکردی مشابه بازار ارز دارد و اگر کسی بخواهد سهام شرکت‌های بزرگ مانند صنایع پتروشیمی، معدنی، پالایشی و فلزی را بخرد، چون این شرکت‌ها عمدتاً کالای صادراتی تولید می‌کنند و در‌آمد آن‌ها دلاری است انگار که در بازار ارز سرمایه‌گذاری کرده و بازدهی آن در سهام این شرکت‌ها تبلور پیدا می‌کند. از طرفی با سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها به رشد تولید کشور کمک شده‌است.
حسینی همچنین گفت: گزارش عملکرد شرکت‌ها در سال ۹۷ کم‌کم به بورس اعلام می‌شود و از طرفی شرکت‌ها برای سهامداران خود که مجامع این شرکت‌ها تا تیر ماه عمدتاً برگزار می‌شود، سعی می‌کنند سودآوری مناسبی در نظر بگیرند، در نتیجه این امر به رشد سهام شرکت‌ها در بورس کمک می‌کند. به گفته این کارشناس سودآوری سرمایه‌گذاری در بورس در سال جاری حتی بهتر از ۹۷ خواهد بود گرچه سودآوری شرکت‌های بورسی در سال گذشته حدود دو برابر بوده و در برخی از شرکت‌ها از سه برابر هم بالاتر رفته است. وی گفت: اقدامات سیاسی مانند اقدام خصمانه امریکا علیه سپاه تأثیر خاصی روی روند بورس ندارد که باعث شکل‌گیری انتظارات منفی شود، البته ممکن است برخی از سهامداران از نگرانی بخواهند سهام خود را بفروشند، اما بازار رشد خوبی دارد و باید سهام ارزنده را نگه داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار